Ophef bevorderen van het gebruik van unieke aanduidingen voor vastgoedobjecten (ook binnen processyste men) en het coördineren van het toekennen van de aanduidingen; bevorderen van een geleidelijke aansluiting van de processystemen aan de basisregistratie. Daar waar zich geen problemen voordoen bij het mute ren van basisgegevens, verleent de beheerder mutatie autorisatie. Technisch model Ten aanzien van de technische invulling van de basis registratie kan het volgende worden opgemerkt. In de gemeente Uithoorn is een belangrijk deel van de administratieve informatie reeds geautomatiseerd door middel van een centrale computer. De grafische moge lijkheden van deze computer zijn beperkt. Omdat de basisregistratie vastgoed voor een belangrijk deel uit grafische informatie bestaat, zal een interactief grafisch systeem (IGS) nodig zijn. Hierop kunnen centraal ten minste de grafische gegevens worden beheerd. Over enkele jaren zal een on-line koppeling met de reeds aan wezige computer worden gerealiseerd. Tot die tijd zal het administratieve deel van de basisregistratie zowel op de centrale computer, als in het IGS worden be heerd. Het IGS kan naast de basisregistratie tevens proces informatie bevatten. Een gebruiker kan dan door middel van een terminal toegang krijgen tot het systeem. Het is ook mogelijk om PC's te koppelen. Een PC kan tevens als terminal worden gebruikt. Op deze manier kan een gebruiker zowel direct toegang krijgen tot de basisregistratie via een terminal, als relevante informa tie downloaden naar zijn eigen systeem voor lokale be werking. Indien een on-line koppeling tussen beide systemen niet direct mogelijk is, kan als tussenoplossing een koppe ling op gebruikersniveau plaatsvinden. Door middel van een PC worden gegevens uit beide systemen lokaal ver zameld en bewerkt. Prototype Zoals reeds gezegd, wordt een onderdeel van de vast goedregistratie daadwerkelijk gerealiseerd door middel van een prototype. Tevens zijn twee relevante proces systemen gerealiseerd, namelijk een planningssysteem (bestemmingsplan/stedebouwkundig plan) en een be heersysteem (rationeel wegbeheer). Als voorbereiding op de ontwikkeling van het prototype werd een functio neel ontwerp gemaakt. Hierin is in detail ingegaan op de werking en invulling van het systeem (onder andere datadictionary). Op basis van het functioneel ontwerp is tenslotte het prototype gebouwd. De basisregistratie werd gebouwd op een IGOS-sys- teem. De reeds in digitale vorm aanwezige GBKN kon zo worden ingelezen. Andere grafische gegevens (onder andere de leidingen) werden door middel van digitaliseren en construeren in gevoerd. Administratieve gegevens werden via zeifont- wikkelde invoermodules ingevoerd. Ook werden diver se modules ten behoeve van koppelingen en raadple gingen ontwikkeld. Een deel van het prototype is op PC's gerealiseerd, waaronder het rationeel wegbeheer. Separaat aan de ontwikkeling van de basisregistratie vastgoed op het IGOS-systeem is een kleinschalige kar- tografische toepassing voor het samenstellen van ma nagementinformatie ontwikkeld op een PC. Hierin is vastgoedinformatie gekoppeld aan subjectinformatie (GBA) via lijnsegmenten (gebieden). De thematische in formatie wordt grafisch weergegeven met behulp van een A3-penplotter. Evaluatie en presentatie Op het moment waarop dit artikel werd geschreven, was het project in een afrondingsfase. Diverse de monstraties zijn voorbereid voor o.a. het college van Burgemeester en Wethouders, het managementteam, de gemeenteraad en ambtenaren van de bestuursdienst van Uithoorn, en voor externe belangstellenden, zoals de nutsbedrijven, stedebouwkundigen, het Kadaster en andere Noordhollandse gemeenten. Bij de demonstra ties zullen ook de plaatselijke pers en de vakpers aan wezig zijn. Al met al kan worden teruggekeken op een geslaagd project, waarin gebleken is dat een samenwerking tus sen een opleidingsinstituut, de overheid en het be drijfsleven succesvol kan zijn. Steeds duidelijker werd Gé zich bewust, dat zij het huwelijk met K. meer dan zat was. In deze tijd paste het immers niet meer dat de man het alleen voor het zeggen had? Moesten zij en de kinderen dan altijd alles maar slikken, goedvinden dat hun hele leven werd beheerst door de computer die in huis was ge komen? Alles moest erin: het huishoudgeld, de ad ministratie van de tennisclub, de rapportcijfers van de jongens. Zij had het gevoel dat haar rol uitge speeld was, maar toch legde zij zich er niet bij neer. Per slot van rekening wist zij wat de kinderen het liefste aten, en wat hun populairste zangers waren, al wisselden die per week. Bovendien stond Gé niet alleen, ruim zevenhonderd leden telde de vereniging nu. En ze waren het allen met elkaar eens! Laatst nog ging Gé met een paar vriendinnen naar een bijeenkomst in Diligentia in Den Haag. ledereen was vervuld van de nieuwe tijd, de nieuwe zelfstan digheid. Het moest maar eens uit zijn met de dwin gelandij: als hij zonodig die dure computer moest, betalen wij er niet meer aan mee! De meest gedrevenen uit de groep beklommen het podium, „Weg met K.", werd er geroepen en „K. maakt er een puinhoop van". Het was bijna zover gekomen, dat Gé en haar vriendinnen gingen staan en de kreten hadden overgenomen, en voetenstam- pend hadden herhaald. Maar dat was niet deftig, stel je voor! En dan in Den Haag. Er zaten bovendien vrienden van K. in de zaal, en die vertelden altijd al les doorl Na afloop werd nog even doorgepraat. Als we nu eens met ons allen een vuist maakten. Als we nu eens duidelijk zouden kunnen maken, dat we het ook zonder K. zouden rooien. Als we nu eens Steeds duidelijker werd Gé zich bewust, dat zij het huwelijk met K. meer dan zat was. Maar het was ook duidelijk, dat de tijd nog niet rijp was. En K. had machtige vrienden. 208 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 8