Tweehonderdvijftig landmeetassistenten bijeen in de Rolzaal. Voorzitter Horst, die na 12 jaar zijn taak overdroeg aan J. van Bui ten, belichtte de vele activiteiten van zijn vereniging: ,,ln 1938 uit nood geboren heeft zij tot op heden een actief beleid moeten voeren, omdat er nog steeds sprake bleef van nood en pijn. Natuurlijk is er veel verbeterd sindsdien, maar wij moeten thans waken tegen positieverslechtering. Mede dank zij de hulp van de CRP zullen wij de belangen van onze leden blijven bewa ken. Onze leden leven in grote onzekerheid over hun toekomst. Onze rechtspositie wordt meer dan ooit bedreigd". Over het feest hing de schaduw van bedreiging door afslanking, reorganisatie en privatisering. „Overheid, u bewandelt in onze ogen een heilloze weg", was de boodschap van Horst. Noch Minister Nijpels, noch prof. Van Berk waren in staat met hun opgewekte toespraken ook maar iets van die ongerustheid bij de aanwezigen weg te nemen. Snel duidelijkheid Minister Nijpels wiens toespraak werd uitgesproken door de heer R. Bekker (plv. Secretaris-Generaal VROM) schetste het grote belang dat VROM heeft bij het Kadaster. De enorme techno logische ontwikkelingen werden door hem onder de loep geno men. De GBKN en de automatisering zorgen voor een sterk gewij zigd takenpakket. De functie van het Kadaster in de maatschappij is de laatste jaren sterk gewijzigd. „Het Kadaster is van zeer groot belang voor ons en is bij VROM niet weg te denken", aldus Minister Nijpels. „Het beeld van de Dienst wordt naar buiten vooral bepaald door het optreden van de landmeter, en dat bent u. Dat beeld is steeds bijzonder positief ge weest. In de nabije toekomst zal het belang van een goed Kadaster nog toenemen". Opgewekt verkondigt hij, dat het voornemen bestaat jaarlijks voor een bedrag van 30 miljoen gulden uit te besteden. Ook is de Minis ter voornemens de privatisering met kracht ter hand te nemen om zo snel een eind te maken aan de thans bestaande onzekerheid. Het rumoer in de zaal neemt nu wel wat toe. Blij was de Minister met de intentieverklaring van een zestal bedrij ven om werk en personeel van het Kadaster over te nemen. Landmeetassistent: „Let op uw saeck" De heer J. Loman van de CRP feliciteert de VTLAK met het feit, dat zij 50 jaar geleden bij de CRP is aangesloten. De CRP neemt onder de vlag van het Ambtenarencentrum direct deel aan het ge organiseerd overleg met Minister van Dijk. Loman had weinig lovende woorden over voor dit overleg. De voortdurende aanslagen op de rechtspositie van de ambtenaar vra gen maximale inzet van de bonden. Met name noemt Loman de pogingen om de automatische periodieken af te schaffen, alsmede de invoering van de nieuwe werkloosheidswet voor ambtenaren en de afslankings- en privatiseringsoperaties. Volgens hem is er geen sprake van, dat de trap van bovenaf wordt schoongeveegd. Het resultaat is, dat meer functies onderaan dan bovenin verdwij nen. Ook van een verbeterde Dienst is geen sprake. Meer dan ooit is het van belang om georganiseerd te zijn. Uw toekomst is niet somber De plaatsvervangend hoofddirecteur van de Dienst van het Kadas ter en de Openbare Registers, prof. Van Berk, beschreef hoe de werkomstandigheden bij het Kadaster de laatste 25 jaar zijn veran derd. Uit het jaarverslag van 1963 memoreert hij dat toen: de Wet op het Kadastraal Recht in werking trad (basis voor een kostendekkende dienst); NGT GEODESIA 88 de veldwerken in hangmappen moesten worden opgeborgen; de eerste afstandmeter in gebruik werd