In enkele seconden is de optimale route zichtbaar. Werkend vanuit een fauteuilpositie. den wordt geïllustreerd met mijn reis van vandaag. Mijn postcode wordt ingetikt en die van Tele Atlas. Binnen een paar seconden verschijnt een kaart van Zuid- Nederland op het scherm en een fel rode lijn hierop laat zien, dat mijn aanbevolen route via Breda-Oosterhout naar 's-Hertogenbosch voert. Geheel toevallig heb ik deze route ook gekozen. Bij Breda aarzelde ik nog tus sen Oosterhout en Tilburg. Tegelijkertijd met de kaart vermeldt het beeldscherm, dat die afstand 144,2 km bedraagt en dat ik geacht wordt dat in 1 uur en 50 minuten te kunnen doen. Het klopt fantastisch (zou zo'n elektronisch systeem eigenlijk wel nodig zijn?), be halve dan dat mijn afstand 1 km langer was; maar ik had ook niet langs Zoete Lieve Gerritje behoren te rijden Met even vaardige hand tovert Van Schelven een kaart van geheel Nederland, waarop hij ruwe cirkels in ver schillende kleuren laat groeien. Hiermee wordt aange geven hoever je voor een bepaald bedrag iets kunt ver voeren vanuit één vertrekpunt. Bedrijven kunnen bij voorbeeld in één oogopslag de kosten zien tot een be paalde plaats. In die kosten zijn de autoprijs en die van de chauffeur (tijd) meegerekend. Mooier nog zijn de beelden waarmee hij laat zien wat je met de lijnsegmentenbestanden kunt doen in combina tie met extra gegevens. In luttele seconden laat het scherm in kleuren zien hoe de leeftijdsopbouw van een bepaalde wijk is, bijvoorbeeld in welke straat kinderen wonen van 4 jaar tot 12 jaar en in welke straten hoofd zakelijk ouderen wonen. Ter ondersteuning van bestuursbeslissingen (waar zou je scholen moeten bou wen) is dit ook een prachtig instrument. Met enkele vingerbewegingen wordt ook nog even een verkeerskaart getoond. Straten met meer en minder verkeersdruk worden door kleur van elkaar onderschei den. Ook de verkeersrichting doet mee. Uiteraard ben ik ook benieuwd naar de resultaten van de opnamen met de TeleSurveyor, het optisch bestand. Ook dat kan worden geregeld. Een kijkje in de wagen toont hoe de navigator vanuit zijn gemakkelijke stoel (echt een fauteuilpositie) de vier camera's op het dak van de wagen bedient. In de uitwerkingskamer bij Tele Atlas worden de beel den getoond welke vanmorgen in 's-Hertogenbosch zijn opgenomen. Steeds verschijnen vier beelden naast el kaar: links voor, rechts voor, pal links en pal rechts. De markt, het stadhuis, winkels, geveltjes, bushaltes, par- NGT GEODESIA 88 keerplaatsen, half 's-Hertogenbosch schiet voorbij. Koppeling aan het lijnsegmentenbestand geschiedt in de auto tijdens de opname. Oproeping van elk stukje straat wordt hierdoor eenvoudig mogelijk. Het werk zelf Om een indruk te krijgen hoe alles wordt verzameld en verwerkt, worden mij de produktieafdelingen getoond. Een team van medewerkers is aangesteld om informa tie te verzamelen. Dit gebeurt schriftelijk, telefonisch, via kaartmateriaal of systemen. Eenentwintig werk voorbereiders zorgen dat de gegevens pasklaar worden gemaakt voor de eenentwintig operators die o.a. achter de Intergraph-werkstations bezig zijn. Onmiddellijk valt het weldadig koele klimaat mij op. Dat zal geld gekost hebben. Veel overheidsoperators zouden hiervan wa tertanden. Van de verschillende methoden van grafische informa tieverwerking (raster-grid en lijnsegmenten) heeft deze laatste de voorkeur van Tele Atlas. Voordeel is vooral ook de gemakkelijke wijze van muteren in de bestan den. Een aantal mensen is bezig met het digitaliseren van de kaarten 1 10 000 met behulp van het lijnseg- mentensysteem. De hartlijn van de weg is het lijnseg- ment en alle knikpunten worden gedigitaliseerd. Aan de lijnsegmenten worden veel gegevens gekoppeld, zoals: straatnaam, postcode, huisnummer, soort weg, soort wegdek, coördinaten van de rijksdriehoeksmeting, NAP-hoogte, enz. Pas nadat het werk is getest en eventueel gecorrigeerd, vindt toevoeging aan de database plaats. Toekomst Zal de onstuimige groei van Tele Atlas zich in de komende jaren voortzetten? Het ligt niet in de bedoe ling. Volgens Onno van Schelven is een groei tot onge veer 100 mensen nog wel te verwachten, maar daar mede is de grens bereikt. Met dit aantal kunnen de be standen van Nederland en Europa (grofmazig) worden bijgehouden. Exploitatie van de overige landen wordt aan de nationale organisaties overgelaten. Op het gebied van nieuwe produkten is er nog het een en ander in ontwikkeling. Er wordt gewerkt aan een waterkaart van de Noordzee met diepten, stromingen, vaarroutes en dergelijke. Ook is een wintersportgids in de maak. En dan is er natuurlijk de ontwikkeling van een volledig geautomatiseerd autonavigatiesysteem. Philips en Blaupunkt zijn daar al erg ver mee. De tijd komt heel dichtbij dat de autocomputer in de cabine, gekoppeld 379

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 7