Tenslotte kon de dorst worden gelest. Na deze hartekreten werd de vergadering besloten. Van voorzitter Horst werd afscheid genomen. Zijn grote ver diensten werden gememoreerd en als dank werd hem en zijn vrouw Nieske een prachtig geschenk aangeboden. Toen was er genoeg gepraat. Alle deelnemers kregen de gelegen heid even de benen te strekken in de prachtige Ridderzaal en tenslotte kon de dorst worden gelest tijdens de receptie in de Rol zaal. Honderden genodigden maakten gebruik van de gelegenheid het bestuur te feliciteren. ,,Landmeetassistenten en technici van het Kadaster: U kunt terug zien op een prachtige dag". Theo Scheele SYMPOSIUM LEIDINGENREGISTRATIE Nieuwe technieken in leidingenregistratie Onder de nogal uitdagende titel van Nieuwe Technieken in Leidin genregistratie werden op 2 maart 1988 een symposium en ten toonstelling gehouden. De ongeveer 130 deelnemers konden door het volgen van zes lezingen en door de presentatie van tien bedrij ven op de tentoonstelling zich een mening vormen over de nieuwe technieken. Op de tentoonstelling presenteerden zich hardware- en softwareleveranciers en landmeetkundige ingenieursbureaus. Ongetwijfeld zullen veel deelnemers de indruk hebben gekregen, dat er een ruime keuze is uit hardware en software als het gaat om leidingenregistratie. In hoeverre dit nieuwe technieken zijn, is niet erg duidelijk geworden. Men kan alleen constateren, dat op land- meetkundig-kartografisch terrein meer digitale technieken worden toegepast. Dit leidt ertoe, dat bestaande systemen verder worden ontwikkeld voor de specifieke eisen van leidingenregistratie. Lei dingenbeheerders krijgen steeds meer de gereedschappen be schikbaar voor hun eigen registratiedoeleinden. Verschillende be drijven bieden hierbij ook de mogelijkheden van opbouw en bijhou ding van digitale topografie, de mogelijkheden voor conversie van analoge informatie en de koppeling van liggingsgegevens met be- heersinformatie. In twee lezingen werd ingegaan op wat bedrijven aan technieken kunnen bieden. H. Vos, systeemadviseur van ASPA, besprak een computerondersteunend systeem voor geo-informatie (Infocam van Kern). Een nogal technische uiteenzetting van de mogelijk heden van het systeem gaf een indruk, dat het systeem voldoet aan de eisen van leidingenregistratie. Onduidelijk bleef wat de eisen uit de praktijk zijn en de resultaten van de toepassingen. Een geheel andere benadering werd aangegeven door D. J. J. van de Velde, directeur Bravenboer en Scheers. Hij ging in op de mo gelijkheden en onmogelijkheden van het CartoCad-PC systeem bij digitale aanpak van topografie, leidingenregistratie en leidingenbe- heer. Naast de technische mogelijkheden werd vooral het accent gelegd op de organisatieproblematiek en de prijs/prestatieverhou ding. C. P. F. Pistorius, VEG-Gasinstituut, constateerde dat relatief wei nig nutsbedrijven echt bezig zijn met technische automatisering. Hier direct aan toevoegend, dat alle andere nutsbedrijven dus nog aan de vooravond staan van een ingrijpend en langdurig proces. Het automatiseringsproces werd hierbij door de spreker samenge vat in een zevental punten. Enkele kernpunten hierbij waren: de keuze van een systeem of de structuur van de gegevens moet een latere „doorgroei" naar „echte" informatiesystemen mogelijk ma ken. Als nog niet is begonnen met automatisering, zal dit zo spoe dig mogelijk moeten worden opgepakt; indien er nog geen digitale GBKN is, tracht dan dit tijdstip te vervroegen. Een informatieplan 224 is beslist nodig, er zijn diverse hardwaresystemen die aan de eisen voldoen, maar de op dit moment beschikbare software voldoet daar echter nog lang niet aan. De invloed op de organisatie is groot. Het te laag inschatten van de consequenties voor de organi satie van het bedrijf is de belangrijkste oorzaak van vele mis lukkingen. Een poging om het symposium een internationaal tintje te geven, was de lezing van R. J. Miller van de Brooklyn Union Gas Compa ny (New York). De beschrijving van de problematiek ondervonden bij de opbouw van een geautomatiseerd vastgoedinformatiesys teem leverde