IB B men met het secretariaat van het Instituut voor Bouwrecht, post bus 85851, 2508 CN 's-Gravenhage. Telefoon 070- 24 55 44. GESLAAGD TU DELFT In verband met het grote aantal afstudeerders zijn in de maand mei aan de Faculteit der Geodesie van de TU Delft twee afstudeer- zittingen gehouden. Op 20 mei werd het diploma Geodetisch Ingenieur uitgereikt aan: M. M. M. Elderhorst, R. P. van Etten, R. F. T. van Gein, A. J. Klein- jan, W. G. Peters, J. H. M. Smit en P. G. Sluiter. De heer Sluiter, een goede bekende in geodetisch Nederland, maakte hierbij waarschijnlijk als laatste gebruik van de overgangsregeling met betrekking tot het diploma Civiel-Landmeter. Op 27 mei volgden: L. Boer (met lof), J. Brinksma, A. O. de Haan, V. J. de Haas, J. P. Hoefnagels, G. J. van Rooij, J. W. Slagmolen, R. C. J. Witmer en H. W. de Wolff (met lof). Samenvattingen van hun afstudeerscripties vindt u t.z.t. in de rubriek Scripties. Herengracht 366. EXPOSITIE OUDE KAARTEN IN AMSTERDAM Mocht u, om wat voor re den ook, beter inzicht wil len krijgen in de juiste plaats van het paradijs, de lusthof van Salomo, of Sodom en Gomorra, be geef u dan spoorslags naar Amsterdam. In het Bijbels Museum (Heren gracht 366) is tot 19 sep tember 1988 een prachti ge verzameling oude kaarten te zien van be roemde kartografen als Nicolaes Visscher, Petrus Plancius en Judocus Hondius. Bijbelse kaarten De tentoonstelling is een combinatie van foto's en antieke aardrijkskundige kaarten. De kaarten zijn eeuwen oud, de foto's hoogstens enkele tiental len jaren. De gecombi neerde opstelling van kaarten en foto's geeft een verrassend levendig effect. De kaarten geven afbeeldingen van het beloofde land, van het Midden-Oosten, maar er zijn ook wereldkaarten te zien. Zo is er bij voorbeeld een kaart van Remeyn de Hooge uit 1637 (een prent kunstenaar die zich ook op kartografie toelegde). De kaart geeft een afbeelding van het Midden-Oosten, van Turkije tot Egypte. In het centrum van de kaart tekende hij de Hof van Eden, het para dijs, netjes met boompjes eromheen, lekker beschut. Het zou ongeveer op de grens van Irak en Iran zijn gelegen. Vandaag we ten we, dat hij daar goed mis mee zat. Nicolaes Visscher tekende in 1663 op zijn kaart de Hof van Eden op vrijwel dezelfde plaats, een eindje ten zuiden van Nineve. Hij gaf bovendien de plaats aan van Jonas met zijn walvis. Wereldkaarten Er zijn ook twee wereldkaarten te zien, exact gelijk, met de afbeel ding van een zeer groot werelddeel, Australië, hoewel dat toen nog niet was ontdekt. Onder de ene kaart prijkt de naam Petrus Plancius, onder de andere Mathès. Het is zeer waarschijnlijk, dat Mathès zich de koperplaat van Plancius heeft toegeëigend (uitgave 1604). Op een wereldkaart die 50 jaar later is gemaakt door Nicolaes Visscher, is Australië in het geheel niet afgebeeld. Reiskaarten Geheel zonder de hulp van de ANWB wist C. Dankertz een uitge breide kaart te vervaardigen, die de onvrijwillige reis beschrijft die Paulus maakte. De tocht gaat van Cesarien, via Cyprus, Rodus, Creta en Melite (Malta) naar Napolis. Dankertz moet beslist een „zeelandmeter" zijn geweest, want de stukken van de tocht die over land zijn gemaakt, ontbreken op zijn kaart. Ruilverkavelings- en leidingenkaarten Het zal de ruilverkavelaars goed doen ook een vorm van ruilverka- velen te vinden op deze expositie: een afbeelding (prent) van de verdeling van het beloofde land onder de twaalf stammen van Is raël (G. Voet). Door Nicolaes Visscher is de uitkomst van de verde ling in kaart gebracht (het plan van toedeling als het ware). Niet onvermeld mag blijven de, volgens ons, oudste leidingen- kaart. Het betreft een (uiteraard analoge) kaart van de stad Jeruza lem, getekend in 1750. Op de kaart is de plaats te zien van „de stad Davids, de tempel, Golgotha en Solomo's Lusthof". Dwars door de stad is aangegeven „de buis die 't water uit de Fontyen Etham naar den Tempel bracht". Nog veel andere kaarten zijn te bewonderen, zoals bijvoorbeeld een serie kaarten van Palestina, welke respectievelijk naar het noorden, het westen en het oosten zijn gericht. Al deze kaarten zijn zodanig opgesteld, dat er een boeiende afwisseling is gevon den tussen kaart en foto-expositie. De 80 kleurenfoto's van de fotograaf Richard Stern zijn gemaakt in Israël en tonen wat hij tegenkwam toen hij vanuit het zuiden, het noorden en het westen optrok naar Jeruzalem. Foto's van landschappen, steden, maar vooral ook van mensen. Mocht u na het bezoeken van de combi-tentoonstelling nog tijd overhebben, dan zullen de kalligrafen onder u zeker even bin nenstappen in de zaal waarin een aantal mooie bijbels is te zien, zoals bijvoorbeeld een facsimile van een perkamenten Dode Zee rol, een handgeschreven bijbel van Maerlant (1271) en een schit terend geïllustreerde Gutenbergbijbel uit 1452. Daarnaast is, wat somber, een geheel zwart gehouden Lutherbijbel uit 1544 te zien. Het beste is dat u zelf gaat kijken in het museum, dat dagelijks, behalve op maandag, is geopend van 10-17 uur. Theo Scheele EXPOSITIE KRAYENHOFF In het Vestingmuseum te Naarden is tot en met 10 september 1988 een tentoonstelling te zien over het leven en werk van de vestingbouwer en „geodeet" C. R. T. Krayenhoff. Cornelius Rudolphus Theodorus Krayenhoff werd in 1758 te Nij megen geboren als zoon van een militair ingenieur. Zijn vader bracht hem wel belangstelling bij voor meetkunde en vesting bouw, maar ontraadde zijn zoon een slecht betaalde loopbaan als militair. Na een medische studie vestigde de jonge Krayenhoff zich in 1784 als arts in Amsterdam. Hier raakte hij betrokken bij de bewe ging van de patriotten. In 1794 vluchtte Krayenhoff van Amsterdam naar de revolutio naire Franse troepen die de Republiek waren binnengevallen. Enke le maanden later, toen de Fransen voor Amsterdam stonden, kreeg Krayenhoff de opdracht om over de overgave van de stad te onderhandelen. In deze tijd begon de militaire loopbaan van Krayenhoff. Na de overgave van Amsterdam werd hij benoemd tot bevelhebber van de garde van de stad. Vier maanden later kreeg hij de rang van Luitenant-Colonel en werd hij benoemd tot Adjunct-Inspecteur Ge neraal der Rivieren en Adjunct-Controlleur der Hollandse Fortifica tiën. Het was een opmerkelijke wending in de carrière van een man die later schreef, dat hij eigenlijk weer zijn werkzaamheden als arts had willen voortzetten. Krayenhoff heeft de beide functies op het gebied van waterstaat en vestingbouw vrijwel zijn hele leven weten te combineren. Als vestingbouwer was hij voorstander van een aan alle kanten sterk NGT GEODESIA 88 349 I a b y l Nicolaes Visscher, Novissima totius terrarum orbis tabula. Amster dam 1689.

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 33