■-* Cccf 0 *00 200 nr»\\cs 1 0 *00 200 km De partner kan dan een hete cacaodrank tot zich nemen. De volgende historiën zullen u voorzeker tot een late stonde boeien. Rest ons slechts u een aangename „voyage" te wen sen aan de hand van dit „pardonnez-nous Ie mot" schokkende verslag. Op weg Het weer was heerlijk en we lagen op het dak te zon nen, terwijl anderen zich vermaakten met het leggen van de eerste Nederlands-Poolse contacten. Het duurde erg lang en Ruud besloot de Oder, die een kilometer te rug lag, te fotograferen. Op de brug aangekomen, vroeg hij een Poolse soldaat of hij een foto mocht maken. Deze verdacht hem echter van spionage en zei: „Nie". Hij gebood Ruud te gaan zitten. Enige tijd later arriveerde een Poolse officier van een vooroordeel be vestigend type, die Duits sprak. Hij stak een verhaal af over spionage en inbeslagneming van camera en film pje. IJverig argumenteren dat in Nederland alles wèl mag, hielp niet. Na drie kwartier kwam Ruud met de officier terug. Deze zag Arent en Paul in dezelfde uit monstering, wat hem de volgende uitroep ontlokte: „Dein Freund ist ein Spion!" Een moment later zag Rik Ruud en vroeg: „Hé Ruud, waar is je fototoestel?" waarop de militair het apparaat omhoog hield. Er werd driftig getelefoneerd. We dachten: „Dat begint goed". Ruud legde toen de situatie voor aan een hogere Oost- duitse militair en de zaak werd gesust. Ondertussen waren wij aan de beurt. We moesten onze waarde papieren en geld inklaren; gelijktijdig moesten de Polen naast ons alles uitpakken. Om kwart over zes 's avonds reden we over de grens. We moesten om acht uur in Warszawa (Warschau) zijn, dat 630 km verderop ligt. Bij de grens waren we ge waarschuwd voor het slechte wegdek en de spoorweg overgangen. Het eerste viel mee, het tweede niet. Het wegdek tussen de rails ligt gemiddeld 20 cm lager. We voerden de snelheid op tot boven de 120 km/uur en reden tot aan een wegrestaurant, waar we voor het eerst werden geconfronteerd met de Poolse kwaliteit van klasse 3 a 4. Karakteristieken: zeer vet, alleen de cola was goed (Pepsi). Daarna tankten we voor het eerst op Pools grondgebied. Tijdens het zoeken naar het tankstation passeerden we met een vaartje van 40 km/uur de enige bemande politiecontrolepost. Het tan ken ging soepel. Even later pikten we twee Poolse meisjes als liftsters op; zij moesten naar een boerderij 50 km verderop. We wisselden daar tussen ganzemest en stapels manden ons eerste geld zwart tegen 500 zlotty voor één mark, de beste koers van de gehele studiereis zou later blijken. 's Avonds laat belden we Karei, die intussen per vlieg tuig was gearriveerd en in Hotel Warszawa wachtte, dat we later zouden komen. Om half 2 's nachts arri veerden we bij het hotel, waar een dronken Pool „Milic- ja, Milicja" politie, politie) schreeuwde, toen hij ons zag. Hij werd terstond opgepakt. Een kartografische onderneming Een lange tijd aan de ontbijttafel en een redelijke hoe veelheid koffie en cola waren nodig om ons deze och tend tot volledig waken te krijgen, en om de „culture shock" te beteugelen. Tot bewustzijn gekomen, reden wij over het zonovergoten asfalt van de straten van Warschau naar onze eerste geodetische excursie: ,,Panstwowe Przedsiebiorstrwo Wydawnictw Karto- graficznych Warszawa" (editorial cartografie enterpri se). De meesten van ons zijn meegeweest met de Honga- rije-excursie in 1985 en waren reeds bekend met de be drijfsfilosofie van dit soort ondernemingen in de Oost bloklanden. Deze filosofie is eenvoudigweg „functiona liteit (door geldgebrek)". Dit uit zich al meteen in de huisvesting. Weinigen van ons waren dan ook verbaasd over de esthetisch onverantwoorde uitvoering van de vloerbedekking, het behang of de meubilering. Het blijkt echter wel degelijk mogelijk om in een weinig inspire rende omgeving tot een goed eindprodukt te komen. Het eindprodukt van het bedrijf is de kaart, met name de thematische kaart. Topografische en thematische informatie vormen de in put van het bedrijf. Men gaat dus uit van bestaande kaarten, en heeft geen landmeetkundige of fotogram- metrische afdeling. Op deze bestaande kaarten super- poneert men de thematische data. Een nieuw kaartje vormt dan de output. Alle werkzaamheden gebeuren nog volledig met de hand. V.l.n.r. (op de auto): Karei Zuidweg, Paul Diepstraten, Arent Roggeveen, Daan van der Hoeven, Nyckele Sap, daarvoor: Ruud van Rossem en Rik Duursma. 384 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 12