De gemeentegrens De vervaardiger van het optisch bestand. aan de kilometerteller en voorzien van een kompas, van minuut tot minuut kan aangeven waar de auto zich be vindt. Over de te volgen route geeft het beeldscherm in de cabine de nodige aanwijzingen. Tele Atlas volgt deze ontwikkelingen nauwgezet en heeft als het ware de basisgegevens in huis. Op dat moment worden we even gestoord: Sorry meneer Van Schelven, Blaupunkt aan de lijn. Het is dringend". Na het telefoongesprek kijkt Onno van Schelven zeer voldaan. Het is wel duidelijk: Tele Atlas heeft veel toekomst. door A. M. Molen, werkzaam bij de gemeente Barneveld. SUMMARY Municipal boundary In this article the author gives a historical overview of the origin of municipal boundaries in the Nether lands and discusses the consequences in doubtful situations. This demands a simple procedure for the determination, the registration and the graphical presentation of minor alterations of municipal boundaries due to canalization of meandrous creeks or building roads and houses. Praktijkproblemen bij het gebruik Bij het woord „gemeentegrens" denkt bijna iedereen aan een mooie stenen paal (fig. 1) met een prachtig in reliëf uitgevoerd gemeentewapen of tekst erop, en als je moet weten waar de grens ligt, dan pak je toch ge woon een kaart (meestal een kaartblad van de Topogra fische Dienst), waarop de gemeentegrens door middel van een bepaalde signatuur is voorgesteld. Soms is dat genoeg, maar vaak ook niet. Een beetje kadastraal geschoolde landmeter (in de meeste gevallen zijn het toch de landmeetkundigen in het ambtelijk ap paraat, waar vragen over grenzen en dus ook over ge meentegrenzen worden gedeponeerd) schermt dan graag in termen van Napoleontische tijd, kadastrale kaarten, proces-verbaal van grensbepaling enz. Wan neer de vraagsteller dan aanvoert, dat het Kadaster toch alleen diende als basis voor een goede en recht vaardige heffing van de grondbelasting, houdt de ken nis vaak op. Tevens komt dan nog de vraag of de bur gerlijke gemeentegrens identiek is aan de kadastrale ge meentegrens. Vreemd genoeg zegt de Gemeentewet niets over gemeentegrenzen. De vragen waarbij meer gedetailleerde kennis van de gemeentegrens noodzakelijk is, zijn vaak vragen ten aanzien van oude, onlogische, niet meer zichtbare gren zen. De handhaving daarvan is lastig en heeft soms on prettige gevolgen. Voorbeelden: a. Percelen ontstaan door bochtafsnijdingen van mean derende grensbeken (fig. 2) kunnen eerder dan an dere percelen aanleiding geven tot onjuistheden in de kadastrale boekhouding, omdat ze vaak fouten bronnen zijn in notariële transportakten (met als ge volg kostbare en tijdrovende rectificaties). NGT GEODESIA 88 Fig. 1. Grenssteen.

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 8