jarige v.tlak. Samenvattend kan worden gesteld, dat het boek vrijwel alle facet ten van het vakgebied der kartografie met voldoende diepgang be handelt, uitgezonderd de geschiedenis en atlassen. Het is duidelijk meer dan een veredeld collegedictaat, zodat studenten er tijdens hun gehele studie veel profijt van kunnen hebben. Voor de meer ervaren kaartgebruiker is het boek geschikt om verouderde kennis weer op te frissen en bij te spijkeren, maar ook als naslagwerk. Als inleiding voor een meer algemeen publiek is het echter te beknopt en op een te hoog niveau geschreven. De uitvoering als geheel is aantrekkelijk, waarbij de slechte typo grafie gelukkig meer dan goed wordt gemaakt door het overvloe dig gebruik van illustraties. En dat alles voor de zeer schappelijke prijs van nog geen vijftig gulden. Kortom: een aanwinst voor iede re kaartliefhebber! Maurice Damoiseaux DE GELDERSE VALLEI Geschiedenis in oude kaarten. H. P. Deys, HES Uitgevers BV Utrecht, 1988, 263 p., ISBN 906194077X, gebonden. Prijs f 115,- tot 1-1-1989 f 97,50). Aan de hand van oude kaarten behandelt de auteur enkele histori sche thema's uit de Gelderse Vallei, het gebied dat wordt be grensd door de Utrechtse Heuvelrug en de Veluwe. Aan de orde komen onder andere de waterstaatkundige ontwikke lingen in de vallei en het ontstaan van de Grebbelinie, die vanaf de 17e eeuw van grote betekenis was voor de militaire verdediging van het westen. Enkele hoofdstukken zijn gewijd aan de Gelderse kartograaf Nicolaas van Geelkerken en de Utrechtse landmeter Justus van Broekhuijsen. De bijna befaamde grensscheiding tus sen het vroegere Veenendaal (Stichts) en Veenendaat (Geldersch) ontbreekt niet. Gevat constateert de auteur, dat ook thans de grens van Veenendaal nog niet tot ieders tevredenheid is vast gesteld: deze gemeente heeft aspiraties voor groei in alle wind richtingen. Hier zullen echter geen nieuwe kaarten het gevolg van zijn, omdat de huidige kaarten aan alle mogelijke wensen vol doen", zo weet de in Rhenen woonachtige schrijver. Het nut van een door de jaren heen eenduidig referentievlak voor de hoogte wordt geïllustreerd door de historie van de Grebbedijk. Diverse bestuurscolleges bleven om wille van het geld kibbelen over de vraag welk dijkspeil men in 1714 had afgesproken, tot die dijk in 1855 doorbrak Curieus in het hoofdstuk over de Grebbelinie zijn ook de aquarellen van de panden met peilmerken van kapitein C. C. van Hooff, die in 1806/1807 een „aaneengeschakelde" waterpassing van de vallei verrichtte. Ze doen denken aan wat A. Waalewijn eens schreef over de jongere Eerste Nauwkeurigheidswaterpassing: ,,Voor het terugvinden van de peilmerken werden schetsjes ge maakt van de plaats waar ze waren aangebracht. Deze schetsen waren soms ware juweeltjes waarop de peilmerken echter nauwe lijks meer waren terug te vinden" In een „bijlage" van een kleine honderd pagina's treft men een in ventarisatie aan van alle kaarten van de vallei van vóór 1900, met een schaal groter dan 1 100 000. Onder 690 nummers worden van meer dan 1200 kaarten de belangrijkste gegevens vermeld. Van ruim 60 bijzondere kaarten wordt, in vele gevallen voor het eerst, een reproduktie opgenomen waarvan 16 in kleur. Het ge bied van de vallei werd verdeeld in zeven deelgebieden, overeen komend met de bladindeling van de topografische kaart 1 25 000. In elk deelgebied staan de kaarten in volgorde van date ring gerangschikt. Bij veel kaarten is de toelichting uitgebreid te noemen. Uit de 16e eeuw zijn bijvoorbeeld de mooie stadsplatte gronden van Jacob van Deventer present. Uit de 19e eeuw staan series als kadastrale minuutplans, rivierkaarten, waterstaatskaar- ten en topografische kaarten vermeld naast projectmateriaal. De