I i In 1988 wordt de TeleSurveyor in gebruik genomen: een bestelauto waarop vier camera's zijn gemonteerd, die het „veldwerk" moeten verrichten. Door simpel weg over de as van de straten te rijden, wordt aan weerszijden de straatwand opgenomen. Hierdoor wordt informatie verkregen, die nodig is voor het aan vullen van de bestanden. Het bedrijf De redactie van NGT Geodesia is nieuwsgierig gewor den en ik maak daarom een afspraak om deze snel- groeier te bezoeken. Op een regenachtige zomerse vrij dag begeef ik mij naar „Den Bosch toe". Rijdend langs het beeld van „Zoete Lieve Gerritje", bij het zoeken naar een parkeerplaatsje, besluit ik de vraag „Wie zal dat betalen?" mee te nemen. Bij Tele Atlas werd het antwoord snel duidelijk: „De klant", en die verdient het al heel snel weer terug volgens de bereke ningen van Tele Atlas. Alleen al door een juiste routebe paling kan op brandstof 20% worden bespaard; dan heb je de afstandengids er al gauw uit. Commercieel directeur Onno van Schelven legt mij uit hoe het bedrijf werkt en wat er wordt gemaakt: „Wij leveren en exploiteren databases welke een relatie heb ben met ruimtelijke locatie". „Intelligente elektronische kaarten", voegt hij er nog verduidelijkend aan toe. Voor mij is het nog niet helemaal duidelijk. „Dat komt straks", stelt Van Schelven mij gerust. „Wij leveren halffabrikaten welke door de gebruiker moeten worden aangevuld met programmatuur, apparatuur en extra in formatie waarmee ze voor een bepaald doel geschikt worden. Onze filosofie is daarbij: neutraal en open zijn; vaak en goedkoop verkopen; flexibel en accuraat werken". Pas als er een opsomming wordt gegeven van hetgeen concreet wordt geleverd, kan ik mij er wat bij gaan voorstellen. Tele Atlas levert met name: a. Route- en afstandengids van Nederland. Hierin zijn meer dan 30 miljoen afstanden tussen ruim 6000 vertrekpunten opgenomen met aanvullende informa tie over ponten, tunnels, veren, tarieven en derge lijke. Zo zijn er ook afstandengidsen van België/ Zoete Lieve Gerritje. Luxemburg, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Denemarken, alsmede gidsen met de hoofdroutes van Europa. De gidsen zijn als boekwerk en in elek tronische vorm leverbaar. b. Lijnsegmentenbestanden 1:10 000, 1 200 000 en 1 1 000 000. Dit zijn databestanden met velerlei gegevens over de wegen en de omgeving daarvan. Het bestand 1 200 000 is gebaseerd op de ANWB- kaarten van Nederland en bestaat uit ruim 91 000 fragmenten. Deze leveren gegeneraliseerd een net werk op van 21 000 verbindingen tussen 15 000 knooppunten. c. Optisch bestand. Dit is het produkt van de Tele Surveyor met de opnamen van de straatwanden. Als Van Schelven zijn vlot verhaal gaat toelichten met een paar demonstraties op een computer, wordt het pas echt boeiend. Het verhaal van de routes en afstan- Vandaag niet langs tante Truus". 378 Digitaliseren van de hartlijnen. Toekomstbeeld. NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 6