spoorwegen aldaar heb ik een maand of vier in Austra lië gewerkt en gepubliceerd. Teruggekomen in Neder land heb ik nog reclame gemaakt voor dubbeldekker- treinen („what's in a name"), want daarmee had ik al ervaring opgedaan in Australië. Achteraf moet ik zeggen, dat mijn tijd bij de spoor wegen er één was voor nieuwe ideeën en een snelle uit voering daarvan, zonder de consequenties altijd te kun nen overzien. Bij de inmiddels bij NS in gang gezette reorganisatie werd ik chef van de afdeling Planning Infrastructuur; Herman Quee volgde mij op als chef van de sector Geodesie en Reprografie. Nieuwe studie Ondanks je drukke werkzaamheden vond je toch nog tijd om aan een nieuwe studie te beginnen. Ja, ik ben geen stilzitter, en de vele lange treinreizen bo den mij de gelegenheid om in 1967 te starten met de studie Nederlands recht aan de GU in Amsterdam, met als hoofdvak economie (bij prof. Heertje). Tegenwoor dig zou ik de studierichting bedrijfskunde hebben ge kozen. Eigen bedrijf Je overhandigde ons bij het binnenkomen drie visite kaartjes. Eén daarvan maakt melding van een eigen be drijf ,,Geoproject". Dit is toch niet je eerste bedrijf Nee, in 1973 ben ik met „Geoplan" gestart om meer met terrestrische fotogrammetrie te doen. Dat was toen vooral een samenwerkingsverband met De Waal van Archifoto. (Het huidige bedrijf „Geoplan" heeft geen bindingen met Dekker red.). Om de zaak een beetje te completeren, kom ik nog even terug op mijn NS-tijd. Ik was daar dus hoofd van de afdeling Landmeten van 1970 tot 1975. De afdeling was inmiddels gegroeid tot zo'n vijfenzestig man. De ruimte die NS mij bood, gaf de mogelijkheid om van de afdeling Landmeten een hypermoderne club te maken. Naast het aanschaffen van apparatuur kon ook op per soneelsgebied een kwalitatief belangrijke uitbreiding worden gerealiseerd. De (dienst)fiets werd vervangen door de (dienst)auto, de meetband werd vervangen door moderne apparatuur, en er kwamen jonge, goed opgeleide medewerkers bij de afdeling. In die tijd kreeg ik bij NS ook meer belangstelling voor de planologische en infrastructurele problemen van het bedrijf. Als voorzitter van de Vereniging van Hoger Spoorweg personeel (VHS) was ik bovendien nauw betrokken bij de ontwikkeling van deze VHS tot erkende vakorgani satie. Mijn sociale betrokkenheid werd mede daardoor versterkt. NS was volop in beweging. Er werd een aan tal reorganisaties doorgevoerd, waarbij het bureau Bos boom en Hegener werd ingeschakeld. Uit die tijd da teert ook de kennismaking met Bosboom, die een rol zou spelen bij de aanvang van mijn Kadaster-periode. Kadaster Op zeer jonge leeftijd, althans voor zo'n functie, werd je hoofddirecteur van het Kadaster. Je was toen zeven endertig. Vertel daar eens iets meer over. Eigenlijk gebeurde dat min of meer bij toeval. Ik zei al, dat Bosboom mij nog van de NS kende. Toen hij dan ook van het Ministerie van VRO een reorganisatie opdracht kreeg, is kennelijk mijn persoon ter sprake ge komen. Op het departement moest een adviesgesprek worden gehouden, waarbij de toenmalige hoofddirec teur Te Nuyl mij vroeg hem te helpen. Ik trof daar naast Minister Gruyters ook de toenmalige Secretaris-Generaal Quené. Tot mijn verbazing werd ik na afloop van dat gesprek zelf gevraagd voor de functie van hoofddirecteur. Eerlijkheidshalve moet ik erbij zeg gen, dat ik het Kadaster toen nauwelijks kende. Als voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Geode sie was ik in 1974 delegatieleider naar de FIG-vergade- ring in Washington. Vanuit die activiteit kende ik een aantal geodeten bij het Kadaster, zoals Claessen, Van Gent en Polman. Gezien de snelheid waarmee het een en ander zich vol trok, moest mijn afbouwperiode bij NS nogal kort zijn. Op 15 januari 1978 begon ik bij het Kadaster. Naast de leiding van de Dienst kreeg ik tevens de opdracht enige veranderingsprocessen in gang te zetten. Het moet voor een traditionele dienst als het Kadaster wel een schok zijn geweest om een zevenendertigjarige hoofddirecteur in huis te krijgen. Hoe onderging jij dat Tja, ik kwam er vrij spoedig achter, dat het Kadaster een sterk hiërarchisch ingestelde dienst was. Er werd mij nou niet direct het gevoel gegeven, dat iedereen blij was met mijn komst. Binnen de directieraad in Apel doorn kwam mijn aanpak nogal verrassend over. Ik kwam vanuit NS met een sterk democratisch en par ticiperend leiderschap. Men paste daar nieuwe inzich ten rondom management op ruime schaal toe. Ook was ik gewend om medewerkers ter zake van het beleid te committeren. Bij het Kadaster was men er klaarblijkelijk niet aan gewend mee te moeten beslissen over het te voeren beleid. Democratisch leiderschap was toen ook nog niet zo bekend. Ik heb, zeker in het begin, heel wat tijd besteed om met alle kadastermedewerkers kennis te maken. Het staat me nog bij, dat ik het een groot probleem vond, dat de hoofdvestiging van het Kadaster in Apeldoorn was gevestigd, zodat de departementale contacten met Den Haag veel reistijd vroegen. Ik kreeg toen een dienstauto met chauffeur, zodat dit tijdverlies werd beperkt. Die veranderingsprocessen bij het Kadaster, waar je net over sprak, kun je daar iets meer over vertellen Uiteraard naast de pogingen om het maatschappelijke belang van het Kadaster te verduidelijken, was één van de voornaamste veranderingen toch wel, dat ik naast geodeten en juristen ook andere vakdisciplines heb kun nen aantrekken meer bedrijfs- en organisatiedeskun- 151 Henri A. L. Dekker werd op 18 juni 1940 geboren in Soest. Hij behaalde zijn HBS-B-diploma in 1958, waarna twee jaar militaire dienst werd vervuld. Vervolgens studeerde hij geo desie op de TH Delft (ingenieur in 1966) en arbeidsrecht, ad ministratief recht, openbare financiën en economie en agra risch recht aan de GU Amsterdam (afgestudeerd in 1974). Zijn loopbaan omvat de volgende onderdelen: Nederlandse Spoorwegen: stafmedewerker 1966 - 1968; chef afdeling Geodesie en Reprografie (tot 1974); chef afdeling Planning Infrastructuur (tot 1978). Ministerie VROM, Dienst van het Kadaster en de Open bare Registers, Apeldoorn: hoofddirecteur (1978 - 1982). Zelfstandig ondernemer van het eigen bedrijf ,,Geo- project", als consultant vastgoedinformatie/management (1982 - heden). Docent HAVOA/WO Apeldoorn: Economie en Handels wetenschappen (tot 1987). Docent HTS Utrecht: Vastgoedregistratie en Bedrijfs kunde (1983 - heden). Henri Dekker is gehuwd en heeft drie kinderen. NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 3