De deformatiemeting van de Koningshavenbrug 16.1 5 uur. De andere wagen blijft stil, zou het lukken? Satelliet 8 is nu ook bereikbaar. Onze meting start. 16.17 uur. Wim meldt zich weer: „Antenne gecontro leerd, beeldscherm goed, ik voer nu in". 16.20 uur. Wim, nu enthousiast: „Alles oké, wij me ten". Hans: „Begrepen, we meten beiden door tot 17.20 uur". Tot 17.20 uur volgt een rustiger tijd. De ontvangers doen hun werk zelf. 17.00 uur. De boer is er alweer met zijn trekker om ons op te halen, maar moet nog even geduld hebben. 17.20 uur. Einde meting. Afbreken, schoonmaken, inla den. De regen plaagt ons niet langer en we gaan op weg naar punt 322. De modder zit tot bovenop het dak van de bus, als we de verharde weg bereiken. Nu even doorscheuren. 17.55 uur. Opstelpunt 322 bereikt. De handelingen van vanmiddag herhalen zich. Alles gaat volgens plan. 18.20 uur. De tweede meetsessie gaat van start. Toen was er koffie en dat smaakt. Als om 19.20 uur Hans meldt dat de metingen kunnen worden gestopt, klinkt dat voor iedereen als het sein „brand meester". De kou is langzaam maar zeker flink ver in alle benen omhoog gekropen en ook verschillende magen laten zich horen. Voordat alles weer schoon in de wagens zit, terug is gereden over inmiddels donkere boswegen te rug naar Alphen, is het bijna 20.00 uur. Eer er gegeten De gegevens kunnen worden ingevoerd. kan worden, is het half negen. „Heel mooi", zegt Rinus, „precies op tijd voor de voetbalwedstrijd Enge- land-Nederland". Met hartelijke dank voor de medewerking aan: Hans van Eekelen, Rudy Clarisse, Wim Wijnhofen, Rinus Schouteren. door ir. R. van Noord, stafmedewerker sector Geodesie bij de Dienst van Infrastructuur bij de NV Nederlandse Spoorwegen te Utrecht. SUMMARY The deformation measurement of the Koningshavenbridge This article describes the preparation of the deformation measurements for the Koningshavenbridge, a steel vertical liftbridge in the railway line Rotterdam-Dordrecht. The strength of figure calculations are executed for the Elta-2 of Zeiss and the E-2 Mekometer 5000 of Kern. A short description is added of the high precision range finder Mekometer 5000. L Inleiding Op 1 april 1987 is de aanleg gestart van de Spoortunnel Rotterdam, die ter vervanging dient van de huidige spoorbruggen. Met de tunnel komt een einde aan de vele problemen die de huidige brug oplevert voor de scheepvaart en de spoorwegen. Vooral de brug over de Koningshaven is een knelpunt in dit traject. Een dubbelsporige draaibrug over de Koningshaven was destijds (1877) de laatste schakel in de spoorver binding Rotterdam - Antwerpen. De beperkte door- vaartwijdte (18,90 m) van deze brug is altijd een groot obstakel geweest voor de scheepvaart. In 1924 werd dan ook besloten tot een flinke verbetering; de draai brug zou worden vervangen door een hefbrug met een doorvaartwijdte en hoogte van 50 meter. Deze nieuwe brug kwam in 1927 gereed en werd al snel bekend onder de naam „De Hef". Ondanks deze verbetering bleef de brug een hindernis voor de scheepvaart. Ook de dienstregeling van de spoorwegen moest rekening blijven houden met de openingstijden. Een ondertunne ling van de Nieuwe Maas was in feite de enige goede oplossing voor het weg- en watervervoer. Al vanaf 1955 is over vervanging van de brug gesproken, pas in 1983 werd definitief besloten tot de bouw van een viersporige tunnel. In het begin van de jaren negentig zullen de huidige spoorbruggen buiten bedrijf worden gesteld. Of de spoorbrug zijn laatste jaren in alle rust kan beëin digen, zal nog moeten blijken. In 1988 wordt namelijk gestart met de aanleg van een sleuf door de Maas bodem. Deze sleuf, ten behoeve van de af te zinken tunnelelementen, ligt aan de oostzijde van de Maas bruggen en in de nabijheid van de Hefbrug tot op slechts 16 meter afstand! De luchtfoto en de figuren 1 en 2 geven een beeld van de situatie in de omgeving van de Hefbrug. Tijdens de bouw worden voorzorgsmaatregelen getrof fen om deformaties aan de bruggen als gevolg van 210 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 10