Tekenzaal van het Kadaster Terug naar huis Vlak voor de Kurfürstendamm vonden we een leuk ter rasje op de HardenbergerstraBe, waar we onder grote Marlboro-parasols een zeer uitgebreid ontbijt nuttigden in de ochtendzon, terwijl een frisse uitvoering van de vier jaargetijden van Vivaldi ons ontwaken veraange naamde. Daarna reden we richting Reichstag, maar eerst moest nog even een foto worden gemaakt in standaard-outfit onder het bord: „Achtung! Sie verlas sen jetzt West-Berlin". Dit bord staat achter een laag hekje en is eigenlijk Oostduits grondgebied. De gehele aktie is op video vastgelegd door een ontzettend bereid willige Jap. Daarna kochten we aan het loket van het museum in het Rijksdaggebouw het boek „Fragen an die Deutsche geschichte", posters en folders van „Ber lin 750 Jahre". Om half drie verlieten we West-Berlijn bij Checkpoint Bravo, dat we inmiddels zo goed kenden. In het bekende DDR sukkelgangetje reden we tot het al eerder bezochte restaurant, waar we uit geldgebrek plaatsnamen tussen de Oostduitsers. Je mag er je eigen salade opscheppen; het assortiment is beperkt tot drie of vier koolsoorten. Toen ging het richting Nederland, waar we om kwart voor acht aankwamen. We stopten gauw om de grond te kussen en van het sappige groene gras te grazen. Om half elf waren we weer thuis in ons eige Delluf. Afsluiting Ter ere van Pauls verjaardag op dinsdag 28 juli werd de James Bondfilm „The Living Daylights" bezocht. Na tuurlijk droegen we ons Polenpak, compleet met konij nenbontje. Bij het betreden van de zaal gonsde het. De zaalchef had veel meegemaakt, maar Bondmutsen, nee! door Theo Scheete, redacteur. SUMMARY The work in the drawing room of a Dutch Cadastral office The public in the Netherlands identifies working for the Cadastre either with surveyors using red-white painted staffs in the terrain or with dull clerks working in 150 years old dusty archives. Talking to these office people that image turned out to be completely wrong: there are many types of different work in the office and it appears to be very interesting. Wie „Kadaster" zegt, denkt al gauw aan de landmeter die je met zijn rood-witte stokken altijd wel ergens in het veld aan het werk ziet. „Boeiend en afwisselend", zegt iedereen die dat met mooi weer aanziet. Dat achter die rood-wit gestokte landmeter nog een heel leger bin- nenmensen werkzaam is, is veel minder bekend. „Het beeld van het Kadaster naar buiten wordt bepaald door de landmeter", zei Minister Nijpels pas nog; dat is ech ter niet juist, hebben we gemerkt. We gingen een dagje op bezoek in Eindhoven, speciaal om die binnendienst eens mee te maken. Dit is onze er varing: 's Morgens vroeg melden we ons netjes bij de chef van die afdeling, Jos Schreurs. Zoals we hadden verwacht, zorgt hij eerst voor koffie. Tijdens de koffie gaan we direct van start, want zo'n dag is zo om. We leggen Jos de vraag voor, die ons zo bezighoudt: „Is het werk bij de kadastrale binnendienst niet erg saai?" „Saai? Saai?", zegt hij bijna verontwaardigd, het is hartstikke boeiend, afwisselend en interessant. Je hebt met veel problemen te maken. Nee, jongen, dat is helemaal niet saai". „Ja, als je chef bent", probeer ik even. „Nee, voor iedereen is het erg boeiend. Voordat ik chef werd, heb ik van alles gedaan: akteposten verwerken, ruilver kaveling, hermeting, tekenen, rekenen, noem maar op. Ik heb het altijd geweldig goed naar mijn zin gehad. Ik weet zeker, dat dat met 80 a 90 procent van de mensen hier ook het geval is". Op dat moment komen twee medewerkers, John en Iwan, de kamer binnen om werk te bespreken. Samen met de chef wordt doorgenomen wat er moet gebeu ren. Zij krijgen beiden een pak. „Het is werk voor de GBK-B", legt hij uit, „een GBK naar Brabants model!" „Kijk, dit zijn de opnamen die buiten zijn gemaakt. Na dat eventuele fouten zijn opgespoord worden ze dus danig bewerkt, dat ze in de database van de PNEM kun nen worden opgenomen. Ook op de kaart hebben we een bijzondere afbeelding. We werken met dikke en dunne lijnen en de overpijlingen in de huizen laten we weg". Ter verduidelijking legt Jos zo'n kaart op tafel. Ook John en Iwan aarzelen geen moment bij de vraag of dit werk boeiend is. „Hartstikke boeiend", is hun commentaar. Jos vindt dat we ook met de mensen uit het archief moeten praten, omdat daar de klanten worden be handeld. We komen terecht bij Jan Geerts. Al meer dan 20 jaar slijt hij zijn dagen bij het Kadaster, de laatste jaren in het archief. „Dat moet toch wel erg saai zijn, Jan, hele dagen in het archief". „Saai? Het is het meest interes sante werk dat hier te vinden is". We willen dat graag Hoe boeiend is het leven in dit gebouw NGT GEODESIA 88 391

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 19