mw\ Een dagje Rijksdriehoeksmeting, een race tegen de klok Omdat wij nogal eens voorbijgaan aan het dagelijkse leven van de vele landmeetkundigen uit onze geledin gen, zullen we in het vervolg zo hier en daar eens een dagje meelopen. In maart gebeurde dat met de RD, zo maar in het gewone dagelijkse werk. Nou ja, ge woon De aanvangstijd is niet zo vroeg. Omstreeks 9.00 uur gaan de ploegen op stap. Vandaag gaan ze naar het Brabantse Alphen, met de opdracht een aantal aansluit- punten voor kringnetten te bepalen; toevallig met be hulp van het GPS (satellietmeting). Gisteren is reeds een vaste antenne geplaatst op de kerktoren, vandaag moeten daarvan de coördinaten worden bepaald. De echte metingen op de satellieten kunnen pas om 16.00 uur beginnen. Vanochtend moet eerst de kerktoren worden gecentreerd (lokale drie hoeksmeting om de RD-coördinaten en de NAP-hoogte van de antenne op de toren te bepalen). Helaas zitten de vastleggingen van de toren precies aan de andere kant dan de antenne de eerste tegenvaller. Er moet nu een vrij omslachtige constructie rond de toren wor den gemaakt. Al spoedig verrijzen een aantal fel gekleurde driepoten rondom het kerkplein en stap voor stap groeit de lijst van hoeken en afstanden. Het is al 13.00 uur als dit karwei is geklaard, dat wil zeggen als alles zou klop pen maar het klopt niet. De sluitfout welke 44 dmgr mag zijn, komt daar ver bovenuit. Snel worden alle waarnemingen nogmaals doorgeno men, opgeteld en afgetrokken waar dat nodig is, maar het verschil blijft. Helaas is er geen tijd meer om verder te zoeken. Snel worden dus alle opstelpunten verzekerd en alle spullen in de auto geladen. Morgen zien we hier wel verder. Pas nu is er tijd om wat te eten, maar niet lang. Om streeks 1 5.00 uur verplaatsen de RD-busjes zich elk door Theo Scheete, redacteur. naar een ander aansluitpunt. Zo'n 6 km verder moeten de antennes worden opgesteld, maar daarvoor moet wel 20 km worden omgereden. Het is al 15.30 uur als we, begeleid door een land bouwtrekker die ons door de modder moet brengen, over slechte zandpaden ons opstelpunt no. 313 berei ken. De regen valt intussen met bakken omlaag. In de stromende regen zoeken we in het geploegde land naar de piket die de plaats aangeeft en het is Rinus die hem vindt. ,,lk heb daar een neus voor", vertelt hij laconiek. 1 5.45 uur. De driepoot wordt opgesteld en de antenne geplaatst en gericht. Het wordt ook tijd, want om 16.17 uur moet worden gemeten (er zijn dan vier satel lieten in de lucht). De kabel die de antenne met de ont vanger verbindt, wordt uitgerold en aangesloten. Pro blemen: er is geen ontvangst. Na enig zoeken blijkt het aan de kabel te liggen. De reservekabel wordt aangeslo ten. Nu is er signaal. 15.50 uur. De satellieten 6 en 9 worden ontvangen, nummer 12 komt ook door. 16.00 uur. De voorlopige geografische coördinaten worden ingevoerd. 16.05 uur. Satelliet 8 komt door. Hoe zou het in de auto van Rudy en Wim gaan, vraagt Hans zich af (er moet op drie opstelpunten tegelijk wor den gemeten: de toren en de twee auto's). Hans wordt direct bediend, want er komt een noodkreet over de ra dio van Wim uit de andere auto, 15 km verderop: „Mijn beeldscherm knippert, is dat wel goed?" Nee, dat is niet goed. Hans probeert aanwijzingen te geven, maar de radioverbinding is slecht. Diverse kanalen worden geprobeerd. „Je zit op dingetje 5, probeer het eens op dingetje 3", oppert Wim, „ik versta je haast niet". En dan gaat het beter. 16.10 uur. „Controleer je antenne nog eens", vraagt Hans. Een landbouwtrekker brengt de RD-bus op zijn plaats. NGT GEODESIA 88 Snel de opstelpunten verzekeren. Opstellen van de satellietantenne.

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 9