NGL studiedag „Landmeten nog steeds een uitdaging!" bij een gemeente: zich laat aanzien, is deze richtlijn al van toepassing op projecten vanaf 0,7 miljoen ECU's (1,6 miljoen gulden), waarbij het voornemen is dit bedrag langzaam af te bouwen. Een aanbesteding die valt onder deze richtlijn, moet worden gepubliceerd in het Europese publikatieblad en staat daarmede open voor alle Europese bedrijven. Dat betekent meer concurrentie op de Nederlandse markt, maar ook meer kansen voor ons bedrijfsleven in het bui tenland. De Nederlandse know-how leent zich immers goed voor export. Daarbij komt nog, dat meer geld uit gegeven zal worden door de Europese Commissie. In 1993 moeten de uitgaven van de Europese struc tuurfondsen zijn verdubbeld tot 35 miljard gulden per jaar. Vooral het fonds voor de regionale ontwikkeling zal hiervan profiteren. Volgens het blad Management Team van 22 april 1988 is echter het grootste probleem de fondsen te beste den: ,,het geld ligt klaar, niemand wil het hebben Ook moeten miljarden ECU's worden besteed aan ont wikkelingshulp, zoals via de conventie van Rome III. Dit is een afspraak met 66 ACP-landen (Africa, Caribbean, and Pacific), waarin is voorzien in grote bedragen voor ontwikkelingshulp. Deze is gestructureerd in catego- Mocht iemand achter deze zin aanvankelijk een vraagteken heb ben willen plaatsen, wie op 1 juni 1988 de studiedag in Ede heeft bezocht, weet voor eens en altijd dat daar een levensgroot uitroep teken behoort te staan. Meer dan 300 landmeetkundigen uit heel Nederland waren in de vraag geïnteresseerd en gingen aan het eind van de dag naar huis met het vaste voornemen de landmeetkundige afdeling van hun gemeente uit te bouwen tot een afdeling met een centrale rol in het gemeentelijke apparaat. Ir. J. de Boer, hoofd van de afdeling Landmeten en Kartografie bij de gemeente Amsterdam, beet met zijn lezing de spits af. Hij liet weinig misverstaan over de plaats die hij de landmeetkundige af deling bij een gemeente toedacht: ,,De spin in het web". Een afde ling landmeten heeft nog weieens een ondergeschikte plaats (bij voorbeeld als onderdeel van de afdeling Grondbedrijf), maar het is zeer wel mogelijk, ja zelfs zeer wenselijk, nee een uitdaging, om die rol om te buigen tot een centrale rol. Vooral bij organisatieveranderingen in een gemeente verandert de taak van de afdeling landmeten vaak van nieuwbouw naar een be heerstaak. Ook heeft de automatisering veel invloed op het werk. Het vak is daar ook zeer geschikt voor en veel landmeetkundige afdelingen zijn jaren geleden al met automatiseren begonnen. Daarom hebben zij vaak een voorsprong op collega's van andere afdelingen bij een gemeente en die voorsprong kan worden benut. gas R.O. GEB groen gem. bel. grond bedr. riolering bestand top. basis info Bouw- won.toez. r De spin in het web. 346 rieën van projecten, zoals regionale ontwikkeling, be- stuursinstrumentarium (kadasters?), landmeetkunde en kartografie, „land and soil surveys". De bedoeling is, dat bij al deze projecten het bedrijfsleven uit de EG- landen wordt ingeschakeld. Pikt Nederland zijn graantje mee? Branche-organisatie Al met al lijkt het duidelijk, dat de eenwording van de Europese markt grote gevolgen kan hebben voor het Nederlandse landmeetkundige bedrijfsleven. Het NVG- bestuur wil dan ook de leden die werkzaam zijn in het bedrijfsleven, oproepen zich te beraden over de oprich ting van een branche-organisatie. Immers, of het nu gaat om voorlichting, om gegevensbanken, om studies inzake de marktpositie of om geldstromen, alles wijst erop dat dit branchegewijs wordt aangepakt. Het landmeetkundige bedrijfsleven moet ervoor hoe den, dat dit alles niet aan haar voorbijgaat. Binnenlandse concurrentieverhoudingen mogen niet tot gevolg hebben, dat de toenemende concurrentie uit de andere EG-lidstaten niet tijdig wordt onderkend en dat de kansen die voor ons bedrijfsleven in en buiten de EG zonder twijfel aanwezig zijn, teloorgaan. door Theo Scheele De afdeling landmeten kan een voortrekkersrol vervullen bij de automatisering van werkzaamheden op andere afdelingen van de gemeente en centrum worden van het spinneweb dat een dienst verlenende rol vervult bij de vastgoedinformatievoorziening. Ing. D. van Dijk, chef sectie landmeten bij de dienst Gemeente werken te Barneveld, maakte met zijn lezing ,,De spilfunctie in de praktijk" de aanwezigen duidelijk hoe zo'n afdeling in de praktijk werkt. Na eerst te hebben uitgelegd, dat de gemeente Barneveld anders is dan het beeld dat velen hebben (dus geen Jan van Schaffelaar, kippen en eieren, maar industrie en recreatie) omschreef hij waar uit de werkzaamheden in Barneveld bestaan en vooral ook hoe het mogelijk is de afdeling landmeten tot een afdeling met een spil functie om te bouwen. De afdeling speelt een centrale rol in een werkgroep ten behoeve van het voorbereiden en begeleiden van bestemmingsplannen, vanaf het maken van de eerste grove schetsen, via het uitzetten van kavels en wegen tot en met het maken van revisiemetingen. Opvallend was hierbij sprekers voorliefde voor het gebruik van de ouderwetse grenssteen, compleet met ondergrondse tegel. Ook de werkzaamheden ten behoeve van vastgoedregistratie, grondbedrijf, bouw- en woningtoezicht en kadastrale werkzaam heden werden toegelicht. De eindconclusie van Van Dijk was dui delijk: ,,De afdeling landmeten is een boeiend bedrijf. Zij levert in formatie aan alle afdelingen van een gemeente en daarom is het duidelijk, dat deze afdeling zijn geld meer dan waard is". Het is volgens spreker dan ook de enige afdeling bij een gemeente waarop niet mag worden bezuinigd. De heer A. Wentinck, chef bureau Landmeten in Alphen aan de Rijn, sloot hierop aan onder de kreet: .Automatisering: dé kans voor de spilfunctie". Wentinck toonde aan, dat de behoefte aan automatisering meestal ontstaat bij de landmeetkundige afdelingen. Alphen aan de Rijn (de gehele randstad ligt eromheen) heeft een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt, welke ook niet aan de afdeling landmeten is voorbijgegaan. Een groot spoedproject bleek alleen te kunnen worden uitgevoerd met behulp van geautomati seerde systemen; met Wild T 2000, Distomat D I 1000, en GRE 3 ging men van start. Spreker omschreef verder hoe dit werd uit gewerkt met het systeem Digimat van Ahrend. De aanloopmoei lijkheden en de aanpak ervan passeerden de revue. NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 30