Het verrichten van toedelingsonderzoek in landinrichtingsprojecten*) door T. J. L. A. Neijnens, eerste technisch medewerker bij de afdeling Projecten, Kadaster Limburg. SUMMARY Research for reallotment in landconsolidation projects Based on experience in three landconsolidation projects in the South of the Netherlands the procedure to obtain several alternatives and their evaluation is explained. This procedure uses several computer programmes developed by the Dutch Cadastral Office and the Institute for Agriculture Engineering and Water Control. ARAK Automatisering Ruilverkavelings Administratie Ka daster. ATOR Een door het Kadaster ontwikkeld systeem, dat ge bruik maakt van computerbewerkingen om tot een kavelindelingsplan te komen. BBL Bureau Beheer Landbouwgronden. Cl Inventarisatie van cultuurtechnische elementen in een ruilverkavelingsblok. INOK Een aanvulling op het ATOR-systeem. Dit geeft de mogelijkheid om op interactieve wijze in en met de toedelingsbestanden te werken. KIK Een door het Instituut voor Cultuurtechniek en Wa terhuishouding (ICW) ontwikkeld systeem ten be hoeve van het toedelingsonderzoek, gebaseerd op verkorting van de kavelafstand en kavelconcen tratie. MUTOR Een programmasysteem van het Kadaster om mu taties aan te brengen in een toedelingsonderzoek in een kavelindelingsplan. Waarom en wanneer een toedelingsonderzoek? Zowel in de planvormings- als in de uitvoeringsfase van een landinrichtingsproject bestaat een aantal beslis singsmomenten, waarbij enig inzicht in toedelingsmo gelijkheden wenselijk is om tot een gerichte belangen afweging te komen. Een toedelingsonderzoek is een middel daartoe. Daar naast heeft een toedelingsonderzoek een functie in het kader van het inwerken en het leren kennen van de in- richtingsproblematiek van een project, zowel voor de medewerkers van het Kadaster als voor de betreffende leden van de landinrichtingscommissie. Door middel van een toedelingsonderzoek kunnen de gevolgen van de diverse inrichtingsaspecten inzichtelijk worden ge maakt. Met name het binnen het Kadaster ontwikkelde ATOR/ INOK-systeem biedt de mogelijkheid inzicht te ver schaffen in toedelingsmogelijkheden binnen de verschil lende planalternatieven. Onder andere in de Directie Limburg is in de afgelopen jaren om diverse redenen in diverse projecten, zowel in voorbereiding als in uitvoe ring, toedelingsonderzoek verricht met behulp van het systeem ATOR/INOK. In dit interactieve systeem zijn enkele functies opgenomen, die het mogelijk maken op een vrij simpele manier alternatieve toedelingen te ont werpen, waarbij de gevolgen van een bepaalde inrich tingsbeslissing inzichtelijk worden gemaakt. Lezing gehouden tijdens de ingenieursdagen van het Kadaster, 9-11 maart 1988. 262 Project Fase Omvang Ruilverkaveling Mergelland voor de richtlijnen plan van toedeling 850 bedrijven 10 000 ha Ruilverkaveling Melderslo concept voorontwerp 800 bedrijven 6 800 ha Aanpassings inrichting Beek concept voorontwerp 70 bedrijven 1 200 ha inclusief luchtvaartterrein Fig. 1. Overzicht van de meest recente onderzoeken. Fig. 1 geeft een overzicht van de meest recente onder zoeken: In 1984 -1985 is in de fase voor het opstellen van de richtlijnen voor het plan van toedeling in de ruil verkaveling Mergelland een toedelingsonderzoek verricht. In 1986 is tijdens het opstellen van het concept voorontwerp in de ruilverkaveling Melderslo een toe delingsonderzoek gedaan. In de aanpassingsinrichting Beek is in 1986- 1987 eveneens in de planvormingsfase een toe delingsonderzoek verricht. Deze aanpassingsinrich ting vindt overigens plaats in aansluiting op de aan te leggen oost-west baan van het vliegveld Beek (re centelijk omgedoopt tot „Airport Maastricht"). Het betreft een gebied van 570 ha. Het geplande lucht vaart- en gemeentelijk bedrijventerrein is 300 ha. Daarnaast is, in verband met een van agrarische zijde gewenste blokuitbreiding, een gebied van nog eens 330 ha bij het onderzoek betrokken. In totaal zo'n 1200 ha. Doelstellingen van het onderzoek Te onderscheiden zijn hierbij een aantal algemene en een aantal voor dat blok bijzondere doelstellingen. Algemene doelstellingen In het algemeen is in het kader van de planvorming enig inzicht gewenst: in de mogelijkheden tot bedrijfsverplaatsing. Uit de doorrekening van het zgn. 100% model (dit is de voor een bedrijf meest ideale toedeling) wordt zichtbaar uit welke gebieden een bedrijf dient te worden verplaatst (de meest overvraagde gebie den); uit het zgn. 60% model blijken de gebieden (de in dit model meest ondervraagde gebieden) waar NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 2