die deel uitmaken van de Baltische Vloot en die een offi cieel bezoek brachten aan Polen. We waren dan ook zeer verheugd, toen de Poolse admiraliteit arriveerde en met veel vlagvertoon en plechtigheden de erewacht aan boord van één der oorlogsbodems inspecteerde onder muziek van de marinekapel op het achterdek. De officier van de Russische erewacht sloeg in zijn enthou siasme, bij het acht geven, een relingkabel door met zijn sabel. Deze actie werd zeer gewaardeerd van Hollandse zijde en beloond met een Wilhelmus. Helaas konden we de schepen niet bezoeken. Dat kon wel bij de Dar Pomorza*), het statige Poolse opleidings schip van de zeevaartschool. Dit prachtige zeilschip, te vens museumschip, bood een heerlijke aanblik en de gelegenheid om een idee te krijgen van de inrichting. Nadat we de Poolse torpedobootjager „Polskawica" uit de jaren dertig hadden bewonderd, was het weer ruim tijd om te gaan happen. Na een zeer veel voldoening gevend bezoek aan een restaurant hebben Leszek en Daan pogingen onderno men om een lekke band te repareren. Dat eindigde in de aanschaf van een pomp. De anderen hebben zich te goed gedaan aan een concert van de kapel van de Balti sche Vloot. Na afloop vond Ruud het verstandig om een dialoog aan te gaan met de miepjes van het folklo ristisch ballet. Deze bleken allemaal Lena te heten en uit Kaliningrad te komen. Ze zouden graag zijn meegegaan naar de stad, maar tot hunne grote droefenis moesten zij direct terug naar hun pantserkruiser om te eten en te slapen. Szkoda! jammer). Hierna volgde een long distance gesprek met één der diva's van het nabij gele gen operagebouw. Ondanks de afwezigheid van een si- multaanvertaling, kwam er toch een enerverend ge sprek met deze vamp tot stand, die met operavolume hoog uit het gebouw onze jongens wist te ontroeren. Terug naar Warschau Ruim vierhonderd kilometer moest worden afgelegd van Gdansk, via Torun, naar Warschau. De motor was nog niet gestart, of het eerste probleem diende zich al aan: de rechterachterband bleek definitief lek. Een glas schilfer had zich in het rubber naar binnen gewerkt en de band liep hoorbaar leeg. Een passende dopsleutel voor de wielmoeren was helaas niet in het Kohier to taalpakket meegeleverd. Het kostte heel wat moeite om het goede gereedschap te regelen. Het vervolg van de reis naar Warschau verliep zeer voorspoedig. In Warschau zelf begonnen de problemen pas goed. Het studentenhotel bleek vooralsnog onvindbaar. De juiste straat hadden we vrij snel te pakken. Een twintig maal op en neer rijden van deze weg leverde echter weinig meer op dan veel hilariteit (betreffende Ruuds rijstijl) en de uiteindelijk onvermijdelijke botsing met een Polski Fiat. Het ging hier slechts om geringe lakschade, maar de recalcitrante Pool weigerde de schade in der minne te schikken; hij wilde beslist aangifte doen, en zo liep de man een dikke tien dollar mis. We hebben nog enkele malen geprobeerd hem te bereiken; dit bleek on mogelijk, en we hebben er nooit meer wat van gehoord. Wat betreft het hotel, bleek het adres verkeerd aan ons te zijn doorgegeven. Wij geodeten zijn echter niet zo snel voor één gat te vangen, en zelfs zonder goede kaart of juist adres zijn we natuurlijk toch gewoon aan gekomen. Warschau - Kraków Het was inmiddels maandag 20 juli 1987. Het kostte even moeite om te realiseren, dat de officiële Polen-reis nu was beëindigd. Niet dat we van plan waren de reis nu radicaal anders te continueren. Vanwege de grote mobiliteit onzerzijds (de Toyota) en deels vanwege on volkomenheden in de Poolse planning, was het ons aar dig gelukt de reis, binnen bepaalde grenzen, naar onze eigen hand te zetten. Feitelijk veranderde er dus niets. De ochtend, of althans wat ervan over was, moest een programmaatje worden afgewerkt van enkele noodza kelijke handelingen. Een bezoek aan de bank leverde genoeg geldpapieren op om weer uitgebreid zwart te gaan wisselen. Daar waren we inmiddels goed in. Met genoeg zloty's op zak gingen we de middag Warschau in om ons nog even helemaal gek te kopen. Het aansluitend geplande be zoek aan het wapenmuseum ging niet door, want het was gesloten. In de tuinen van het museum stond ech ter genoeg WO II speelgoed om een enkeling van ons geheel uit zijn bol te doen gaan. Het was laat in de middag, toen het busje voor het laatst het bordje „Warschau" passeerde. Het was té laat in de middag, toen we ,,de Zwarte Madonna" van Czestochowa wilden bezichtigen. Verwoede pogingen om de geestelijken over te halen de boel nog even te openen, hadden helaas weinig nut! Onderweg repareerden we nog even de te hoog af gestelde koplampen met behulp van karton, dat afkom stig was van lege Camel-dozen. De lage Fiat Polski's die om de minuut ons tegemoet kwamen, moeten op z'n minst aan de invasie van M110's hebben gedacht. Het was tenslotte véél te laat toen het busje Kraków bin nenreed. Het was middernacht, en tot acht uur zou men ons verwachten. De wel aanwezige Polen keken, verlamd van verbazing, naar het stelletje Nederlanders voor de deur van hun studentenflat. Uit pure wanhoop legerden ze ons in een flat, die net werd verbouwd. Be dwelmd door de acetonlucht en de verfdampen brach ten we onze eerste nacht door in Kraków. Kraków heeft een lange geschiedenis, zelfs zo lang dat de eerste beginselen van deze oude hoofdstad zijn te rug te vinden in een mengsel van legendes, overleverin gen en historische feiten. De legende vertelt dat een Brandenburger Tor gezien vanaf Oost-Berlijn. 389 Dar Pomorza geschenk van Pommeren. NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 17