Ton aan het IGOS. Dit werk kun je de hele dag doen. en uit een ander gesprek: „Ja als je niet duidelijker kunt zeggen wat je moet hebben, kan ik niet helpen. Zoek eerst eens precies uit wat je hebben moet en bel dan nog eens terug". Zo gaat het de hele dag door. Tientallen telefoontjes, een stuk of vijftien klanten op bezoek en dan nog het nodige werk tussendoor. Bijvoorbeeld van verzamelaars die oude veldnamen zoeken, of boerderijgegevens of gegevens voor de genealogie. Het meeste werk brengt de verkoop van veldwerken met zich mee. In Eindhoven gaat het om ongeveer 3800 stuks per jaar. Die kosten ruim f 44, Er komt toch wel wat binnen, daar bij het Kadaster. Het is ons duidelijk: het werk in het archief is interes sant, maar hoe is het andere werk binnen? Jos brengt ons nu bij de afdeling Automatisering. In een half geblindeerde zaal staan twee IGOS-stations op gesteld. Ton en Wim zijn de apparaten aan het bedie nen. We spreken met de projectbegeleider, Toon van Helmond. Hij legt uit wat er allemaal mee gebeurt: „We zijn gestart met een proefproject van 11 000 ha, waarin de aanwezige kaarten erg verschillend van aard zijn. Hermeten, niet-hermeten, ruilverkaveling, Systeem Detailmeting '76, enz. Het gehele gebied moet digitaal worden gemaakt. Met een paar vrijwilligers zijn we aan het werk gegaan. Veel moesten we zelf uitzoeken, want richtlijnen waren er nauwelijks. We hebben er erg veel van geleerd". We vragen of het geen saai werk wordt als die experi menteerfase voorbij is. De „IGOS-machinisten" vinden van niet: „Als je met de oude gegevens kunt construe ren, is het heel boeiend. Alleen als je de hele dag zou moeten digitaliseren, dan moetje er na een paar uur wel even uit. Nu zitten we meestal een hele dag aan het in strument, maar het blijft boeiend". Er moet toch wel ergens saai werk zijn? We gaan terug naar de chef. „Jos, is er nou nergens werk dat erg saai is?" Jos weet er wat op. „Vraag het de eerste de beste medewerker die straks mijn deur voorbijkomt nog eens". We gaan akkoord. Lang hoe ven we niet te wachten en voor de zoveelste keer die dag vuren we onze vraag af: „Is het werk op jouw af deling boeiend?" Ons nieuwe slachtoffer, Gerard Tuitert, denkt een hele tijd na alvorens te antwoorden. Even gloort de hoop eens een ander geluid te horen, maar dan komt zijn ant woord: „Ik werk de laatste jaren voornamelijk in de kavelruil. Dat werk doe ik geheel zelfstandig; allerlei problemen kom ik daar tegen. Het is zeer nauwgezet NGT GEODESIA 88 Ton en Toon bij het IGOS. werk en dat ligt me goed. Vanaf het eerste verzamelen van de oude gegevens tot en met het gereedmaken van de stukken voor de kavelruilakte moet je goed opletten. Het boeit me heel erg en het is interessant werk, want alle kavelruilen zijn verschillend. Er komt ook veel meer bij kijken dan je zou denken". Over de vernieuwingen van de laatste jaren is Gerard heel duidelijk: „Dat is een positieve ontwikkeling. Ik heb er nog niet zoveel mee te maken gehad, maar ik zie het niet negatief. Nee, ik heb het best naar mijn zin met mijn werk". Toch wordt er weieens gebaald Natuurlijk wordt er weieens gebaald volgens de Eind- hovenaren, maar dat ligt niet aan het werk. Dat komt voort uit randverschijnselen. De laatste jaren waren dat vooral de onzekerheid over het bestaan, de afslanking, de reorganisatie en de privatiseringsdreiging die het leven bij het Kadaster zeer negatief beïnvloedden. Dat heeft veel tijd gekost. Gelukkig is dat zo langzamerhand wat gesleten. Er is meer duidelijk geworden, de dreiging is wat afgezwakt. En wat te denken van bijvoorbeeld een brief met de mededeling dat „iedereen" aan de hoofddirectie een gratificatie heeft gekregen ter grootte van een maand salaris. Als er iets demotiveert, dan is het dat wel, en het is al de tweede keer. De brief hangt 10-voudig ver groot aan de wand Voordat de ergernis de boventoon gaat voeren in ons gesprek, sluiten we ons bezoek aan Eindhoven af. In ieder geval is één ding duidelijk geworden: Het leven bij de kadastrale binnendienst is hartstikke boeiend. Met dank aan de vele medewerkers van de directie Eindhoven. Telefonische informatie de hele dag door. 393

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 21