- - - - Type Huiskavels Veldkavels (minimaal) (minimaal) Rundveehouderij 60% 5 ha Akkerbouw 6 ha 5 ha Intensieve veehouderij 1,5 ha Vollegrond tuinbouw 4 ha 3 ha Fruit- en boomkwekerij 2,5 ha 2 ha Glastuinbouw 1,5 ha 1,5 ha Champignonkwekerij 1 ha Nevenbedrijven 1,5 ha Overige bedrijven 1,5 ha Fig. 2. Bedrijfsmodellen Melderslo. blokdelen zijn de effecten van de herverkaveling nau welijks zichtbaar te maken. In overleg met de Bedrijfsontwikkeling (voorheen Mi nisterie van Landbouw) is voor elk voorkomend be- drijfstype een zgn. bedrijfsmodel (fig. 2) opgesteld (minimaal na te streven toedelingsmodel), waarbij de ideale oppervlakteverhouding van huis- en veldkavel is aangegeven. De bedrijfstypen werden uit recente mei- tellingen overgenomen, evenals de totale oppervlakte cultuurgrond bij elk bedrijf in gebruik. Afwijkingen tus sen Cl en meitelling werden in overleg met de commis sieleden gecorrigeerd. Ten behoeve van de afstandsberekeningen werden de middelpuntscoördinaten van elk blokdeel bepaald en uit de Cl de coördinaten van de bedrijfsgebouwen overge nomen. Via de zgn. soortkaarten 82 en 84 werden deze gegevens met de resterende gebruiksgegevens inge voerd. Het buitenblokgebruik werd daarbij in een fictief blokdeel geboekt. Met behulp van beginoplossing 5 en de waardefunctie 0 werden de kengetallen voor ruilverkaveling berekend. Alvorens we tot invoer van de wensen overgaan, stel len we de randvoorwaarden voor het overboekings proces op. Als niet-uitruilbaar zijn beschouwd: particuliere huiskavels; particulier gebruik; bossen. In feite zijn deze zaken buiten het onderzoek gehouden. Daarnaast werden ten behoeve van de toetsing van de relatienotagebieden de kavels in een te vormen kopie bestand als niet-uitruilbaar aangegeven. Om een verdere detaillering van het blok en de blok delen te voorkomen, werd de „bodemgeschiktheid" via de wensen ingebracht; ofwel: een typische weiland kavel kan niet in een blokdeel worden gewenst waar bijvoorbeeld uitsluitend bouwland voorkomt. Evenals bij het muteren van de gebruiks- en bedrijfs gegevens werden de leden van de Landinrichtingscom missie ook ingeschakeld bij het opstellen van toede lingsalternatieven. Redenen hiervoor zijn: bekendheid met bedrijven en plaatselijke omstandig heden; kennisnemen van de toedelingsproblematiek; de betrokkenheid met de eindresultaten. De ervaring voor de betrokkenen, dat niet alles en ieder een wijkt of kan wijken voor een agrarisch belang, dat ook toedelingsrechten van particuliere grondgebruikers 264 en nevenbedrijven een optimale agrarische toedeling in de weg kunnen staan, is zinvol. Het uitsplitsen van de bij de bedrijfsmodellen behorende kavelaanspraken (structureren) kan via het systeem. In de praktijk blijkt echter, dat het nodige oppoetswerk dient te worden verricht, omdat in veel gevallen onrede lijke restkavels ontstaan. Overboekingsproces en toegepaste waardefuncties Uit de gekozen beginplaatsingen van elk kavelaan- spraakdeel vormt de computer de beginoplossing. Deze is de uitgangssituatie voor het daaropvolgend overboe kingsproces. De beginoplossing is niets meer dan de som van de beginplaatsingen per blokdeel. De hier ontstane over- en ondervraging wordt wegge werkt met behulp van een overboekingsproces, waarbij gebruik wordt gemaakt van een zgn. waardefunctie welke voor elk mogelijk over te boeken kavelaanspraak- deel wordt berekend. Bij de keuze van de waardefunctie is vooral van belang de wijze waarop de invloed van de waarderingsfactoren (rang en gewicht) wordt geregeld. In Melderslo is gekozen voor de Waardefunctie 56 waarbij zowel rang als gewicht invloed heeft op de toe gepaste en de alternatieve plaatsing. Overigens maak ten wij niet zo'n probleem van de keuze van de waarde functie. Bij een werkelijke toedeling wordt deze alleen toegepast op de veldkavel. Ten behoeve van de toe te kennen waarderingsfactoren (rang en gewicht) zijn richtlijnen opgesteld. Bij de toe kenning van de rang is onderscheid gemaakt in huis- en veldkavels van de verschillende bedrijfstypen. Daar naast speelt de afstand van de geplaatste veldkavel tot de bedrijfsgebouwen in de verschillende bedrijfstypen eveneens een rol. Het gewicht werd toegekend op basis van het percentage aanwezige oppervlakte ten opzichte van de gewenste oppervlakte in dat betreffen de blokdeel. Invoer ATOR- project 01 Overboeking waarde functie 56 Kopie project 02 Kopie project 02 alternatief 01 Kengetal huidige situatie Informatie registratiefunctie Beginoplossing 5 waarde functie 0 Kopie project 01 alternatief 01 Wenszitting Mutatie Relatienota niet-uitruilbaar Invoer wensen Kopie project 03 Fig. 3. Werkwijze. NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 4