Marktoverzicht elektronische registratie mogelijkheden bij metingen Jubilea en presentaties Landmeetkundig werk wordt in ons land nog groten deels uitgevoerd op knusse, besloten, overheids markten, Gedwongen geodetische winkelnering neemt niet weg, dat in deze barre tijden de belang stelling van de financiers moet worden gewekt. Een kwestie van lijfsbehoud. Sinds de toenemende kritiek van beter geschoolden op de JBF-systematiek kan er niets meer zonder ge drukte methoden en technieken als basis. Vandaar deze regels, die overigens ook binnen het bedrijfs leven worden benut. Om te beginnen trekke men zich met een forse staf drie dagen in een zes-sterrenhotel in 't bos terug. Vergeet daarbij niet het team te garneren met secre taresses en een personeelsvertegenwoordiger. Het eerste bevordert relationeel werken en het laatste voorkomt kritiek. Na het joggen besluit je op een morgen binnen een groepsproces en na twee flip- overs om een extern historicus op te dragen met een onderzoeksresultaat te komen, dat de werkeenheid juist nu jubileert. Oudere werknemers, die nog den ken te weten, dat een vorig jubileum geen rond aan tal jaren terug was, moeten met de VUT. Bij zo'n jubileum met pers en jeugdjournaal is elke geldschie ter bereid te vertellen, dat het kansrijke speerpunt concept precies in de roos van de informatiemaat schappij prikt. Dit lukt hoe goed geregeld ook maar een beperkt aantal keren. Daarna is de officiële ingebruikneming van het één of andere „systeem" een steeds haalbaar alterna tief. Bij een kant-en-klaar gekocht systeem kan het accent op het innoverend applicatie-onderzoek wor den gelegd. Denk er vooral aan het bosrijk onderkomen tijdig te reserveren voor de evaluatie. Succes! door W. Kamphorst, technisch medewerker bij de directie Landmeetkunde en Karto- grafie van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. SUMMARY Market overview of electronic registration of field data A fairly complete product overview is presented on the current market of the possibilities of electronic registration supplies for tacheometers. The author provides technical details and price indications based on information received from suppliers. Inleiding In mijn artikel getiteld „Marktoverzicht registerende tachymeters" (NGT Geodesia juli/augustus 1987) heb ik de automatische registratie van terrestrische metin gen slechts summier behandeld. In deze bijdrage zal na der worden ingegaan op de registratiemogelijkheden, die thans worden geboden. De mogelijkheden van registratie zijn erg gevarieerd en de ontwikkelingen volgen elkaar in hoog tempo op. Hierdoor is het hebben en houden van een actueel beeld erg moeilijk. Aan het eind van de jaren zeventig werden de eerste automatisch registrerende tachymeters uitgebracht. De Wild Tachymat TC1 gebruikte als registratiemedium een cassetteband; de Elta 2 van Zeiss maakte gebruik van een halfgeleidergeheugen, een zgn. MEM-blok. Al vrij snel ontstaat een ontwikkeling, waarbij de registra tie plaatsvindt op, aan tachymeters koppelbare, hand- terminals, in het vervolg van dit artikel „veldboeken" genoemd. Kern kwam met de aan de elektronische theodoliet E1 c.q. E2 te koppelen R48 en Geodimeter had het aan de Geodimeters aangesloten veldboek Geodat 122. Deze eerste veldboeken konden niet of nauwelijks worden geprogrammeerd en aangepast aan de individuele wen sen van de gebruiker. De gebruikersvriendelijkheid was in het algemeen niet optimaal. Inmiddels kunnen nu in de meeste veldboeken, die op de markt zijn, program ma's conform de wensen van de gebruiker al dan niet zelf worden ingebracht. Ten behoeve van het uitlezen van de gegevens naar een computer zijn voor de gang bare merken computers meestal reeds koppelingspro gramma's beschikbaar. Registratie bij het Kadaster Voordat ik een zo volledig mogelijk beeld van de re gistratiemogelijkheden geef, zal ik eerst de stand van zaken bij het Kadaster schetsen. Wellicht ten overvloe de wijs ik erop, dat het antwoord op de vraag welk type registratie gebruikt gaat worden, afhankelijk is van en kele factoren, die voor elke gebruiker verschillend kun nen zijn. De Dienst van het Kadaster beschikt inmiddels over 87 tachymeters. Omdat hiervan 40 niet waren uitgerust met een mogelijkheid van elektronische registratie, is een onderzoek ingesteld naar mogelijk in aanmerking komende veldboeken. Door gebruik te maken van elek tronische veldboeken wordt bespaard op de kosten voor het handmatig invoeren van de metingen in de computer; als gevolg hiervan wordt een mogelijke fou tenbron vermeden. Aan de veldboeken werden o.a. de volgende eisen gesteld: de veldboeken moeten kunnen worden geprogram meerd (protocol Systeem Detailmeting '76), waarbij voldoende controle op invoer kan worden inge bouwd; 272 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 12