s ACHTUNG! JETZT jonge stoere ridder, Krak genaamd, een draak heeft ge dood en de stad boven de grot van de draak op een heuvel heeft gevestigd. Naast deze „klassieke" fabel staat vast, dat duizend jaar geleden aan de voet van de kalkstenen heuvel, Wawel genaamd, de eerste neder zettingen van de stad waren gesitueerd op de kruising van 's lands meest belangrijke commerciële routes. De hertogelijke residentie, de kathedraal en later het ko ninklijk paleis zijn daar gebouwd. Halverwege de 11e eeuw werd Kraków de hoofdstad van Polen. Tweehon derd jaar later werd de stad vernietigd door de invasie van de Tataren. De opbouw geschiedde in de vorm die tot vandaag niet meer is veranderd. Er wonen nu meer dan 650 000 mensen. De stad wordt jaarlijks bezocht door vijf keer zoveel buitenlandse toeristen. Toeristen waren wij ook, op ons gemak door de straten en steegjes wandelend, de atmosfeer van deze Italiaans aandoende stad proevend, de camera op de buik. De avond brachtten we door in een jazz-café, waar we nog een onzekere Hollandse jongeman het leven zuur maak ten. Cola was er wel te krijgen, maar alleen in combina tie met wodka in de verhouding één op één. Terug naar Berlijn Na een verblijf van enkele dagen te Kraków vertrokken we richting Pools-Oostduitse grens. Daar werd ons door een Poolse douanière gevraagd of we wat aan te geven hadden. We antwoorden „Nein". Ze herhaalde de vraag en somde een lijstje contrabande op: „Gold Nein, Antik Nein, Pelze Nein. Haben Sie denn nichts ge- kauft?" O ja, Regenjacke, Kalender, Gitare und Trom- pete. 't Werd allemaal goed bevonden. De laadklep werd nog opengemaakt. Reliëfkaarten en wasgoed van drie weken stortten op het plaveisel. Bij Checkpoint Bravo (grenspost DDR - West-Berlijn) stonden we in de verkeerde rij; we werden terugge stuurd naar een ander wachthuisje. Ruud ging even kij ken of er wel iemand inzat. Zijn vriendelijk bedoelde in spectie werd niet echt gewaardeerd. Daarop volgde de gebruikelijke controle en weer vielen de kaarten eruit. We werden naar een ander wachthuisje gestuurd. Het hek was echter dicht en er stonden pignons op het wegdek. Ter bevordering van de snelle afhandeling zette Daan alvast de pionnen weg en direct kwam er weer zo'n uniform uit een huisje. Toch kwamen we snel over de grens, nadat Ruud de situatie had verduidelijkt door te zeggen: „Dein Kollege hat gesagt, das wir hiér stehen müssen!" Ruud had weer eens gezien, dat deze hoger in rang was. We waren weer in het vrije westen en ook nu was de benzine op. Royal Dutch Shell lenigde onze nood. We reden direct naar hotel „Econtel", verfristen ons en zetten de nodige bagage op de kamers. De rest bleef in de wagen. Oost-Berlijn 's Middags wilden we Oost-Berlijn bezoeken. Om kwart over drie waren we bij Checkpoint Charlie. Na de eerste pascontrole volgde een tweede. We kwamen voor een geel hek te staan, kregen controle en moesten betalen voor het dagvisum. Een Saksische boeren vopo vroeg wat we in de auto hadden. Zijn oog viel op de ghetto- blaster, de platen, de cassettebandjes en het Poolse tapijt. Het mocht er niet in: „Zurück ins Hotel damit, wollen Sie das verschenken!" Tijdens het terugrijden kregen we nog een pascontrole. De man in het wacht huisje zei ons, dat we onze smokkelwaar konden afge- 390 ven bij de Amerikanen 50 meter verderop, en zo ge schiedde. Vijf minuten later kwamen wij weer terug bij dezelfde grens. De Saksische boer knapte af, weer twee controles en het kostte nogmaals een half uur. En zo had de gehele operatie Checkpoint Charlie tweeën half uur geduurd. Na een eerste sightseeing gingen we eten onder de „Fernsehturm" om ons verplichte budget op te maken. Vanaf deze toren (203 meter) hadden we een schitte rend uitzicht over de stad. Tijdens een wandeling over de Alexanderplatz begonnen Nyckele en Arent wat te dollen. Een man stond op van een bankje. Rik schreeuwde: „Stop, die man is een vopo". De man die dat had verstaan, zei: „Ja!" en ging weer zitten. Beland op een terras, werden ons direct zes pullen voorgezet. Men had ons reeds zien aankomen. Toen we terugkwamen bij de auto, zagen we een par keerbon van 20 Dmark. We stonden net voor het P- bord. Arent betaalde, de oude zuipschuit; hij durfde echter niet meer te rijden, want dat kon hem zijn rijbe wijs kosten. Daan, die ook had gedronken, nam het Lenkrad over. Na 50 meter werd hij tot stoppen ge dwongen. Alcoholcontrole? Daan zakte de moed in de schoenen en stapte uit. De agent waarschuwde ons voor onze kapotte voorlamp en sommeerde haar te re pareren. Gelukkig hadden we in Kraków een reserve lamp gekocht. Een Delftsch Diplomingenieur is niet voor één gat te vangen! Na nog een korte sightseeing langs het standbeeld van Lenin, Unter den Linden en de Brandenburger Tor reden we terug naar ons Checkpoint, waar alle gaatjes in de auto werden gecontroleerd, o.a. in de motor. De onder kant van de automobiel werd geïnspecteerd met behulp van spiegels. Om kwart voor elf waren we weer in de westelijke zone; bij een grijnzende yank namen we onze merchandise in ontvangst, na eerst bij de Fransen en de Engelsen een inval te hebben gedaan. Heeft u weieens deze drie naties binnen één minuut afgewerkt? Nu reali seerden we ons pas hoe koud Oost-Berlijn op ons over kwam. Echt één grote gevangenis, waar de bevolking met een geforceerd, voor het oostblok relatief hoog welvaartspeil, wordt zoet gehouden. Ook de overdre ven ruime opzet van de Allees werkt benauwend. Nyckele vond die ruimte erg prettig, 's Avonds aten we nog wat junkfood bij McDonalds en vatten we nog een lekkere pint Weisenbier of Pilsner. Hierbij werd nog wat glaswerk gebrast (oude Snelliusbuitenlandexcursie- sport). SIE VERLASSEN WEST BERLIN ,,Die Mauer NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 18