Kaart van den Grooten weg der 1e klasse no. 1" (Laren- Hoevelaken) op schaal 1 1250 lijkt een vroege wegenbeheer- kaart. De 19e eeuwse „Buizenleiding der Gasfabriek te Amers foort" is een voorbeeld van een oudere leidingenregistratie. Na genoeg alle 1200 beschreven kaarten zijn door mij persoonlijk be keken", aldus de auteur over dit monnikenwerk. Een lijst met landmeters en kaarttekenaars verwijst naar de kaar ten in het boek. Een concordantie is opgenomen van die kaarten, die zowel in dit boek voorkomen als in het bekende werk „Topo grafische kaarten van Nederland voor 1750" van M. Donkersloot- de Vrij (Groningen 1981). Vermeldenswaard is een jaartallenlijst van de Gelderse Vallei. In deze lijst worden niet alleen „oorlogen en geruchten van oorlo gen" vermeld, maar ook van geschiedkundige feiten als Veen- raden doen een waterpassing uitvoeren langs Walderveen en Hoe velaken naar de Oude Rijn bij Nijkerk" (1663). Een uitgebreide literatuurlijst is present. Traditioneel behoort men bij een bespreking ook oog te hebben voor eventuele onvolkomenheden. Voorafgaand aan de titelpagina is een fragment van een gedrukte topografische kaart van Gelderland door W. Kuyk opgenomen. Deze lijkt niet van „1483", maar van 1843. In de inventaris wordt de Rivierkaart van Nederland herhaald aangeduid als de „Rivieren- kaart". Voorts is het ronde jaartal 1900 een wat willekeurige grens voor de beëindiging van een inventaris van historische kaar ten. De geschiedenis van het menselijk ingrijpen in het valleiland schap ging na 1900 versneld door en de kaartvervaardiging dus ook. (Het recht op een dergelijke beperking kan men auteur en/of uitgever uiteraard niet ontzeggen.) Indrukwekkend is de lijst van geraadpleegde archieven en collecties. Het is opvallend daarbij bij voorbeeld de bibliotheek van de Theologische Faculteit van de Ka tholieke Hogeschool Tilburg (nu KUB) wèl aan te treffen en niet de collecties van de Faculteit der Geodesie van de TUD en van de Topografische Dienst Nederland te Emmen. Mij is niet bekend of daardoor in de lijst kaarten worden gemist. Het boek is luxueus uitgegeven in een royaal formaat en is een lust voor het oog. Een fors aantal subsidiegevers (13) heeft publikatie op deze wijze mogelijk gemaakt. Een boek als dit zal in de eerste plaats bovenaan het verlanglijstje staan van mensen, die zich ver bonden voelen met de vallei. Daarnaast is het interessant voor de beroepsgeschiedenis van landmeters en kaarttekenaars. Kaarten verzamelingen zullen dankzij de regionale lijst zeker vaker worden geraadpleegd. Van harte aanbevolen! den Boer JUBILEUMBOEK 50-JARIGE VTLAK De Vereniging van Technici en Landmeetassistenten van het Kadaster vierde op 31 maart 1988 in de Rolzaal te 's-Gravenhage haar 50-jarig bestaan. Het eerste (voorlopige) exemplaar van het herdenkingsboek werd die dag aangeboden aan drs. E. H. T. M. Nijpels, Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Inmiddels is het boek gereed en heeft zijn weg gevonden naar de leden en de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Het is een indrukwekkend boek(werk) geworden, waarmee de ver eniging veel eer heeft ingelegd. Op 255 pagina's is met weinig tekst en bijna 500 foto's en illustraties de geschiedenis van de ver eniging en tegelijkertijd die van het Kadaster weergegeven. Ook voor instrumentele ontwikkeling is plaats ingeruimd. Foto's van eigen leden tonen per provincie hoe het meten buiten in de loop van de jaren is veranderd. Voor belangstellenden zijn nog exemplaren van het boekwerk te verkrijgen voor de vriendelijke prijs van f 25, uraic JfylMQHjL Inlichtingen: F. Reinders, Daelenbroekweg 12, 6075 ET Herken bosch. 406 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 34