genomen; een proef met luchtfoto's uit een helicopter werd genomen; de ontvangsten van het Kadaster 5 miljoen en de uitgaven 22 miljoen gulden bedroegen. Uitvoerig stond spreker stil bij het werk van de landmeetassistent; vanaf het meten met band en schietlood tot en met het omgaan met zelfregistrerende meetapparatuur. „De meetband van 20 meter, met noppen om de 10 cm en aan beide einden een stevig handvat verdween uit de roulatie. Het rou leau met geëtste centimeterindeling kwam ervoor in de plaats. In de zestiger jaren verscheen de optische afstandmeter, nog weer later de elektronische en sinds kort de zelfregistrerende appara tuur. In korte tijd zijn we het digitale tijdperk binnengetreden. Dat wil zeggen dat de coördinaten van de gemeten terreinpunten in computerbestanden worden opgeslagen en kunnen worden opge roepen om van een bepaald gebied een kaart te produceren. Voor de vervaardiging van de Grootschalige Basiskaart van Neder land, welke taak aan het Kadaster is opgedragen, zijn de nieuwste technieken optimaal geschikt. Dat betekent voor uw toekomst: assisteren bij verkenning en meten van meetkundige grondslag, verzorgen van paspunten en naverkenning van fotogrammetrisch bepaalde kaarten. De modernisering van het werk brengt andere werkwijzen en taakverdeling mee. De ploegchef zal met de reflec tor op pad gaan en de bedieningsvakman van de meetapparatuur is de landmeetassistent. Dat vraagt om bijscholing. Uw leden hebben de laatste 2.5 jaar een groot aanpassingsver mogen getoond. Opnemers en landmeetassistenten-A werden uit uw midden gerecruteerd. Op ruime schaal nam u deel aan om- en bijscholingen. Ook uw tijdschrift 'In de kijker' heeft daarin een dui delijke bijdrage geleverd. Uw vereniging heeft getoond de belan gen van uw groep goed te behartigen. Voor uw toekomst ben ik in het geheel niet somber, integendeel. Het nieuwe werk leent zich bijzonder goed voor uitbesteding". Op die toekomst werd door bestuur en sprekers voor het front van de uitgedroogde zaal het glas geheven. Champagne nog wel. Maar de donkere wolken bleven Dat alle ongerustheid niet was verdwenen, bleek uit de slotwoor den van de nieuwe voorzitter Jaap van Buiten: „Meneer Van Berk, als wij inderdaad zo goed zijn als ik vandaag heb beluisterd, dan willen wij binnenkort eens met u praten over bijstelling van onze functiewaardering". „Meneer Loman, wij blijven hoopvol naar de hulp van uw bond uit zien, want wij vrezen dat we die hard nodig zullen hebben in de toekomst". „Minister Nijpels, Het Kadaster is niet weg te denken bij VROM, zegt u. VROM heeft het Kadaster nodig. Als het de medewerkers goed gaat, meneer Nijpels, gaat het ook het Kadaster goed. Als het het Kadaster goed gaat, gaat het ook het Ministerie goed. En als het VROM goed gaat, gaat het ook u goed. Maar het gaat niet goed. Wij zijn hofleverancier van uw privatise ringsdrift. Ik stel u voor: meet alles nog eens rustig na. Wij hebben u een meetband overhandigd daartoe, maar laat uw uitkomst niet van tevoren vaststaan. Dat is bij ons meten ook niet het geval. Wij moeten accepteren wat er na het meten uitkomt. Wij vragen u om dat ook te doen. De meetband is goed, hij is geijkt. Als de uitkomst u niet bevalt, neem dan geen nieuwe band met andere maten, maar pas uw plannen aan. Wij hebben slechts twee eisen bij de komende operaties: geen gedwongen ontslagen en de trap moet van bovenaf worden schoongeveegd". Honderden handen werden geschud. 223

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 23