De grens tussen een basisregistratie en een procesbe stand is overigens niet altijd even scherp te trekken. Soms is een basisregistratie niet veel meer dan een koppelingsbestand en zijn alle andere gegevens van de objecten ondergebracht in procesbestanden. In andere gevallen is er wel een duidelijk onderscheid en bevat een basisregistratie een beperkt aantal gegevens van alle objecten en bevatten de procesbestanden toepas singsgerichte gegevens van een deel van alle objecten. Voor het opnemen van gegevens in een gemeentelijke basisregistratie gelden de volgende criteria: 1Het gegeven moet noodzakelijk zijn voor het af doende vervullen van een gemeentelijke taak (be leid, verdeling van de middelen, belastingheffing, beheer, bestemming, e.d.). 2. Er moet sprake zijn van een meervoudige behoefte aan het gegeven, in die zin dat deze behoefte bij meerdere functies binnen het gemeentelijke appa raat wordt gevoeld. Gegevens waaraan slechts een enkelvoudige behoefte bestaat, komen in principe niet in aanmerking. 3. ledereen kan en mag gebruik maken van het ge geven (openbaarheid). 4. Kostenbesparing kan worden bereikt wanneer het meervoudig inwinnen en opslaan van gegevens wordt teruggedrongen en de gebruikers niet meer verschillende bronnen behoeven te raadplegen om de benodigde gegevens te verkrijgen. Voor het vaststellen van definities gelden de volgende overwegingen 1De definitie, die de grootste gebruiksfrequentie heeft, komt in aanmerking om te worden gehan teerd in de basisregistratie. 2. Het verdient de voorkeur om die definitie, die de ge wenste inhoud het beste benadert en daarbij prak tisch bruikbaar is, te gebruiken in de basisregistra tie. 6. Inrichting van een gemeentelijk vastgoedinforma tiesysteem Als we de informatievoorziening op het gebied van het vastgoed terugbrengen tot zijn meest elementaire vorm, dan kunnen we dit weergeven als in schema 3. Dit schema is opgebouwd uit drie registraties, waarin bij elkaar behorende gegevens worden opgeslagen over percelen (grond en water), gebouwen en subjecten en uit twee relatiebestanden tussen deze drie basisregi straties: een objecten- en een subjectenrelatiebestand (de oude SOAG opvatting). subject/zakelijk recht relatie gebouw/perceel relatie GEBOUW subject/gebruiks relatie SUBJECT Schema 3. De basisregistratie gebouwen bevat een identificatiege geven van het geregistreerde object. Dit bestaat uit het burgerlijk adresgegeven of uit een onafhankelijk regis tratienummer. Daarnaast worden alleen puur zakelijke gegevens met betrekking tot het gebouw opgenomen, zoals type gebouw volgens de vergunningverlening (woning, flat, kantoor, winkel, school e.d.), gegevens over de inrichting, constructiewijze, staat van onder houd, feitelijk gebruik, levenscyclus, vergunningverle ning in het kader van de hinder- en milieuwetten, waar den, premies, subsidies e.d. Er worden geen subjectge- gevens of verwijzingen naar subjectenregistraties opge nomen, geen kadastrale gegevens en er worden niet meer identificatie- c.q. koppelingsgegevens opgeno men dan strikt noodzakelijk is. Hiervoor zijn twee rede nen aan te geven: De eerste betreft de opvattingen over de privacy. Iemand die een gebouwenregistratie raadpleegt ten be hoeve van technische of administratieve gegevens, moet worden afgeschermd van alle andere gegevens, die op dat moment niet relevant zijn. Ten tweede wor den uit economische overwegingen slechts op één plaats binnen het gemeentelijke apparaat de kadastrale gegevens geregistreerd en worden eveneens op één plaats een subjecten- en een objectenrelatiebestand onderhouden, waarin tegelijkertijd de autorisatie van het gebruik wordt geregeld. Dezelfde overwegingen gelden voor de inrichting van een gemeentekadaster, waarin gegevens over publiek rechtelijke en zakenrechtelijke rechtstoestand worden opgenomen met de kadastrale perceelsaanduiding als identificatiegegeven. Beide afzonderlijke basisregistraties zijn openbare regis traties, die voor iedereen toegankelijk zijn. Door het leg gen van relaties kunnen privacy-gevoelige situaties ont staan. In het objectenrelatiebestand worden naast de identifi catiegegevens die in de basisregistraties voorkomen, alle andere adresgegevens opgenomen zoals postcode, geografische coderingen (bijvoorbeeld de CBS-vierkan- tenindeling), coördinaten van de percelen en van de ge bouwen, eventuele andere gebruikte registratienum mers e.d. (schema 1). Bovendien wordt in dit bestand een koppelingsmogelijkheid gerealiseerd naar de regis traties van de Kamers van Koophandel en Fabrieken en naar het subjectenrelatiebestand. In relatie met ieder gebouw en ieder perceel wordt één genotshebber krachtens zakelijk recht en één krachtens gebruik vastgesteld. Dit zijn de natuurlijke en niet- natuurlijke personen die ten behoeve van de uitvoering van gemeentelijke taken onder andere bekend moeten zijn op het gebied van de vergunningverlening, het aan- schrijvingsbeleid, de belastingheffing (OGB) en de hef fing van rechten en retributies. Deze personen, die ik vaak aanduid als de „aanspreekbare", worden opgeno men in het subjectenrelatiebestand of er wordt een rela tie gelegd met bestaande registraties, zoals het bevolkings- en het OGB-systeem. Omdat de inhoud van deze twee relatiebestanden niet toegankelijk is voor de gebruikers van de basisregistraties en omdat de autori satie van het gebruik van koppelingsgegevens hier plaatsvindt, wordt de privacy van de individuele burger zo goed mogelijk beschermd. 7. Inrichten van een basisregistratie gebouwen Als ik tegen de achtergrond van het bovenstaande het RAVI-rapport no. 5 ,,Een basisregistratie van gegevens over woonverblijven" doorlees en in verband breng met mijn voorkennis van het binnen afzienbare tijd door de commissie UNIVI (Commissie realisatie uniforme be- 338 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 22