leidingen en kabels grond gebouwen incasso en betaling bevolking bestemming en inrichting topografie Fig. 1. Relaties met deelsystemen in een VIS. gebouwen (zoals de woningcartotheek), met aspec ten als kwaliteit, bouwtechnische staat, vloeropper vlakte en inhoud, sanitair, waarde, hoogte boven maaiveld, type, ouderdom, huur(waarde), adres, positie (in coördinaten), enz.; grond, waarbij onder meer van belang zijn de eigen dom, rechten, waarde, bestemming, positie, enz.; topografie, voor de inhoud zie GBKN definitie; leidingen, met aspecten als voorzieningsgebied, soort transport, capaciteit, druk of voltage, brand baarheid, giftigheid, eigenaar/beheerder, ligging, diepte/hoogte ten opzichte van maaiveld, enz. Deze systemen hebben echter ook nog externe relaties naar toepassingen, zoals bevolking, inrichting en be stemming, incasso en betaling, enz. (fig. 1Het zal dui delijk zijn, dat topografie een centrale rol speelt bij al deze registraties en meestal als basis dient voor de ove rige. Daarmee kan het topografisch (sub)systeem wor den gekenmerkt als een basisregistratie, de andere systemen dienende. Dit geldt overigens zowel in ana loge als in digitale vorm. Een vastgoedinformatieplan Een helder inzicht in de vastgoedgegevens en hun onderlinge relaties is beslist noodzakelijk voor de inrich ting van een vastgoedsysteem. Dan pas kan uit het systeem die informatie worden verkregen die men wenst, waarbij uiteraard wordt uitgegaan van de in het systeem aanwezige gegevens. Voor elke instantie geldt, dat automatisering het beste tot stand kan komen door een planmatige aanpak. Daarvoor moet een totaalvisie worden ontwikkeld, al vorens men kan overgaan tot een hoogst waar schijnlijk gefaseerde aanpak. Vastgoed Informatie Plan V I P Very Important Plan Een dergelijke werkwijze resulteert in nog een ander, belangrijk, nevenaspect. Deelnemers (onderzoekers, 268 ontwerpers en toekomstige gebruikers) worden ge dwongen na te denken over automatisering, waardoor vroegtijdig een leerproces op gang komt bij alle betrok kenen. Daarbij is het zgn. „bedienen van de knoppen" onbelangrijk: het gaat om de manier van werken, het omgaan met gegevens en informatie (in digitale vorm), het benutten van de mogelijkheden die de automatise ring biedt en het werken volgens aangepaste taakom schrijvingen en verantwoordelijkheden. Automatisering betekent dan ook vaak het herschikken van taken en verantwoordelijkheden tussen personen en afdelingen. Vaak realiseert men zich tijdens het auto matiseringsproces, dat dat eigenlijk in de oude situatie ook nodig was; de automatisering werkt dan als een soort katalysator om dit proces te versnellen. Automatisering werkt als een katalysator: een in gang gezet proces wordt versneld! Het ontwikkelen van een vastgoedinformatieplan om vat niet alleen de technische aspecten, zoals definities en classificatie van de vastgoedgegevens met hun onderlinge relaties inhouden, maar ook de sociale, fi nanciële en organisatorische especten van de invoering van een vastgoedinformatiesysteem, alsmede de taken en verantwoordelijkheden van de verschillende afde lingen met betrekking tot de gegevens en hoe eenieder gebruik kan en mag maken van eikaars gegevens (fig. 2). 1Beschrijving van de huidige situatie. 2. Knelpunten in het huidige systeem. 3. Randvoorwaarden aan het nieuwe systeem. 4. Doelstelling van het nieuwe systeem. 5. Beschrijving van het nieuwe systeem: data definitie ten behoeve van de uitwisseling tussen de verschillende organisatie-eenheden of extern; opstellen van het vragenpatroon en de beantwoor- dingsstructuur; technische aspecten, zoals objectdefinitie, gebruik van standaards, apparatuur, programmatuur (aanschaf versus zelf maken), enz.; beschrijving van verschillende werksoorten en ver wachte functies van het systeem. 6. Personele aspecten, zoals: taken en verantwoordelijkheden voor personen en af delingen; kwaliteit van het gewenste personeel; kwantiteit van het personeel nodig voor enerzijds de invoer en anderzijds voor het beheer, de bijhouding en het gebruik van het systeem; opleiding- en omscholingsprogramma's. 7. Financiële aspecten, waarin voorkomen een kosten- en batenanalyse. Fig. 2. Onderdelen van een vastgoedinformatieplan. Gegevens in een VIS Vastgoedgegevens onderscheiden zich van andere ge gevens door de aanwezigheid van een ruimtelijke com ponent. Doordat ook andere meestal administratieve gegevens in een VIS aanwezig zijn, is men vaak ge neigd de ervaringen, opgedaan bij het ontwerp van ad ministratieve systemen, ook toe te passen op de ruim telijke component in vastgoedsystemen. Dit wordt nog NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 8