Een VIS aan het lijntje houden*) - -w W VIS den mening niet voldoende, dat we een onderzoek bij de Landinrichtingsdienst vanaf de kantlijn volgen, maar dienen we zelf te onderzoeken en daarmee de „know how" in huis te houden. Reeds in de planvormingsfase dient de relatie toedeling-Kadaster aanwezig te zijn. Een aardig voorval in dit kader wil ik u tot slot niet ont houden: De herinrichting Mergelland-oost heeft dezelfde voor zitter als de aanpassingsinrichting Beek (alwaar vorig Het is nog vroeg en wat kil, maar hij heeft er toch plezier in. Het is een welkome afwisseling met zijn drukke baan. Zijn collega's verklaren hem wel voor gek, maar hij is blij dat hij het GISsen naar de korte termijn koersontwikkelingen achter zich kan laten, als hij op de vroege zaterdagmorgen gaat VIS- sen met zijn buurman en diens zoon van 16. Daar zit hij dan, weggedoken tussen de LISsen naar zijn dobbertje te turen. Het is stil; aan de horizon komt de zon op als een rode vuur bal. Eigenlijk gaat het hem niet om het vissen, maar om de rust, de omgeving, de natuur, om even alleen te zijn met zijn eigen gedachten. De vissen behoeven niet zonodig aan zijn lijntje te zitten. Inleiding Bovenstaande titel kan bij u een sfeer oproepen, zoals hierboven beschreven. Dit wordt echter geenszins een sfeervolle verhandeling over (het) vissen. De kern van dit artikel betreft het opzetten van een vastgoedinfor matiesysteem. Het proces om een digitaal Vastgoed- Informatie-Systeem (VIS) te ontwerpen en te imple menteren, is voor velen zo onbekend, dat men bij een studie naar dergelijke systemen meestal hetzelfde ge duld en dezelfde volharding moet hebben als bij het vis sen en bovendien moet gissen naar de uitkomst van het resultaat. Overigens is het voor mij niet geheel duidelijk, waar de verschillen liggen tussen de termen Vastgoed-lnforma- tie-Systeem (VIS), Land-Informatie-Systeem (LIS) en Geografisch-Informatie-Systeem (GIS), zo er al verschil len bestaan. Ik zal dan ook geen poging doen om de verschillen aan te duiden, omdat elke stellingname hier in voor discussie vatbaar is. Mede gezien de stelling, dat in de huidige tijd en maat schappij een VIS in een „gecomputeriseerde" vorm Bewerking van een lezing gehouden op 20 mei 1987 voor de PKC-Limburg. NGT GEODESIA 88 jaar het hier genoemde toedelingsonderzoek door ons werd verricht). Onlangs stond in Mergelland-oost een toedelingsonderzoek, uitgevoerd door de Landinrich tingsdienst in het kader van het schetsontwerp, op de agenda. Na een korte toelichting, waarbij de voorzitter het belang van zo'n onderzoek, als toetssteen van de planvorming, onderstreepte, gaf hij voor een nadere toelichting op het onderzoek het woord, ja u raadt het al, aan de landmeter. En zo hoort het ook. irJ eigenlijk de enig juiste is, gaat dit artikel dan ook over de digitale opzet van een VIS. De achtergrond daarbij is, dat zowel het soort gegeven als het soort gebruik vraagt om een digitale opzet. Bij de implementatie van een VIS moet men echter niet alleen rekening houden met de vastgoedproblematiek; ook belangrijk zijn de computertechnologie en de organisatie, zowel in tech nisch als in administratief en sociaal opzicht. Elk van deze aspecten stelt namelijk voorwaarden aan de ande re. Daarbij zijn gedegen afwegingen noodzakelijk om de gevolgen van de automatisering te kunnen overzien. Bovendien is de toekomst ook nog een onzekere factor. Het gebruik in de toekomst is nog onduidelijk en de ont wikkeling van de computertechnologie gaat zo enorm snel, dat mogelijke veranderingen verbeteringen zich zeer snel aandienen. Indien men vooraf bij een toekomstige gebruiker te rade gaat over het mogelijke gebruik van de digitaal opgesla gen gegevens, zal men merken dat de eisen die aan het nieuwe systeem worden gesteld, zijn gebaseerd op de bestaande toepassingen. De typische mogelijkheden die de digitaal opgeslagen informatie en de computer technologie bieden, kunnen echter ook anders worden benut. Dit betekent bijna altijd, dat het gebruik van digi tale technieken een evolutie doormaakt, vergelijkbaar met een groeiproces. De flexibele menselijke natuur laat dit proces zó snel verlopen, dat groeistuipen kunnen ontstaan. Dit geldt zowel voor de veranderingen in technisch opzicht, als in het beheer en de organisatie van het systeem, die mede nodig zijn om het automati seringsproces te begeleiden. Een vastgoedinformatiesysteem moet informatie ver schaffen over alle vaste objecten binnen een bepaald grondgebied. Voor de daarbij behorende gegevens wordt vaak een indeling toegepast, die respectievelijk bestaat uit: 267 door ir. H. J. G. L. Aalders, voormalig hoofd van de Afdeling Coördinatie Onderzoek bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn, momenteel werkzaam bij de TU Delft, Faculteit der Geodesie. SUMMARY Hooking a fish Six years of experience in a project for the development of a cadastral and topographic landinformation system have led to an overview of problems (and solutions) in developing landinformation systems. They are not only technical or theoretical of nature but mainly refer to management skills and organiza tional and personal aspects. Often it turns out during implementation that the importance of training, social and ergonomie aspects, responsabilities in relation to duties of departments and personnel as well as to data and data availability are underestimated.

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 7