agenda Thans beschikt de gemeente Alphen aan de Rijn over twee werkstations, waarop interactief grafisch een groot aantal werk zaamheden wordt verricht. Spreker waarschuwde voor te ondoor dachte aanpak van automatisering. Te vaak wordt gedacht: we beginnen maar met een bepaald systeem, later zien we wel. Als later onverhoopt moet worden omgeschakeld op een ander systeem, zal de conversie voor grote problemen zorgen. Zijn conclusie tenslotte: Indien goed voorbereid, zal de digitale landmeetkundige info de spil zijn voor de verdere ontwikkeling van het totale vastgoedsysteem". Over die goede voorbereidingen gaat de volgende lezing, maar eerst was er de lunch welke volgens voorzitter Schoemakers kon worden benut met het verzorgen van de sociale contacten en de inwendige mens. Beide kwamen goed aan hun trekken. Ir. L. Smit, (hoofd adviesgroep Geodesie en Vastgoedbeheer bij Haskoning), waarschuwde de aanwezigen metBezint eer ge be gint. (te automatiseren). Hij sloot hierbij erg goed aan op de vorige spreker. Als je niet precies weet welke informatie gebrui kers willen ontvangen, worden misschien produkten vervaardigd waar helemaal geen vraag naar is. Zijn advies: start daarom met het inventariseren van de behoefte. Smit beschreef daartoe een bestaande methode, het SDM (System Development Methodology), waarin stap voor stap wordt aangegeven hoe dit kan worden aangepakt. Hij noemde o.a. de stappen: vooronderzoek; toepasbaarheidsonderzoek; logisch ontwerp; realisatie; invoering. Als voorbeeld van een toepasbaarheidsonderzoek behandelde hij een praktijkgeval (definitiestudie Nijmegen). Hij beschreef de uitge voerde enquête onder alle interne en externe gebruikers, de inter views daarna, de respons en de verkregen informatie. Dit alles leidde tot de conclusie, dat de produkten die door de afdeling land meten moeten worden vervaardigd, bestaan uit: a. basiskaarten met standaardinhoud; b. speciale kaarten ,,op maat" (projectkaarten). Het rapport zal uitgangspunt zijn voor de verdere ontwikkelingen. B. M. de Bruin, chef Landmeten van de gemeente Hengelo (O.), maakte de aanwezigen deelgenoot van zijn Ervaringen met het T.m. 21 augustus 1988 Tentoonstelling ,,De VOC in de kaart gekeken", Zuiderzee Museum Enkhuizen. Zie bericht op p. 286 van het juni- nummer. T.m. 10 september 1988 Tentoonstelling over C. R. T. Krayenhoff in Vestingmuseum Naarden. Zie bericht op p. 349 van dit nummer. T.m. 19 september 1988 Expositie oude kaarten in Bijbels Museum te Amsterdam. Zie bericht op p. 349 van dit nummer. 1 september 1988 Congres Harmonisatie van gronduitgiftevoorwaarden" in Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht. Zie bericht op p. 349 van dit nummer. 7 - 20 september 1988 World Expo International Geographic Information Symposia. Cold Coast, Queensland Australia. Onderwerpen: Remote Sensing of the coastal zone (7-9 september). Low Cost LIS State of the Art and future implementa tion (12-15 September). Heritage and Tourist mapping (19-20 september). 12-17 September 1988 10e Internationale Cursus voor Ingenieursgeodesie/sympo- sium Commissies 5 en 6 van de FIG te München. Zie bericht op p. 29 van het januarinummer en p. 72 van het februari nummer. 