echter weinig nieuws op. Ook de breed uitgemeten problemen van scanning zijn hier bekend. Hoewel het thema niet werd gedekt door de titel van het sympo sium, kwam de problematiek van de leidingenbeheerdersregistratie als eerste aan de orde bij de lezingen. Mr. A. J. te Veldhuis, lid Tweede Kamer en tevens lid van de vaste kamercommissie Ruim telijke Ordening, behandelde de politieke invalshoek van de leidin genregistratie, namelijk de vraag: moet de politiek zich (eigenlijk) wel met dit onderwerp bezighouden? De spreker was duidelijk over de politieke relevantie, hij noemde hierbij vraagstukken als de rol van de overheid (regulering/deregu lering), de verantwoordelijkheid van de marktsector, centralisatie/ decentralisatie, veiligheids- en milieuaspecten. Spreker ging uit voerig in op de geschiedenis, die teruggaat tot de jaren zestig, om te komen tot een maatschappelijk verantwoorde registratie van lei dingen in de Nederlandse bodem. Spreker gaf aan waarom hij kon instemmen met de intrekking op 24 december 1986 van de ontwerp-wet Leidingenbeheerdersregistratie. In het bijzonder het particulier initiatief tot regionale KLIC-organisaties (Kabels- en Lei dingen Informatie Centrum) heeft voor hem hierbij een rol gespeeld. Belangstellend wordt nu gewacht op het (inmiddels ver schenen) advies van de voorlopige Raad voor vastgoedinformatie over de wijze waarop de informatievoorziening omtrent de ligging van leidingen in aansluiting op bovengenoemde ontwikkelingen en zonder wettelijke maatregelen kan worden verzekerd. Spreker heeft vertrouwen in een regeling op decentraal niveau of zelfs par ticulier niveau, maar tegelijkertijd stelt hij, dat die uitdaging nog wel in de nuchtere praktijk moet worden waargemaakt. Hierbij het vingertje opstekend dat, als maatschappelijke processen onvol doende (snel) tot stand komen, „Den Haag" nogal eens geneigd is om zo'n proces toch maar via een wettelijke regeling af te dwingen. R. H. Streurman, hoofd uitvoering Energiebedrijf gemeente Gronin gen, ging in op de praktijk van de Kabel en Leidingen Informatie Centra. Via een KLIC kan men achter de gegevens komen over de ligging van kabels en leidingen in een bepaald gebied. Hij gaf aan, dat in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Flevoland, Gel derland, Overijssel en Utrecht nu een KLIC functioneert. Spreker had de verwachting, dat binnen niet al te lange tijd in elke provin cie een KLIC zal zijn. Uit gegevens van reeds langere tijd functione rende KLIC's blijkt een toenemend aantal vragen om informatie en een tegelijkertijd dalend aantal beschadigingen. ir. P. Plantinga JAARVERSLAG 1987 NEDERLANDSE VERENIGING VOOR FOTOGRAMMETRIE Wat betreft het ledental gaf 1987 een kleine terugval te zien: op 31 december 1986 bedroeg het aantal leden 225, waarvan 24 fir maleden, op 31 december 1987 waren er nog 218, waarvan 24 firmaleden. In één geval werd het lidmaatschap beëindigd door overlijden: prof. R. Roelofs, al sinds zeer lange tijd erelid van de vereniging, overleed op 12 oktober 1987. In totaal werden vijf lezingen georganiseerd: 1. 10 april. Voordracht te Amersfoort door dr.-ing. W. Wester- Ebbinghaus: Industrial photogrammetry Recent Develop ments". 2. 26 mei. Voordracht te Amersfoort door dr.-ing. W. Förstner: Information processing in Photogrammetry". 3. 25 september. Voordracht te Amersfoort door ing. J. van der Veen: ,,Fotogrammetrie bij de gemeente Apeldoorn". 4. 27 november. Lezingenmiddag met als thema: ,,Low cost ana lytische plotters". Sprekers waren: M. Weir: „The potential of low cost analytical photogrammetry for forestry", Z. Veld hoen: „De MPS-2 stereoplotter" en J. W. Reusink: „Ervarin gen met analytische systemen voor geologische doeleinden". 5. 18 december. Voordracht te Amersfoort door L. Hendriks: ,,Het correlatie-algoritme van de Kern DSR11". De algemene ledenvergadering vond plaats op 26 mei, na de lezing van Förstner. Hierbij trad prof. dr. ir. G. H. Ligterink, na een perio de van 15 jaar, af als voorzitter. Hij werd opgevolgd door Martien NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 24