nmiis8g8i!iiiii8gfiiiSfiiSiigeisgiiiiiifiii!8iSifiS8iPSBSisi!s^iii üifflifiiSiiiiüEiiiissiiiKisisiiiiuissiisiiEisiiiiiiiiiiiESgin HfliiiillïSilllitiiliiEglüRlSllPiiBiSimïIïlilïliKBIiüiPiii UHSiEiiillIglSISIlKiliKlSgiiniiRilliSERÜKIilifiiltlieKi^i Slechts in drie van de citaten klinken betere ideeën door. Kern-lnfocam krijgt de hoofdprijs, dan komt Kraak en als goede derde Van Lamsweerde. Uit de documen tatie van Kern blijkt namelijk glashelder, dat het gaat om de geometrische beschrijving van objecten op het aardoppervlak, met daaraan gekoppeld thematische ge gevens (dat in de documentatie ook een keer wordt ge sproken over niet-grafische attributen, zij Kern ver geven: slecht taalgebruik is besmettelijk). We slaan geen kaarten op in onze databases, maar alfanumerieke beschrijvingen van het terrein, objectgegevens. Deze bestaan uit geometrische gegevens (coördinaten en topologie) en niet-geometrische gegevens ofwel thema tische gegevens ofwel attributen, beide betrekking heb bend op ruimtelijke objecten in het terrein, alsmede uit tamelijk abstracte objecten zoals bestuurlijke eenheden of rastercellen. Hier is niets, maar dan ook niets gra fisch aan. Ja, misschien iets topografisch of geogra fisch of hydrografisch of zelfs autobiografisch, maar dan betekent de toevoeging grafisch beschrijvend. Gra fisch als los woord heeft de betekenis van ,,in geteken de vorm" of ook wel „via een drukpers makend of ge maakt". Het grafische bij GIS komt pas aan de orde, wanneer de geometrische en niet-geometrische gege vens via een of ander voorschrift worden weergegeven op papier of beeldscherm. De (karto)grafische gestalte van het digitaal beschreven terreinobject wordt afgeleid uit de geometrische en niet-geometrische gegevens beide: het groene vlekje op kaart of scherm ontleent zijn plaats en vorm aan de geometrische gegevens en zijn kleur aan de niet-geo metrische gegevens van het terreinobject. Plaats en vorm op het scherm kunnen zijn verkregen via generali satie- of projectie-algoritmen; de weergave van de attri buutwaarde weiland kan verlopen via een of meer look up tables (zeg maar inverse legenda's). Die zorgen voor een invulling van het vlakje met een groene kleur of een arcering of grassprietjes of wat dan ook, naar believen van de gebruiker. De weergaveschaal en apparatuur be perken hier echter de mogelijkheden. Het kan nog ingewikkelder: meerdere attributen van eenzelfde terreinobject kunnen tegelijk worden weerge geven in een taartpuntdiagram in het midden van de te kening van het object. Is dit diagram van tevoren vast- BANK 2 ADRESSEN 0 TOT 8192 HUURWONINGEN huurwoningen O 40- 50% E23 50 - 60% E23 60- 70% m 70- 80% 12 000 woningen in de anamorfose s hei oppervlak van de provincies en gemeenten propon ion eel met de woningvoorraad van 1981 bron: CBS '81. min. VRO Fig. I. Een anamorfose. Hier zijn objecten met een tweetal niet- geometrische attributen afgebeeld, waarbij één van die attributen is gebruikt om de geometrie te vervormen. (Uit: Blik op wonen, Geografisch Instituut Rijksuniversiteit Utrecht, 1982.) gelegd in een „grafisch bestand"? Nee, het wordt met een algoritme gemaakt, uitgaande van de aangeleverde alfanumerieke gegevens. Of neem de anamorfose (ver tekende figuur, red.) van fig. 1. Ligging en vorm van de vlakken in de grafische weer gave zijn hier gerelateerd aan de waarde van een niet- geometrisch gegeven van de overeenkomstige objecten in het terrein, waarbij geprobeerd is de topologie van de terreinobjecten te handhaven. Wat zijn dan nog „grafi sche gegevens"? Naar mijn mening is de term (karto)grafische gegevens of bestanden, behalve voor de papieren produkten, al leen gerechtvaardigd voor digitale bestanden met in structies voor de plotter: pak een rode pen, pen neer pen op, enz. Denk aan HP- GL- of GKS-files. Ook be standen, waarin lijnobjecten zijn opgeslagen op een ma nier zoals je een blad van een topografische kaart zou OH 1000H 2000H 3000H Zo zijn gegevens en programma's opgeborgen in bestanden en geheugens: reeksen bytes van elk acht bits. Zaken met een totaal andere inhoud en betekenis hebben allemaal dezelfde vorm gekregen. U ziet nu een grafische weergave van het tekstbestand van dit artikel, zoals dit is gekopieerd naar een zgn. RAM-disk van mijn huiscomputer. Links de directory, rechts daarvan in kolommen van steeds 256 bytes de tekst. NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 16