- - De Kadasterwet vormt de basis voor de toekomstige ontwikkelingen op het gebied van de vastgoedinforma tievoorziening. Deze wet beperkt zich niet uitsluitend tot het regelen van het Kadaster. Dit blijkt onder meer uit het artikel dat de instelling van een Raad voor de vastgoedinformatie regelt. Door de toevoeging van het artikel 5a is deze wet nog meer een wet geworden, die de voorzieningen op het gebied van de vastgoedinfor matie regelt binnen alle bestuurslagen. Genoemd artikel geeft de coördinerend bewindsman voor de vastgoed informatievoorziening (de Minister van VROM) zelfs de mogelijkheid om bij Algemene Maatregel van Bestuur regels te stellen aan de systematische informatievoor ziening bij publiekrechtelijke rechtspersonen en andere lichamen buiten de overheid aan wie een deel van de overheidstaken is opgedragen. Daarom is het de wens van de gemeenten, dat in de Kadasterwet het instituut gemeentekadaster ais een complementaire aanvulling op het rijkskadaster wordt opgenomen. Hierdoor is de status van het gemeente kadaster wettelijk geregeld. Vastgoedregistratie als een gemeentelijke taak is niet nieuw. Denk maar aan de verplichtingen uit de Woning wet, de Milieuwetten, de Wet op de Ruimtelijke Orde ning en de Kernenergiewet om bij de vergunningverle nende c.q. -ontheffende instantie (over het algemeen de gemeenten) registraties bij te houden over in de wet genoemde specifieke onderwerpen. Alleen de aanpak verschilt met vroeger door toepassing van nieuwe in zichten en technieken. Over deze laatste punten wil ik in dit artikel meer inzicht verschaffen, waarbij regelmatig wordt verwezen naar de situatie binnen de gemeente Breda. 2. De situatie van vastgoedregistratiesystemen in de gemeente Breda Hieronder volgt een kort overzicht van plaatsen binnen het gemeentelijke apparaat, waar registraties zijn te vin den met gegevens over gebouwen, grond en water en subjecten: Gebouwen (woonverblijven en bedrijfsgebouwen): Afdeling Burgerzaken woningregister Afdeling Belastingen belastbare objecten Openbare Werken bouw- en woningtoezicht Milieudienst hinderwet Dienst Welzijn scholen, sport- en welzijnsaccom- modaties Sociografische Dienst alle gebouwen Brandweer bedrijfspanden, brandpreventie Percelen (grond en water): Grondbedrijf gemeentekadaster, eigendom- menregister Openbare Werken wegen en waterlopen bestemmingsplannen Milieudienst openbaar groen Dienst Welzijn sportterreinen, sportvelden e.d. Subjecten (natuurlijke en niet-natuurlijke personen): Afdeling Burgerzaken bevolkingsadministratie Bureau Belastingen belastingplichtigen Grondbedrijf zakelijk gerechtigden externe subjectenregistraties: Energiebedrijf gebruikers c.q. afnemers Waterschappen waterschapsadministratie Kamer van Koophandel relaties met vestigingen en activi teiten van bedrijven, stichtingen e.d. Alle subjecten zijn gerelateerd aan adressen van perce len en/of objecten; omgekeerd heeft ieder perceel of object één of meer subjectrelaties. Daarnaast kan ieder object aan een kadastraal perceel worden gekoppeld. Omdat meerdere adressen op één perceel kunnen voor komen en omgekeerd één gebouw op meerdere kadas trale percelen kan staan, kunnen hier m n relaties wor den gevormd (schema 1). registratie nummers zake lijk gerechtigde en gebruiker burgerlijke gemeente 1 n kadastrale gemeente 1 n kadastrale sectie 1 n woon- gemeente kadastraal perceel of appartement perceel coördinaten gemeentelijk sub-perceel sub-perceel coördinaten registratie nummers zake lijk gerechtigde en gebruiker object van registratie (deel van) gebouw object coördinaten CBS vierkant wijk/buurt- indeling postcode registratie nummer specifieke administratie project nummer complex nummer burgerlijke gemeente Schema 1. Uit de hiervoor vermelde en lang niet volledige opsom ming van functies en registraties over subjecten en on roerend goed blijkt, dat binnen het gemeentelijke appa raat een groot aantal registraties voorkomt (voor Breda ongeveer 100 grotere registraties; prof. Bogaerts komt tot aantallen van 200 a 300 stuks bij andere gemeen ten), waarin veel overeenkomstige gegevens met be trekking tot het vastgoed zijn opgenomen. Wel moet worden opgemerkt, dat ook verschillende zaken met eenzelfde begrip worden aangeduid en dat in de ene registratie meer details voorkomen dan in de andere registratie. NGT GEODESIA 88 335

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 19