MINISTER-PRESIDENT LUBBERS: „EUROPA IS EEN GROOT SUCCES" gebeurt. Op 24 en 25 februari j.l. kwamen voor de eerste keer zelfs alle ministers van Binnenlandse Za ken bijeen in het Europese Instituut voor Bestuurs kunde te Maastricht. Het doel was: zorgen voor aan passing van nationale overheidsinstellingen aan de Europese wensen van coördinatie en uitvoering van de Europese richtlijnen. Dat dit hoognodig was, werd onlangs nog geconsta teerd in het jaarverslag van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Daar staat, dat de Neder landse parlementaire democratie haar gebondenheid aan de communautaire context zal moeten onder kennen en aanvaarden. Dat voortdurend Nederlandse ministers tot de orde moeten worden geroepen door het Europese Hof van Justitie (de toepassing van de sociale wetten voor man en vrouw, het mediabeleid, de bijzondere verbruiksbelasting enz.) begint blijkbaar op te vallen. Erkenning diploma's Een belangrijke maatregel uit de ,,325" van Lord Cock- field is het voorstel voor een EG-richtlijn betreffende een algemeen stelsel van erkenning van hoger onderwijs-diploma's, waarmede beroepsopleidingen van tenminste drie jaar worden afgesloten. De richtlijn is bedoeld voor alle gereglementeerde beroepen waar voor een opleiding op universitair dan wel op HBO- niveau is vereist. Een gereglementeerd beroep is een beroepsactiviteit, waarvoor de toegang direct of indirect afhankelijk is van een diploma (meestal blijkend uit de functie-eisen). Deze richtlijn is door de Europese ministers in juni afge rond, waarna deze in werking treedt in juli 1989. De richtlijn behoort tot die richtlijnen die kracht van wet be zitten, zodat wij hier volgend jaar direct mee te maken krijgen. In het kort komt het erop neer, dat universitaire en hoger onderwijs-diploma's met een opleidingsduur van minstens drie jaar zonder meer wederzijds worden er kend. Elke lidstaat mag echter nadere eisen stellen. Deze eisen mogen het laten afleggen van een proeve van bekwaamheid betreffen, dan wel het eisen van een stage. Deze stage mag niet langer duren dan het dubbe le van het verschil in opleidingsduur van de onder scheiden opleidingen. Als in Nederland een vacature bestaat waarvoor een diploma geodetisch ingenieur is vereist, zijn alle EG- onderdanen met een wederzijds erkend diploma in be ginsel gekwalificeerd. Noch het bezit van een buiten lands diploma, noch de nationaliteit van de sollicitant zijn op zichzelf redenen om de sollicitant af te wijzen. Het bestuur van de NVG beveelt aan, dat de werkge vers in Nederland zich beraden op deze toekomstige si tuatie en bezien waaruit de proeve van bekwaamheid of de genoemde stage moet bestaan. Specifieke richtlijnen In de Europese Commissie is afgesproken, dat deze algemene EG-richtlijn niet van toepassing is op beroe pen en beroepsopleidingen die onder een specifieke 342 richtlijn vallen. Deze zijn er inmiddels voor de medici en para-medici (artsen, tandartsen, dierenartsen, verpleeg kundigen, verloskundigen) die zich onder vigeur van deze specifieke EG-richtlijnen thans in beginsel vrij in de EG mogen vestigen. Vorig jaar is een dergelijke richtlijn gereedgekomen voor de apothekers en voor de archi tecten. Dat de totstandkoming van dergelijke richtlijnen geen sinecure is, bewijst wel de tijd die men daarvoor nodig heeft gehad: voor de apothekers 1 5 jaar, voor de architecten zelfs 17 jaar! Op basis van de EG-richtlijn betreffende het architec- tenberoep is in Nederland de Wet op de Architectentitel aangenomen, die o.a. voorziet in de oprichting van een bureau voor de registratie van architecten. Daarvan u heeft het reeds uit de dagbladen kunnen vernemen zal de heer Brokx op voordracht van Minister Nijpels de voorzitter worden. Zo'n bureau is noodzakelijk, omdat de EG-richtlijn be paalt dat één van de voorwaarden voor de wederzijdse erkenning van architectendiploma's bestaat uit de registratie van de gediplomeerde architecten. Ingenieursrichtlijn Belangrijk is ook dat een richtlijn voor ingenieurs in voorbereiding is. Het voorstel zal in 1989 gereed zijn. Om de richtlijn enigszins naar eigen hand te zetten, heeft de FEANI (Fédération Européenne d'Associations Nationales d'lngénieurs) vorig jaar in München de eigen titel van „Europees ingenieur" in het leven geroepen. De FEANI, de federatie van ingenieursverenigingen van 20 landen en gevestigd te Parijs, werd in 1951 opge richt en verenigt ruim één miljoen ingenieurs. Vanuit Nederland zijn het KIVI, het NIRIA en het NILI lid. Om „Europees ingenieur" te worden, moet de aanvra ger lid zijn van één van deze verenigingen, een opleiding hebben van minimaal vier jaar WO of HBO, drie jaar er varing hebben op het vakgebied en bij de FEANI gere gistreerd staan als „Europees ingenieur". De FEANI heeft intensieve contacten met de Europese Commissie (een soort ingenieurslobby). De FEANI is van mening, dat het concept van de „Europees ingenieur" het uit gangspunt moet zijn van de EG ingenieursrichtlijn. Uit contacten van het NVG-bestuur met het Ministerie van Economische Zaken is gebleken, dat zulks inderdaad wordt overwogen. De betrekking die het NVG-bestuur onderhoudt met het KIVI, hebben vooral tot doel goed op de hoogte te blij ven van de stand van zaken. Landmeters Als voor allerlei beroepsgroepen een specifieke EG- richtlijn wordt gemaakt, zou dat dan ook noodzakelijk zijn voor het beroep van landmeter, vooral in zijn ver schijningsvorm van vrije beroepsbeoefenaar? Om dit te bezien is reeds tijdens het FIG-congres te Wiesbaden (1972) door de Verenigingen uit de EG- lidstaten een zgn. Comité de Liaison (contact-comité) opgericht. Dit Comité moet zich beraden op de gevol gen van de openstelling van de Europese markt voor het functioneren van de „géomètre-expert". Na een tijdje op non-actief te hebben gestaan (in afwachting van de gebeurtenissen rondom de architectenrichtlijn), komt het Comité sinds 1986 weer jaarlijks bijeen. In de meeste EG-landen komt het beroep van beëdigd landmeter voor als vrij beroep (zoals artsen, notarissen en architecten), zij het met een verschillende inhoud (taxateur, landmeter, ontwerper infrastructuur, juri disch adviseur bij de bouw). NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 26