stichting NGL 2. De gemeenten zijn zelf producenten en bezitters van vastgoedinformatie, inclusief de kadastrale in formatie, die geleverd wordt door het Kadaster. 3. De gemeenten zijn zelf de grootste gebruikers van vastgoedinformatie (ook van de kadastrale informa tie) en maken zelf uit wat zinvolle informatie is. 4. De registratie van de publiekrechtelijke rechtstoe stand verlangt een aangepaste vorming van perce len: de eerder aangeduide gemeentelijke onderver deling van kadastrale percelen in gemeentelijke sub percelen. 5. Uit het oogpunt van kostenbeheersing is combinatie van publiekrechtelijke en privaatrechtelijke informa tie zinvol, ook al doordat alle informatie via één loket kan worden verkregen. Zij kwam dan ook tot de conclusie, dat het registreren van de totale rechtstoestand net zo goed (of zelfs beter) aan de gemeenten kan worden overgelaten. Zelf ben ik de opvatting toegedaan, dat het gemeentekadaster een sterk complementaire taak heeft. 10. Conclusies en aanbevelingen De volgende aspecten oefenen invloed uit op de infor matievoorziening: Organisatie: om de stroom van informatie te be heersen, is centralisatie per dienst of bedrijf nodig met op gemeentelijk niveau de aanwezigheid van basisregistraties. Automatisering: het is noodzakelijk om tot stan daardisatie te komen van voorzieningen (zowel ap paratuur als programmatuur); er dient zoveel moge lijk met bestaande/beschikbare programmatuur te worden gewerkt, dus geen „maatwerk", maar „aangepaste confectie". Gegevens: de op te nemen gegevens moeten wor den gesplitst in basisgegevens voor multifunctio neel gebruik en in gegevens ten behoeve van beheers- en uitvoerende taken van de gemeente en ten behoeve van het bewaken van procedures. Om tot resultaten te komen, moet aan de volgende voorwaarden worden voldaan: bestuurlijke betrokkenheid; geïntegreerde aanpak; goede organisatie; acceptatie door diensten en bedrijven van voor waarden en afspraken. Hierbij zijn nodig een: informatieplan; projectorganisatie; centrale c.q. gezamenlijke toewijzing van middelen; opleiding; standaardisatie van voorzieningen, gegevens en be grippen. Omdat zeer veel bestaande registraties binnen het ge meentelijke apparaat in het verleden zijn opgezet vanuit functionele beheersbehoeften, is er niet of nauwelijks gelet op de hierboven genoemde zaken. Daardoor is onderlinge afstemming van en gegevensuitwisseling tussen deze beheersbestanden praktisch niet mogelijk. Om deze wei mogelijk te maken, is het nodig dat er een aan de eisen van deze tijd beantwoordende basis registratie met gegevens over gebouwen en een ge meentekadaster wordt ingericht, met de daarbij beho rende relatiebestanden. Daarna kunnen langs de weg der geleidelijkheid de be staande beheerssystemen worden aangepast, zodat zij kunnen worden opgenomen in de nieuwe structuur van de gemeentelijke informatievoorziening. Eerst moet dus iets nieuws worden opgezet, voordat het bestaande overhoop wordt gehaald. Bovendien is het op deze manier mogelijk om aan de gebruikers van gegevens uit de basisregistraties te laten zien welke voordelen het biedt om van deze gegevens gebruik te maken en waar in bestaande registraties aanpassingen nodig zijn om er effectief kostenbesparend) gebruik van te kunnen maken. Natuurlijk is het noodzakelijk om vooraf overleg te ple gen met de toekomstige gebruikers over de definiëring van deze basisgegevens en over de vaststelling van de inhoud van de op te zetten basisregistraties. Omdat bij deze werkwijze de inhoud van de registraties voor namelijk bepaald wordt vanuit de aanbodzijde, is het nodig om na enige jaren ervaring een evaluatie uit te voeren. Daaruit zal blijken, dat sommige rubrieken of gegevens niet of nauwelijks worden gebruikt en dus kunnen worden geschrapt uit, of niet meer zullen wor den bijgehouden in de basisregistratie. Daarnaast kan een vraag ontstaan naar gegevens, die op dit moment nog niet worden geregistreerd. Rubrieken met deze ge gevens zullen moeten worden toegevoegd. Vandaar dat een modulaire (dat wil zeggen een gemakkelijk aan te passen) opbouw van de basissystemen een eerste vereiste is. NGL RAYON BIJEENKOMST TE AMSTERDAM Op donderdag 1 5 september 1988 organiseert de rayoncom missie Noord-Holland een bijeenkomst over GPS: Global Posi tioning System in het kadastergebouw te Amsterdam, Prins Hendrikkade 33, aanvang 20.00 uur. GPS is in essentie een methode voor plaatsbepaling met behulp van satellieten. Deze techniek is de laatste paar jaar goed tot ontwikkeling gekomen. Er zijn inmiddels de nodige praktijkproeven mee gedaan en de resultaten zijn veelbelo vend. Verwacht mag worden dat het gebruik van GPS in de komende jaren sterk zal toenemen. Het leek de rayoncommis sie daarom een goede zaak om hieraan aandacht te besteden. Tijdens de bijeenkomst zullen twee voordrachten worden ge houden: a. J. van Buren (Kadaster-RD): hij zal de ervaringen en moge lijkheden van GPS bij de Rijksdriehoeksmeting beschrijven; b. H. J. W. van der Vegt (RWS-MD): deze inleider richt zich op de statische en kinematische toepassingen van GPS in de landmeetkunde en de fotogrammetrie. Het kadastergebouw in Amsterdam is uitstekend bereikbaar per openbaar vervoer, en ligt op 200 m van het Centraal Sta tion. Degenen die met de auto komen wordt aangeraden te parkeren bij een P R station en vandaar per openbaar vervoer verder te reizen. Dit kan vanaf station Sloterdijk (trein, 2 zones), Bijlmer (metro, 3 zones) en Gaasperplas (metro, 3 zo nes). Vanaf alle drie stations kunt u elke 10 minuten naar het CS. Aanmelding gaarne voor 1 september, telefonisch bij A. van der Meer (kantoor 020-5902451/453, thuis 020-970577), J. Fokkink (kantoor 072-197316, thuis 02207-12824) en G. Castricum (kantoor 072-197311, thuis 02510-36822). De NGL-rayoncommissie Noord-Holland 340 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 24