r En zo trokken wij naar Polen zen in de periode 1813- 1832, voorafgaand en/of samenvallend met het opstellen van de processen- verbaal). Toch kan ik mij niet aan de indruk onttrekken, dat verifi catie der gemeentegrenzen niet dié aandacht heeft ge kregen, die het eigenlijk verdiende, vooral in vergelijking met de verificatie van de punten zoals grondslag, con trole op de voorstelling der perceelsgrenzen en de be schrijving der eigenaren. In het proces-verbaal van verificatie, het controlerap port van de ingenieur-verificateur, komt het ook niet als een „speciaalpunt" voor (fig. 6). Hier komt het doel een „belasting-kadaster" op te bouwen toch wel duidelijk naar voren. In de praktijk komen daarbij toch wel wat onduidelijke situaties naar voren: Gemeentegrenzen zijn/waren vaak wegen en water lopen die ongenummerd bleven, daar ze niet interessant waren voor de belastingheffing. Zij zijn in de loop der jaren meestal genummerd in de gemeente van de be heerder en dat is niet altijd de gemeente waar dat per ceel volgens het proces-verbaal thuishoort. Dit soort zaken komt aan het licht bij reconstructie van die we gen en waterlopen en geeft soms verwarring bij grond- transacties en onteigeningszaken. Ook komt het voor, dat gemeentegrenzen in de proces sen-verbaal van buurgemeenten verschillend zijn be schreven en grafisch vastgelegd. Bij melding aan het Kadaster komt (terecht) de laconieke verwijzing naar de wet Algemene Regelen Gemeentelijke Indeling (Wet van 24 oktober 1984, Stb. 475). Het tot stand brengen van een grenswijziging (regeling) is een heel karwei en wordt vaak een afweging van nut, kosten en baten. Terugkomend op het begin van mijn verhaal: De gemeentegrens staat inderdaad geregistreerd bij het Kadaster (uitzonderingen daargelaten), maar het is niet een kwestie van even op het kadastrale bijblad kijken! Indien men exact de gemeentegrens wil weten, moet men ook kennis nemen van de aan elkaar grenzende minuutplans, de processen-verbaal van grensbepaling van beide gemeenten, aangevuld met eventuele publi- katies in het Staatsblad. Persoonlijk zag ik gaarne, dat kleine grenswijzigingen (eigenlijk correcties, zoals bijvoorbeeld bij beeknormali saties) zouden kunnen worden geregeld door een be sluit van Gedeputeerde Staten, uiteraard met inacht neming van bepaalde voorwaarden. In een volgend artikel wil ik een praktisch voorbeeld be schrijven van een gemeentegrenswijziging, zoals be doeld in artikel 166a van eerder genoemde wet van 24 oktober 1984. Art. 10. Eindelijk hebben wij naar de gevondene afmetingen op het terrein, den inhoud berekend van elk der hiervoren geverifieerde Veelhoeken, en waarvan de resultaten bij ons bewaard blijven, om dezelve in het vervolg te kunnen vergelijken met de berekeningen van het plan zullende van een en ander melding gemaakt worden in cene bijzondere nota, gevoegd achter dit Proces-Verbaal van Verificatie en bij het tweede hoek van berekening, alles overeenkomstig Art. 279 van de Me- thodieke verzameling. Besluit: Uit de daadzaken en aanmerkingen in het tegenwoordig Proces-Verbaal en in dc daarbij behoorende Tabels vervatvloeit voort: i°. Dat het plan goed Noord gerigt is. 20. Dat de Hoofdlijn naauwkeuriglijk is opgemeten.' 3°. Dat de Driehoeksmeting goed is uitgevoerd. 4°. Dat het verschil, hftwelkzich voorgedaan heeft bij de opmeting der groote lijnen van de Gemeente, zoo in derzelver geheele lengte, als in de gedeelten daarvan bij sectien overal minder is dan een twee honderdste deel. 5°. Dat de verschillen, welke voorkomen in de bijzondere onderdeden, zoo op de groote lijnen van Verificatie, als op de Zijden, Diagonalen en Perpendiculairen der nagemetene Veelhoeken, overal minder zijn, dan één honderdste deel. 6°. Dat eindelijk de namen der Eigenaars naauwkcurig opgenomen wa ren. Dienvolgens besluiten wij, dat het plan der Gemeente ons regelmatigin alle deszelfs deelcn voorgekomen zijndegoedgekeurd kan wor den. Gedaan te Arnhem, den A Pe IlNGENIEUR VERIFICATEUR yan het Kadaster in Gelderland Fig. 6. Controlerapport van de ingenieur-verificateur. door P. Diepstraten, R. Duursma, D. van der Hoeven, A. Roggeveen, R. van Rossem, N., Sap en K. Zuidweg, studenten aan de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft. SUMMARY A trip to Poland Regularly a visit takes place of Polish geodesy students of the Olsztyn University to the Netherlands and Dutch geodesy students of the Delft University to Poland. In 1987 seven Dutch students went to Poland. This is a report of their visit containing a mixture of bizarre adventures, visits to touristic attractions and scientific lectures. Vooraf Thans ligt voor u het met toewijding gewrochte verslag van de expeditie naar Polen in het jaar 1987. Het jaar na Tsjernobyl; ons haar groeit nog steeds met over dreven rasse schreden. Wij hebben besloten onze lotgevallen niet de eeuwig heid te onthouden. Onze verwachting is, dat u een juist beeld krijgt van onze wederwaardigheden in den vreemde. Wij raden u nu aan een blok op het haardvuur te werpen en een bokaal warme wijn te laten serveren. NGT GE0DESIA 88 383

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 11