LL ««UANI Landmeten en „1992"*) door ir. P. van der Molen, voorzitter Nederlandse Vereniging voor Geodesie. SUMMARY Geodesy and the European Community. The Dutch professionals in the field of land-surveying, mapping and cartography are facing the com pletion of the european market in 1992. The president of the Dutch Society for Geodesy (NVG) looks forward and urges to a better anticipation. Interne markt Toen in 1985 de regeringsleiders van de landen van de EG in Milaan bijeen waren, namen zij het besluit dat de eenwording van de Europese markt moest plaatsvinden vóór 1993. De Europese Commissaris voor de interne markt, de Brit Lord Cockfieid, kreeg de opdracht om deze eenwording voor te bereiden. Nog in 1985 publiceerde Lord Cockfieid een Witboek met 325 onderwerpen, waarvoor EG-richtlijnen nood zakelijk waren. De bedoeling van Lord Cockfieid was, dat eind 1 989 deze wetsvoorstellen zouden zijn gefor muleerd, waarna de nationale regeringen tot 31 decem ber 1992 de tijd zouden hebben om hun eigen wet geving daarop aan te passen. Van de 325 noodzakelijke Europese wetsvoorstellen zijn er inmiddels 205 ingediend. Daarvan zijn er ruim 70 goedgekeurd en deels in werking. Voorheen pessimisme In het algemeen is men erg pessimistisch geweest ten aanzien van de voltooiing van de Europese markt in 1992. Tot voor kort balanceerde de Europese Gemeen schap immers aan de rand van de afgrond. Sinds echter de regeringsleiders in februari van dit jaar tijdens de Europese top in Brussel overeenstemming bereikten over een groot aantal zaken (zoals over de financiering van de gemeenschap en over het landbouwbeleid) wordt overal geconstateerd, dat allerlei hindernissen die de totstandkoming van de interne markt belemmerden, zijn opgeruimd. Vanaf de laatste dag van de Europese top (13 februari) tot eind 1992 is de EG vrij van financiële crises. Met be trekking tot de besluitvorming werd bijvoorbeeld beslo ten, dat EG-richtlijnen niet altijd met eenstemmigheid behoeven te worden aangenomen, maar dat een meer derheid van stemmen voldoende kan zijn. Sommige EG- richtlijnen krijgen direct kracht van wet, zodat deze in de lidstaten onmiddellijk als wet in werking kunnen tre den. Hieronder vallen o.a. de EG-richtlijn voor de openstelling van de Europese markt voor overheidsop drachten en de EG-richtlijn tot wederzijdse erkenning van diploma's van universiteiten en instellingen van ho ger onderwijs. Nu optimisme Al met al is sinds het welslagen van de vorige Europese top een groot vertrouwen ontstaan tussen de lidstaten onderling en is de besluitvaardigheid sterk toegenomen. Korte toespraak op de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie, gehouden op 19 mei 1988 te Venlo. NGT GEODESIA 88 Het pessimisme is omgeslagen in optimisme. Het effect is enorm: er gaat geen dag voorbij dat het jaartal 1992 niet in de kranten wordt genoemd. De industrie is koortsachtig bezig om zich van een goede uitgangs positie te verzekeren, ledereen heeft via de media het gevecht kunnen volgen tussen Belgische ondernemers en de Italiaan Carlo de Benedetti, met als inzet de heer schappij over de Generale Maatschappij van België. Er zijn fusieplannen van de AMRO-bank en de Generale Bank. Recent is in het nieuws gekomen de overname door Britse industriëlen van een groot deel van de Neder landse groenten- en fruithandel (de Britten hebben nu een meerderheidsbelang!). Om druk uit te oefenen op de totstandkoming van een monetaire unie, heeft een hele serie grote ondernemingen uit diverse lidstaten een vereniging voor de monetaire unie van Europa opge richt, die het gebruik van de ECU gaat propageren en die de ECU ook daadwerkelijk gaat gebruiken in het onderlinge verkeer. Zelfs is afgesproken, dat de jaar resultaten van deze ondernemingen in ECU's zullen worden uitgedrukt. De noodzaak van zo'n monetaire unie wordt fraai aan getoond door de president van Philips, Cor van der Kiugt, die voorrekent dat iemand die met 1000 gulden van huis gaat, vervolgens alle EG-landen aandoet, bij ommekomst nog 264 gulden overheeft, zonder ook maar iets te hebben gekocht of verkocht, dus louter door de douanekosten en de wisselkoersverschillen. Zelfs de overheden worden wakker: „Zijn de overheden wel net zo alert als het bedrijfsleven?", zo vraagt Binnenlands Bestuur van 22 april 1988 zich af; ,,de overheden moeten veel meer letten op wat er in Brussel 341

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 25