ir - Voorbeeld Eindhovense GBK. ervaren; dat kon, want er kwam net een klant binnen. Het is makelaar X (hij heet toevallig ook zo) uit een na burige gemeente. Hij is doende een stukje grond in twee delen te verkopen. Hij heeft met zijn duimstok het terrein opgemeten en komt daarbij 60 m2 tekort. ,,lk heb natuurlijk niet zo secuur gemeten als jullie, maar dat kan toch geen 60 m2 schelen", vindt hij. Jan vertelt X over het wel en wee van kadastrale gren zen, minuutplans, hermetingen en veldwerken en alles wat oorzaak kan zijn van het verschil tussen buiten en binnen, tussen het terrein en de kaart. Binnen enkele minuten ligt het bureau vol met plans, veldwerken en hulpkaarten, maar ze komen er niet uit. Makelaar X wil toch wel weten wat hij nu in de verkoopakte moet zet ten, want hij wil achteraf geen ruzie met zijn klanten krijgen. Jan suggereert vooraf te meten. ,,We bereke nen dan nauwkeurig hoeveel het moet zijn en als het moet, wijzen we ook nog precies aan waar de grens ligt. ledereen weet dan waar hij aan toe is". De makelaar begrijpt er alles van, maar ook dat hij die meting moet betalen en dat zint hem nog niet. ,,Het is toch de schuld van het Kadaster, dat de gegevens niet compleet zijn?", probeert hij, „het Kadaster moet er dus ook belang bij hebben, dat het goed wordt uitge zocht". Die vlieger gaat echter niet op. Ineens bedenkt hij dat de gemeente ook partij was, want de voorgrens kwam tegen de stoep. „Ik zal de gemeente maar eens oppeppen om een meting aan te vragen, dan hoef ik tenminste niet te betalen. Bedankt voor de informatie". Als X na drie kwartier vertrekt, zegt Jan: „Kijk, dat vind ik nou zo leuk hè, dat directe contact met de klanten; je leert de hele streek kennen. Vanmorgen vroeg werd telefonisch een veldwerk aangevraagd, zogenaamd omdat de eigenaar een hek wilde zetten. Twee uur later vroeg iemand anders datzelfde veldwerk op. Kun je donder op zeggen, dat ze daar ruzie hebben over de grens". Jan weet nog veel meer te vertellen over zijn ervaringen uit de praktijk. Eén van die ervaringen heeft hij opgete- Werkbespreking door Jos, Iwan en John. kend: een telefoongesprek met een bejaard boertje dat zijn „grenskei" kwijt was. Het aandeel van Jan in het gesprek is hier weggelaten. Oh, mee wie? Oh. Ja Ja. Werkte gij bij het kadaster? Hedde gij ok iet verstand van 't kadaster? Dan denk 'k da 'k toch 't goei nummer gedraaid heb. Moettes lausteren. Wa kost dè um hier unne kai te komme zette? Hij is eweg, 'k denk dessum eruit ge gooid hebben, en nou weet ik nie mèr woar dè 't schait. Wor dè't is? Hier schuin tegenover, neffe de wai van Piet van Sjoake. Oan de kant wor 't ie zunne maiskuil hè ligge. Nee, nummers weet ik nie, mèr dè moete gè doar toch kunne zien op oewe koart; anders hèdde nie veul verstand van 't kadaster. Wa zegde gij? Kost dè vêf honderd zestig gulden? Al leen veur 't urste uur? En dan kumt er zeker nog 'n poar kirre vêf honderd gulden bij? Dan denk ik dè 'k toch bé ter m'n centen mèr in munne zak kan hou we, want ik weet wel ongeveer wor dè 't is. 'k denk, dè 'k op ene mêter noa weet wor 't is, en dan vat 'k sebiet munne fiets, en dan goi ik 's kêke, of dè ik het gat nog zie, wor 't ie in gezeten hi. En as ik dè gat nog zie, wor 't ie inge zeten hi, mag ik um er dan zellef wir in zette? Oh, dè mag wel. Mèr ik kan dè nie zo secuur as gullie, want ik ben vort taggentig joar, ziede Der werken er hier in Bergaik ok 'n poar bè 't kadaster, is 't nie? O witte gè dè nie. Anders kos 'k doar 't oavond 's hènne fietse um te goan buurte, want die zullen 't ok wel wete, of nie? Nee, mèr dan houw ik m'n cente mèr in munne zak, want anders denk ik, dè 't meer gö kosten as dè 't wert is. Houwdoe. Tijdens ons gesprek met Jan bedient een collega (met wel bijna 40 dienstjaren) de telefoon. Af en toe vangen we wat van de gesprekken op: „Wat moet u precies hebben? Daar zijn geen meet cijfers van; de achtergrens, ja een stukje. Nee, u kunt beter even langs komen, dan kan ik wat uitleggen. Als ik het veldwerk opstuur, trekt u verkeerde conclusies", Jan Geerts helpt publiek. Binnen enkele ogenblikken ligt het bureau vol papieren. 392 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 20