3339 r* X 1 al A Tele Atlas 's-Hertogenbosch, een bedrijf met weinig verleden en veel toekomst f. Minimaal 2 MB aan RAM-geheugen is nodig, zodat beide pakketten simultaan ter beschikking staan. g. Het is wenselijk om één type attribuut op één level te plaatsen. h. Een krachtige microcomputer 8 MHz) is wense lijk voor de benodigde verwerkingssnelheid). i. Iedere gebruiker zal andere attributen wensen. Met andere woorden: een eenheidspakket is moeilijk te maken. j. De pakketten AutoCAD en dBASE betrekken de in formatie niet uit een gemeenschappelijke gegevens bank, waardoor wederzijdse updating belangrijk is. Wat is Tele Atlas? Tele Atlas is een snelgroeiend bedrijf, dat in 1978 met vier man personeel is gestart met het uitgeven van een afstandengids ten behoeve van het beroepsgoederen- vervoer. Momenteel worden door 75 mensen data bestanden vervaardigd, welke kunnen worden gebruikt voor doeleinden op het gebied van verkeer, vervoer, toerisme, kartografie, bestuurlijke informatie en vast goed. Deze informatie kan worden geleverd als boek werk, atlas, compact disc, tape, diskette of via viditel. Vrijwel dagelijks wordt deze rij aangepast, afhankelijk van de vraag. Historie In 1978 begon Ton van Rijn met de uitgifte van een af standengids tussen meer dan 3500 punten in Neder land. Bij het beroepsgoederenvervoer was grote be hoefte aan zo'n standaardwerk. De kosten van vervoer worden bepaald door volume, gewicht en afstand. De eerste twee zijn redelijk goed vast te stellen, maar de afstand bleek nogal eens voor verrassingen te zorgen. Iedere chauffeur reed blijkbaar niet altijd dezelfde route. Door de uitgave van een afstandengids kon een bedrijf nauwkeuriger begroten en de controle op declaraties werd beter. Omrijden langs „tante Truus" werd daar door wat moeilijker. In 1982 werd voor het eerst de computer ingeschakeld. Door toename van het aantal opstappunten, maar ook door verfijning van de gids en veel aanvullende informa- NGT GE0DESIA 88 Slot We hebben in de scriptie laten zien, dat het in principe mogelijk is om de twee pakketten (AutoCAD en dBASE) te gebruiken voor een vastgoedregistratie systeem. Doordat we een aantal knelpunten bewust niet hebben opgelost, kan niet zomaar worden aange geven in hoeverre het geheel direct in de praktijk te ge bruiken is. In principe kunnen de knelpunten worden opgelost, waardoor we de verwachting uitspreken dat een bruikbaar vastgoedsysteem zal kunnen ontstaan voor de minder omvangrijke toepassingen. ik TELE ATLAvS tie over bruggen, tolwegen, veren en dergelijke, bleek het werken met de computer een uitkomst. Eenmaal per computer verzameld, kon de informatie ook op dis kettes worden geleverd, hetgeen welkom was bij de bedrijven. Uitbreiding volgde met de afstandengids van België/ Luxemburg en de gids met de hoofdroutes van Europa. In 1985 volgde de stap naar het CADCAM-systeem. Met Intergraph-stations werden de ANWB-kaarten van Nederland (schaal 1 200 000) digitaal opgenomen vol gens de lijnsegmentenmethode. Zo ontstond een data base van het Nederlandse wegennet. In hetzelfde jaar werkte Philips aan de ontwikkeling van een autonavigatiesysteem (CARIN genaamd) en had behoefte aan een gedigitaliseerde kaart op schaal 1 10 000 met alle wegen van Nederland; Tele Atlas is toen gestart met het digitaliseren van topografische kaarten op schaal 1 10 000. In 1986 werd de Eureka-status verkregen. Aan bedrij ven welke initiërend bezig zijn en waarvan de kennis ook in andere Europese landen kan worden toegepast, wordt ter stimulering de Eureka-status toegekend. Tele Atlas mocht daardoor ook over de grenzen gaan wer ken en startte met het oprichten van dochteronder nemingen in andere Europese landen. In 1987 ontstond de samenwerking met de ANWB. Deze grote kaartenleverancier voor de consument zag het belang in van de systemen welke Tele Atlas toepast en dit leidde uiteindelijk tot een deelname van 40% in Tele Atlas. 377 wT m* door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY Tele Atlas 's-Hertogenbosch, a young company with a promising future Founded in 1978, Tele Atlas started to publish a route and distance table for the Netherlands for carry ing traffic. Since 1982 the information for this table is captured and published in digital form and shortly also in optical form by video-cameras. The results, node-link files, can be used for a variaty of appli cations as routeplanning, costplanning for transportation traffic, as a basis for townplanning (in con junction with other digital information) and as a basis for automated car navigation systems.

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 5