gemeente KROMMINGEN sectie P blad 1 f gemeente BOCHTEN f sectie S A blad 1 34 37 •40; 42 Fig. 2. Percelen ontstaan door bochtafsnijdingen van meanderen de grensbeken. b. Realisering van een bestemmingsplan (bouwplan) is vaak lastig. Uitzetting in het terrein van een onzicht bare (soms zelfs van een „midden-beek") grens is kostbaar. c. Kwesties over beheer en onderhoud van wegen, waterlopen en kunstwerken vragen meer tijd, indien een duidelijke grens ontbreekt. d. Bij verkeersongevallen en misdrijven kan het proble men opleveren, wanneer de ligging van de gemeen tegrens niet exact bekend is. Een dodelijk verkeers ongeval op een verkeersrotonde met een niet duide lijke grens geeft ook nog extra complicaties. Invloeden bij de vorming Om een juist inzicht te krijgen in de thans geldende ge meentegrenzen is het zinvol te weten hoe het huidige gemeentelijke bestel is ontstaan. Na de omwenteling in 1795 (einde van het bewind van Prins Willem V) kwam de Bataafse Republiek tot stand. Het grondgebied van de Bataafse Republiek was ver deeld in acht departementen. In de daaruit voortgeko men staatsregeling van 1798 kwam voor het eerst de term „gemeente" voor. Sommigen beschouwen dit als het begin van „De Nederlandse Gemeente". (Vóór die tijd bestonden echter ook al steden en plattelandsgebie den met een eigen zelfstandig rechtskarakter, maar door de staatsregeling kwam alles onder één noemer: gemeente.) Ook werd bereikt, dat het verschil tussen stads- en plattelandsgemeenten verviel, vooral wat betreft de macht in bovengemeentelijke bestuursvormen. De ge meenten werden eigenlijk ondergeschikte administratie ve lichamen, die verantwoording verschuldigd waren aan de centrale regering (de Bataafse Republiek). Door middel van een nieuwe staatsregeling in 1801 vervalt NGT GEODESIA 88 die uniformiteit weer en keert men terug op de oude bestuursvormen, maar met dié restrictie dat deze terug keer de goedkeuring moest verkrijgen van het departe mentaal bestuur. In 1805 viel men weer terug op de staatsregeling van 1798. Het koninkrijk Holland ontstaat in 1806 en een op Franse leest geschoeide centralisatie doet zijn in trede. Daarna volgen nog meer gemeentelijke bestuurs- (her)vorm(ing)en, zoals: 1810- 1813 (inlijving bij Frank rijk), 1814-1824/25 (ontwerp Nieuw Burgerlijk Wet boek) en 1838 (invoering Nieuw Burgerlijk Wetboek). Bij de grondwetswijziging van 1 848 komt ongeveer de huidige gemeentelijke bestuursvorm tot stand. Daarna wordt het wat de nieuwe grenzen betreft enigszins dui delijker, omdat vanaf 1848 de gemeentegrenzen alleen nog kunnen wijzigen bij wet. 1959 201 /tf/tmstb 94 STAATSBLAD VAN HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN Q4 WET van 19 maart 1959 tot wijziging van de grens tussen de provinciën Gelderland en Utrecht en lussen enkele aan weerszijden van die grens gelegen gemeenten. Wu JULIANA, BU DE GRATIE GODS, KONINGIN DE* NEDER LANDEN, Prinses van Oranie-Nassau, enz., enz., enz. Allen, die deze zullen zien of horen lezen, saluut! doen te Alzo Wij in overweging genomen hebben, dat het wenselijk is over te gaan tot: 1het wijzigen van de grens tussen: a. de gemeente Hoevelaken en de gemeenten Hoogland. Nijkerk, Stoutenburg en Amersfoort; b. de gemeenten Amersfoort en Hoogland; c. de gemeenten Barncveld en Stoutenburg; d. de gemeente Schcrpenzeel en de gemeenten Renswou- de en Woudenberg; e. de gemeente Veenendaal en de gemeenten Ede, Rhenen en Renswoude; de gemeente Rhenen en de gemeenten Ede en Wagc- ningen; g. de gemeente Maurik en de gemeenten Amerongen en Wijk bij Duurstede. 2. het veranderen van de grens tussen de provinciën Gel derland en Utrecht in verband met de hiervoor bedoelde wijzi ging van gemeentegrenzen; Zo is het, dat Wij, de Raad van State gehoord, en met ge meen overleg der Staten-Generaal, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: HOOFDSTUK I Algemene bepaling Artikel 1. In deze wet wordt onder „datum van grenswij ziging" verstaan 1 januari 1960. HOOFDSTUK II Grensomschrijvingen Artikel 2. Bij de gemeente Amersfoort worden gevoegd: a. het gedeelte van de gemeente Hoogland liggende binnen de hierna omschreven lijn: aanvangende bij het ontmoetings punt van de bestaande grens tussen de gemeenten Amersfoort en Hoogland met de noordelijke grens van het perceel, kadastraal bekend gemeente Hoogland, sectie D, nr. 558a (Koperwetering), volgt zij deze grens èn de noordgrens van het perceel gemeente Hoogland, sectie D, nr. 1446, tot de oostelijke