zichte van de geoïde, maar ten opzichte van de quasi- geoïde, naar de gedachtengang van Molodenski. Het nulpunt is het Peil van Kronstadt, de beroemde marine basis bij Leningrad. Ook de triangulatie is na de laatste oorlog opnieuw uit gevoerd. In het eerst orde netwerk zijn meerdere af standbases en meerdere astronomische punten opge nomen. Het is een nieuw net, waarvan het hoofdnet bestaat uit het oude Duitse driehoeksnet, waarvan de delen door middel van driehoekskettingen werden ver bonden. Dit in 1958 gemeten netwerk bestaat uit 350 punten. Tot aan 1962 werd een secundair netwerk gemeten, dat het gehele land bedekt. De gemiddelde zijdelengte bedraagt 7 km en het net bevat 6000 punten. Zonder computer is het net toen berekend. Om de berekening toch tot stand te brengen, is het net verdeeld in 55 deelnetten die afzonderlijk en onafhankelijk zijn veref fend; vervolgens zijn deze getransformeerd en in het systeem gepast. De berekening kon toen in één keer worden gedaan, maar de resultaten zijn nog niet offi cieel geaccepteerd. Afgezien van het feit dat de invoering erg kostbaar is, eist de overheid dat een duidelijke verbetering optreedt ten opzichte van het bestaande net. Wellicht zal dat binnen enkele jaren gebeuren. Het net zal dan 6500 punten bevatten, waarvan 400 van eerste orde. Er zul len 44 000 hoeken zijn gemeten met een standaardaf wijking o O".85, 4000 richtingen met o O".4, 55 azimuts met o O".8 en 160 afstanden. De punt- standaardafwijking over 300 a 400 km zal zo'n 0,1 a 0,3 m bedragen. Het volgende staatje zal de aard van de tweede orde netwerken wat duidelijker maken. Ie Orde 2e Orde Standaardafwijking per punt 0,05 m 0,10 m Puntendichtheid stad Vso ha V15 ha landelijk gebied Viso ha V30 ha wouden Zi2oo ha Puntafstanden 0,5-8 km 0,15 - 0,6 km (polygoon) 0,4 - 5 km (insnijding) Het landmeetkundig werk is georganiseerd in 49 distric ten. Het werk wordt uitgevoerd door 16 a 20 grote be drijven (die ook in het buitenland werken), onder super visie van het Hoofdbureau van Geodesie en Kartografie. Tot slot nog een aardig probleem voor het Poolse refe rentiestelsel. Men veronderstelt dat het land op twee tectonische platen ligt, die aaneengrenzen in de buurt van de rivier de Oder. Het is nog niet bekend of deze platen ten opzichte van elkaar bewegen. Mocht dit zo zijn, dan zal het netwerk wellicht kunnen deformeren. Afscheid van Olsztyn Professor Hopfer bood ons omstreeks de noen een vorstelijke dis aan. Hij verhaalde met kritische toon over het landbouw- en landinrichtingsbeleid in Polen. Dit werd gevolgd door het voornemen de as Olsztyn-Delft te verstevigen, desnoods door in het Mazurische Me- NGT GE0DESIA 88 rengebied bilaterale jachtpartijen op overrijpe wilde evers te organiseren. Om 19.00 uur stond een af- scheidsuitnodiging gepland bij professor Gajderowitz thuis, maar vanwege onze ervaringen met de Poolse etenstijden besloten we eerst enkele pizza's te eten, al vorens onze gastheer en gastvrouw te bezoeken. Onze ervaring liet ons in de steek; de tafel was op een fabu leus overdadige manier gedekt. Pani mevrouw) Gaj- derowitza had werkelijk haar beste culinaire beentje voorgezet. Overweldigd waren we door deze tractatie. Een animerend gesprek begeleidde het diner, dat werd afgesloten met cadeaus onzerzijds, Hongaarse wijn van Poolse zijde, de hartelijke groeten aan Delft en de hoop op een volgende ontmoeting. Onze laatste avond in Olsztyn werd feestelijk afgeslo ten in één van de drie discotheken, dit inclusief het hartstochtelijk afscheidnemen voor enkelen van ons. Het afscheid was zó feestelijk, dat niemand meer op el kaar lette en ieder op eigen gelegenheid naar ons stu dentenhuis in Kortowo ging. De officier van de Russische erewacht sloeg in zijn enthousiasme een relingkabel door met zijn sabel. Gdansk Na de laatste uitbundige ervaringen in het nightlife van Olsztyn was het plan om de volgende ochtend, woens dag de 15e juli, vroeg te vertrekken naar Gdansk. Na het middaguur werd de diesel uiteindelijk gestart. Op naar de volgende etappe van de rode trui-dragers van deze illustere Delftse equipe. Het weer was perfect, de zon scheen uitbundig. Kilometers gleden aan ons voor bij. Rapper's Delight in de ghetto-blaster en Camel Fil ters waren binnen handbereik. De schoonheid van het Poolse landschap is moeilijk onder woorden te brengen, maar uitgestrekte groene akkers, ooievaars, paard-en-wagens en rustieke dorpjes zijn hierin toch wel sleutelwoorden. We reden Pruisisch Holland (Paslek) binnen. Na een ille gale tankstop, waarbij we weer moesten sjouwen met een kannister diesel van het tankstation naar het om de hoek staande blauwe monster, gingen we eten in het plaatselijke restaurant. Het zou een maaltijd worden die we nooit zouden vergeten. We werden ontvangen door een perfect Duits sprekende Pool, waarschijnlijk één van Duitse afkomst. Na een aantal misselijk makende grappen (uiteraard in het Nederlands, maar met een Zeeuws accent) kregen we een even misselijk makende ondefinieerbare soep met smerig lauw bier (behalve de 387

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 15