15 September 1988 NGL rayonbijeenkomst Noord-Holland. Onderwerp: ,,GPS ten behoeve van puntsbepaling en fotogrammetrie". Zie bericht op p. 340 van dit nummer. vervaardigen van digitale bestanden" en de relatie tot vastgoedin formatie. Aansluitend aan de ervaringen van de oude tekenaar resulteerde dit in door de automatische tekentafel vervaardigde produkten van een kwaliteit zoals deze slechts in de stoutste dromen van Lensen en Bongaerts moeten zijn voorgekomen. Als voorbeeld van verdere ontwikkelingen in de vastgoedregistra tie noemde hij de samenwerking Arnhem-Hengelo-Lelystad- Nijmegen-Rheden. Spreker was gelukkig met de daarin gekozen prioriteiten: snelle invoering van digitale bestanden ten behoeve van kaartvervaardiging met behulp van een interactief grafisch systeem. Wat dit voor de toekomst van de afdeling landmeten be tekent, is zeer hoopgevend. Spreker behandelde verder uitgebreid een methode om een proef gebied digitaal op te bouwen, zodanig dat dit aanvaardbaar is als GBKN, en over die GBKN wist hij ook de nodige tijd te vullen. De eindconclusie van De Bruin: ,,Zorg dat landmeten wat te bie den heeft, want als je wat te bieden hebt, dan heb je toekomst". De zwaarste taak van deze dag was weggelegd voor ing. T. C. van Helden, hoofd afdeling Landmeten te Eindhoven. Het is niet eenvoudig een zaal die reeds vijf sprekers heeft moeten verwerken, nog voor een zesde maal te boeien. Dit lukte echter voortreffelijk, zij het dat hij daarbij al het water van de vorige spre kers opdronk Ditmaal was het niet de techniek, maar de mensen in dat proces die werden belicht. Hoe spring je daarmee om, hoe houd je ze ge motiveerd. Plezier in het werk, goede leiding, verantwoordelijkhe den, carrièremogelijkheden; dit alles kwam aan de orde. Uitvoerig beschreef Van Helden de organisatie en de hulpmiddelen daarin als een geordend, maar toch niet bureaucratisch systeem. Een organisatie moet logisch zijn. Dat die organisatie moet veran deren als er wordt gereorganiseerd, is eveneens logisch. En het personeel moet daarop tijdig kunnen inspelen. Voor dat personeel had hij nog een goede raad: ,,Zorg dat je voldoende kennis krijgt van de informatica. Schrijf je in voor een cursus en wacht niet tot je baas je stuurt, want die blijft misschien wel dom". Als tenslotte, na zes voortreffelijke voordrachten, voorzitter Schoemakers de bijeenkomst afsluit met dank aan de inleiders, de organisatiecommissie en vooral ook de deelnemers, is één ding voor ieder duidelijk geworden: landmeten bij een gemeente is nog steeds een uitdaging!! 20 - 22 september 1988 „Euro Carto Seven" conferentie op het ITC in Enschede. Zie bericht op p. 525 van het decembernummer 1987, en het be richt op p. 72 van het februarinummer. 22 - 23 september 1988 Lustrumviering Nederlandse Vereniging voor Kartografie met symposium te Enschede. Zie bericht op p. 171 van het april nummer. 14 -20 oktober 1988 PC-meeting van de FIG in Wellington, Nieuw-Zeeland. Zie be richt op p. 73 van het februarinummer. 17 -19 oktober 1988 World Expo International Symposium on GPS. Cold Coast, Queensland Australia. 21 oktober 1988 Opening verbouwde panden Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft. 19-21 oktober 1988 Studiereis VVL naar deutscher Geodatentag in Berlijn. Zie be richt op p. 285 van het juninummer. 19 -22 oktober 1988 72e „Deutscher Geodatentag" te Berlijn, met als onderwerp: „Landmeten in het spanningsveld tussen recht en techniek". Zie bericht op p. 72 van het februarinummer. 14-18 november 1988 HYDRO 88; zesde internationale symposium van de Hydro- graphic Society in het RAI congrescentrum. Zie bericht op p. 172 van het aprilnummer. 25 november 1988 NGL studiedag „GBKN" te Utrecht. Zie bericht op p. 348. 2 december 1988 Contactdag Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat met afscheid van de hoofdingenieur-directeur ir. R. Vetlema. NGT GEODESIA 88 347

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 31