grens van dit perceel, loopt daarna in zuidoostelijke richting langs deze oostelijke grens tot de oostgrens van het perceel, gemeente Hoogland, sectic D, nr. 1374 (Zwartewcg), volgt voorts deze grens in hoofdzakelijk zuidoostelijke richting tot de noordgrens van het perceel, gemeente Hoogland, sectie D, nr. 1373 en volgt voorts in oostelijke richting deze grens, alsmede de noordelijke grens van het perceel, gemeente Hoog land, sectie D, nr. 1449. Daarna loopt zij in zuidoostelijke richting langs de oostgrens van laatstgenoemd perceel en die van de percelen, gemeente Hoogland, sectie D, nrs. 1451, 877 Artikel 6. Bij de gemeente Stoutenburg worden gevoegd: a. het gedeelte van de gemeente Barneveld, liggende bin nen de hierna omschreven lijn: aanvangende bij het ontmoe tingspunt van de bestaande grens tussen de gemeenten Stou tenburg en Barneveld en de noordelijke grens van het per ceel. kadastraal bekend gemeente Barneveld, sectie E, nr. 1705, (Modderbeck), volgt zij in hoofdzakelijk noordelijke richting genoemde gemeentegrens, tot de noordgrens van het perceel gemeente Barneveld, sectie G, nr. 2740. Daarna volgt zij deze noordelijke grens en de oostgrens van laatst genoemd perceel tot de noordgrens van het perceel, gemeente Barneveld, sectie G, nr. 2738; vervolgens in oostelijke rich ting deze grens en de noordgrens van de percelen, gemeente Barneveld, sectie G, achtereenvolgens genummerd 2737, 1465, 1657, 1658 (gcd.), 1467, 1658 (ged.), 1465 en 3122 tot de oostgrens van laatstgenoemd perceel. Voorts volgt zij in zuid westelijke richting deze oostelijke grens tot de noordgrens van het perceel, gemeente Barneveld, sectie G, nr. 2241, daarna in hoofdzakelijk oostelijke richting deze noordelijke giens en de oostelijke grens van laatstgenoemd perceel lot aan het ontmoetingspunt van deze grens met de noordoostelijke grens van het perceel, gemeente Barneveld, sectie G, nr. 2886, vervolgens de noordoostelijke grens van de percelen, gemeente Barneveld, sectie G, nrs. 2886 en 2887, tot de grens tussen laatstgenoemd perceel en het perceel, gemeente Barneveld, sectie G, nr. 1503. Daama volgt zij in hoofdzakelijk zuid westelijke richting achtereenvolgens de noordwestelijke grens san laatstgenoemd perceel tot de oostelijke grens van het per ceel, gemeente Barneveld, sectie G, nr. 2252; deze perceels- grens tot de grens tussen de kadastrale secties E en G van de gemeente Barneveld (Achterveldse weg); deze sectiegrens tot de westgrens van het perceel, gemeente Barneveld, sectie E, nr. 2150; vervolgens laatstgenoemde grens, alsmede de westelijke grens van het perceel, gemeente Barneveld, sectie E, nr. 2122, tot de noordelijke grens van het perceel, gemeente Barneveld, sectie E, nr. 1705 en ten slotte in hoofdzakelijk westelijke rich ting deze perceelsgrens tot het ontmoetingspunt met de be staande grens tussen de gemeenten Barneveld en Stoutenburg; b. het gedeelte van de gemeente Barncveld, kadastraal bekend gemeente Barneveld, sectie G, nr. 2742 (nabij Bar- neveldsche beek). c. de gedeelten van de gemeente Barneveld, gelegen aan de zuidzijde van het midden van de in 1958 verbeterde Groote Barneveldsche Beek, voor zover deze beek reeds de grens vormde tussen de gemeenten Barneveld en Stoutenburg. Artikel 7. Bij de gemeente Barncveld worden gevoegd de gedeelten van de gemeente Stoutenburg, gelegen aan de noord zijde van het midden van de in 1958 verbeterde Groote Barne veldsche Beek, voor zover deze beek reeds de grens vormde tussen beide genoemde gemeenten. Fig. 3. Een wettelijke wijziging werd gepubliceerd in het Staats blad. De wettelijke wijzigingen worden vanaf die datum ge publiceerd in het Staatsblad (fig. 3). De kadastrale om schrijving (aanduiding) is een wezenlijk onderdeel in de beschrijving van de wijziging. Met nieuwe grenzen wordt hier bedoeld een correctie/verandering op een reeds bestaande/aanvaarde grens tussen gemeen ten/provincies gelegen in het „oude" land. Kleine cor recties werden dus door de gemeenten zelf aangedra gen, zoals bijvoorbeeld bij de realisering van bestem mingsplannen of bij de aanleg van nieuwe verkeers- voorzieningen. (Een gemeentegrens dwars over een verkeersrotonde is eigenlijk niet acceptabel.) De hogere overheid realiseert de nieuwe grenzen bij herindeling en/of samenvoeging van gemeenten, bij in polderingen („nieuw land") en langs onze zeekust. Deze grenzen waren vroeger in die zin niet belangrijk, 381

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 9