chauffeur!). Het was alsof de gluiperigheid van onze merkwaardige kelner c.q. gastheer gestalte kreeg in zijn vijf sterren-diner. Nog nagenietend van deze exquise maaltijd met een sterk Duitse nasmaak zijn we naar Malbork (Mariën- burg) gereden. Dat werd een uitermate boeiend bezoek. We bezochten hier de burcht van de Duitse Orde. Dit fort had de omvang van een kleine stad, zeer imposant met zijn uitgebreide fortificaties, poorten, torens, bin nenplaatsen, enz. De grootsheid en de Poolse trots drin gen hier pas goed tot je door, te meer wanneer je beseft dat dit monument volledig is platgebombardeerd tijdens de laatste wereldoorlog en geheel tot zijn volle glorie is herrezen. De Poolse bevolking koos voor wederopbouw van haar vaderlandse cultuurgoed ten koste van haar toch al zwakke economie. Vervolgens reden we naar Gdansk, dat we in eerste in stantie rechts lieten liggen. We werden verwacht in Reda, ongeveer 20 km noordelijk van de Dreistadt Gdynia, Sopot en Gdansk. Eenmaal daar gekomen, werden we wederom gefnuikt door de Poolse manier van huisnummering, die elke logica moet ontberen. De huisnummering lijkt volkomen random. Na lang zoeken en heen en weer rijden vonden we eindelijk het hotel dat onze Poolse begeleiders voor ons hadden gereser veerd. Dat hotel was verborgen in één der flatgebou wen die in Reda zijn neergezet om arbeiders te huis vesten die aan de bouw werken van de kerncentrale na bij het verderop liggende Zarnowiec. Het hotel werd geïnspecteerd en prima bevonden. De Polen weten hun gasten te ontvangen! 's Avonds zijn we Gdansk gaan verkennen. Na een uitstekende maal tijd (nooit geweten dat Poolse kippen zo groot zijn) volgde een fijne avondwandeling door de oude binnen stad en haven, waarbij al gauw de Hollandse bouwstijl ons verraste. Het statige plein van de binnenstad deed ons denken aan de panden aan de Amsterdamse Prin sengracht. Zarnowiec en Sopot De volgende dag zijn we, ditmaal op tijd, naar Zarno wiec getogen, naar de in aanbouw zijnde kerncentrale; de eerste in Polen naar Russisch voorbeeld. Wederom na enig zoeken (heeft Artur, onze Poolse gids, wel zijn propedeuse geodesie?) werden we door de hoofdinge nieur zeer vriendelijk onthaald op aardbeien; hij is ver antwoordelijk voor de landmeetkundige werkzaam heden. Na een inleiding over kernenergie in het algemeen, pro ject voortgang, organisatie, materieel en instrumenta rium kregen we een rondleiding. We zagen het hoger gelegen waterreservoir, dat via buizen met een dia meter van 8 m turbines aandrijft van de (water krachtcentrale. Het is de bedoeling dat in tijden van overproduktie de overtollige energie wordt gebruikt om water op te pompen, dat later weer stroom kan opwek ken. De centrale is gelegen aan een meer ten behoeve van het koelwater. De bouw bevond zich nog in een aanvangsstadium, daar deze diverse malen was ge stagneerd wegens politieke omstandigheden. Na een korte rondwandeling werd ons een zeer modem waterpasinstrument gedemonstreerd. Dit instrument beschikt over een omkeerprisma, zodat door middeling van vier aflezingen (linker- en rechterschaal in stand 1, daarna idem voor stand 2) een zeer nauwkeurige waar neming kan worden verkregen, waarbij, en dat is zeer belangrijk, niet vanuit ,,het midden" behoeft te worden 388 Lakenhal in Kraków bij nacht. gemeten. Voorts toonde men ons een tamelijk moderne tachymeter. De rest van de middag brachten we door in onze bed den (vroeg opstaan is voor ons ongezond), 's Avonds zijn we naar Sopot, de beroemde badplaats en het uit gaanscentrum van de Dreistadt, getogen. We bezoch ten hier de Molo, ofwel de pier die een eind in zee uit steekt. Joggend en hossend bezorgden de zeven rood witte Hollandse mannetjes de verbaasde Polen een ko misch schouwspel, met de Oostzee op de achtergrond. Op het terras van een nachtclub hebben we, onder het genot van charmant en uitdagend geklede Poolse scho nen en fatsoenlijk Duits bier, een perfect diner ge nuttigd, waarbij we tot onze spijt nog enige Nederlan ders ontmoetten, die we later nogmaals zouden zien in Warschau, kurwa masz! een obscene Poolse krachtterm). De rest van de Dreistadt Na lekker te hebben uitgeslapen, hebben we de middag besteed aan sightseeing en winkelen, 's Avonds heb ben we een tour buiten de stad gemaakt, naar de Westerplatte. Dat is een havenhoofd, waar de eerste Duitse aanvallen plaatsvonden. Een kleine Poolse een heid hield hier lang stand tegen de Duitse overmacht. Het is nu een oorlogsmonument en een marinebasis. Hierna hebben we Leszek bezocht. Leszek is een Pool se student architectuur, die Daan heeft ontmoet tijdens zijn stage in München. Na een hartverwarmend weer zien (dat we hem van zijn vriendin scheidden, hoorden we pas later) zijn we een studentendisco binnengeval len. Hier werden we herkend door een meisje, dat ons eerder had opgemerkt in Warschau wegens onze sobe re kledij. Na terugkomst in Reda volgde een spontaan feestje en er gaan geruchten dat iemand tijdens het hoogtepunt van deze partij een glas gebroken heeft. „Waar heb dat nou voor nodig jonges?" Oliva en Gdynia Leszek heeft ons Oliva laten zien; dit is een wijk in Gdansk. We bezochten een prachtige kerk, waar Les zek architectonisch onderzoek heeft verricht. We heb ben in deze kerk een kort, maar uiterst interessant, orgelconcert bijgewoond. Tal van onderdelen, sculptu ren van het orgel enz., konden bewegen. Een staaltje muzikale werktuigbouwkunde! Na een culturele ochtend volgde een militair middagje. In Gdynia stuitten we op een oorlogsmuseum in de open lucht. In de haven lagen twee Russische kruisers, NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 16