Tijdens de werkverschaffing werd het grondwerk weer met de schop uitgevoerd. baan bij Amsterdam, Berg en Bosch bij Apeldoorn, vliegvelden bij Teuge, Enschede en Rotterdam, het TT- circuit bij Assen, ze vormen nog maar een kleine greep uit de vele projecten die onder supervisie van de Heide maatschappij werden uitgevoerd en die aan honderd duizenden werklozen arbeid verschaften. Tussen 1924 en 1940 steeg het aantal arbeiders dat in werkver schaffingsprojecten werd geplaatst van 12 000 tot bij na 70 000. De grote bemoeienis met de werkverschaffing is de Heidemaatschappij bepaald niet altijd in dank afgeno men. Aannemers klaagden regelmatig over oneerlijke concurrentie. Anderen beschuldigden de vereniging er van winst te maken. Ook werd gesuggereerd, dat medewerkers er financieel beter van werden. Achter dochtige werklozen die werden ingeschakeld, mokten dat ze particulieren voor een habbekrats aan cultuur grond hielpen. In het jubileumboek dat bij het zestigjarig bestaan (in 1948) verscheen, blikte mr. J. Linthorst Homan erop terug. Puur technisch was er nauwelijks iets op aan te merken geweest, concludeerde hij, maar de Heidemaat schappij „is wellicht wel eens wat onbewogen ge weest in jaren, toen meer bewogenheid ons volk ten goede zou zijn gekomen. Zij is wei eens wat 'hoog' ge weest in tijden, toen juist in de diepte enorme taken lagen". Kortom: de Heidemaatschappij stond ,,kalm te midden van de strijd, ze is er in opgegaan, noch onder gegaan", aldus Linthorst Homan. Nieuwe activiteiten De eerste grote vrijwillige ruilverkaveling onder leiding van de Heidemaatschappij de Ballumer Mieden kwam al in 1916 tot stand, maar na de oorlog kwamen de ruilverkavelingen pas goed op gang. Het ontgin ningswerk liep toen op zijn eind. Na driekwart eeuw Heidemaatschappij schreef directeur Eshuis:Was het in 1888 een probleem om de ontginning op gang te krij gen, thans gaat het erom de laatste 200 000 ha woeste grond ongeschonden te bewaren en voor ont ginning te behoeden". In plaats van ontginningen breidden andere werkzaam heden zich gestaag uit. In 1953 zette een statutenwijzi ging de deur naar het buitenland open. ,,Het werk van onze Maatschappij buiten Nederland loopt dan ook in de maat van een algemene opmars van Nederlandse drang tot daden buiten de landsgrenzen", meldde het jaarverslag 1959. Daarmee was de bakermat gelegd voor Euroconsult BV, de werkmaatschappij die in 1973 ontstond uit samenvoeging van de buitenlandse activi teiten van de Heidemaatschappij (65 procent) en de Grontmij (35 procent). In diezelfde jaren vijftig (1957) nam de Heidemaat schappij als eerste in Nederland een grote computer (Electronic data processing machine IBM 650) in ge bruik. Daarmee werd indertijd niet alleen de basis ge legd voor het systeemhuis RAET, waarvan Heidemij momenteel nog steeds 1/3 deel van de aandelen heeft, maar ook voor de latere activiteiten op het gebied van de vastgoedinformatie, die tegenwoordig zijn onderge bracht in de werkmaatschappij Heidemij Vastgoed diensten BV. Ondanks deze nieuwe initiatieven had de Heidemaat schappij in de jaren vijftig en zestig enige moeite een nieuwe cadans te vinden. De krapte op de arbeidsmarkt nam toe en de aannemerij kwam sterk op. Ze noopten de Heidemaatschappij tot een zakelijker aanpak. De roep om arbeidsbesparing werd steeds luider, de werk verschaffing raakte op de achtergrond. Bovendien was de Heidemaatschappij nog steeds een vereniging zon der winstoogmerk, die door de buitenwereld sterk werd geassocieerd met de overheid. ,,De Heidemaatschappij heeft het cachet van een heer, wiens optreden in overeenstemming is met zijn capaci teiten en daarenboven vertrouwen wekt. Het belang rijkste bezwaar is wei de ai dan niet vermeende verambtelijking met het daaraan verbonden imago van traag en omslachtig werken", kwam in 1965 uit een imago-onderzoek naar voren. Om de commerciële armslag te vergroten, werden de vereniging en de werkorganisatie in 1972 formeel van elkaar losgekoppeld. „Het oude beeld vervaagt, het beeld van een organisatie, waarvan velen dachten en nog wel denken dat het een gesubsidieerd overheids orgaan is", stelde de directie in 1970 en lanceerde een ambitieuze groeidoelstelling (van tien procent per jaar), in te vullen langs de lijnen van diversificatie, internatio nalisatie en risico-spreiding. In amper twee jaar tijd werden bijna twintig bedrijven in binnen- en buitenland geheel of gedeeltelijk overgenomen. Terug naar de kern Het nieuwe beleid werd geen onverdeeld succes. De „aanwinsten" leden regelmatig verlies, konden soms moeilijk in de hand worden gehouden en vielen niet al tijd goed in de bestaande werkzaamheden in te passen. Doordat de expansie uitbleef en het financiële eigen vermogen onder steeds zwaardere druk geraakte, kwa men de bezuinigingen van de overheid die nog altijd de belangrijkste opdrachtgever was des te harder aan. Hoe vaak de werkorganisatie in de jaren zeventig en het begin van de jaren tachtig ook overhoop werd gehaald, de betrokkenheid, slagvaardigheid, klant- en marktgerichtheid bleven evenzovele zwakke schakels. Deze verschillende saneringsronden sorteerden onvol doende effect en een drastische aanpak was onaf wendbaar. „Op 17 augustus 1982 stortte de wereld van de Ver eniging ineen", zou voorzitter mr. W. J. Geertsema later zeggen. Die dag maakte de directie bekend, dat alleen een sterfhuisconstructie het bedrijf (in het zicht van het eeuwfeest) van de ondergang zou kunnen red den. Dit kostte éénderde van de vierduizend perso neelsleden hun baan. Onder begeleiding van het con cern heeft een belangrijk deel hiervan elders in de arbeidsmarkt emplooi gevonden. Bij deze ingrijpende operatie, die de uitwerking had van een shocktherapie, NGT GEODESIA 88 281

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 23