blijkt duidelijk, dat een secundair net qua precisie niet onderdoet voor een primair net. Tevens is door het grotere aantal kringen in een secun dair waterpasnet een betere controle op de metingen mogelijk; de grenswaarden in de secundaire waterpas- netten zijn in de meeste gevallen bijna de helft kleiner dan de grenswaarden in de primaire waterpasnetten. Naar aanleiding van de resultaten van een enquête, uit gevoerd door de afdeling NAP van de Meetkundige Dienst, en in verband met de huidige heroverweging ten aanzien van de overheidstaken zal de tertiaire wa terpassing de komende jaren meer worden overgelaten aan particulier initiatief, terwijl de Meetkundige Dienst zich meer zal concentreren op de secundaire waterpas sing. Dit secundaire net heeft een maaswijdte van on geveer 4 km. Daardoor bevindt men zich in Nederland vrijwel altijd binnen een afstand van 2 km van een peil- merk van het NAP. De primaire optische waterpassing zal voorlopig dus alleen incidenteel worden toegepast, bijvoorbeeld bij deformatiemetingen. Dat geldt niet voor de primaire hydrostatische waterpassing. Dit is momenteel name lijk de enig beschikbare methode voor het nauwkeurig bepalen van hoogteverschillen over zeearmen, zoals in de Waddenzee en in Zeeland. Ook het inmeten van de hoogten van golfmeetpalen die enkele kilometers uit de kust liggen, kan alleen gebeuren via een hydrostatische waterpassing. Bovendien is het een zeer precieze en relatief betrouwbare methode. De resultaten van een hydrostatische waterpassing hebben een precisie die zeker twee- a driemaal beter is dan de precisie van een primaire waterpassing. Daarom leent een hydrostatische waterpassing zich goed voor deformatiemetingen, zoals de bepaling van de bodem beweging in Nederland. Er is ook regelmatig vraag van uit het buitenland naar de hydrostatische waterpassing. Dat komt doordat de Meetkundige Dienst de enige in stelling ter wereld is, die een mobiel systeem heeft om tussen twee door een groot stuk water gescheiden punten nauwkeurig het hoogteverschil te bepalen. Ook de hydrostatische waterpassing wordt steeds verder geperfectioneerd. Global Positioning System Over GPS is al veel geschreven en verteld. Daarom zal in dit artikel niet worden ingegaan op de werking van NEDERLAND 0 10 20 30 40 km Kat «nik, nibw« BE LGIE Overzicht van de Eerste Nauwkeurigheidswaterpassing. NGT GEODESIA 88 bronzen bout - *V v draagkrachtige Ondergronds Merk van het type ,,De Waal Paal". 319

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 3