co-ordinates used for the construction of charts at present published and geodetic co-ordinates be longing to the adjusted European geodetic system. These discrepancies to be given to the greatest pos sible accuracy and at least to 0.1 Hiermee was de weg nog niet vrij voor een Europese samenwerking en waren er nog vele pogingen nodig om instanties over te halen de benodigde informatie en gegevens vrij te geven (militaire gegevens!). Dit moge blijken uit de pogingen van Verstelle in september 1952 tijdens een fotogrammetrisch congres om handtekenin gen te verzamelen onder de navolgende „statement": Having discussed and considered: a. the importance of making use of the results of the European adjustment for the construction and com pilation of nautical charts; b. the practical possibilities and limitations of restric tions at present imposed on publication of these results, as seen in the light of data already publicly available on nautical charts published by the U.S. Hydrographic Office. The undersigned geodetic and hydrographic experts are of the opinion that their Governments should agree in allowing their Hydrographic Offices: aa. to make known to the International Hydrographic Bureau in Monaco the discrepancies at present existing, with regard to coastal positions, between the geodetic coordinates used for the construction of nautical charts at present published and geode tic coordinates belonging to the adjusted European geodetic system, these discrepancies to be given to the greatest possible accuracy and at least to 0.1"; bb. to use these data in the construction of generally available new editions of nautical charts, either in having the graticule printed according to the Euro pean adjustment, or in the form of a note giving the corrections in latitude and longitude to be applied to make the graticule agree with that in the Euro pean adjustment." Het zou nog vele jaren duren voordat in de nautische publikaties geheel en uitsluitend de Europese Vereffe ning (European Datum, First Adjustment 1950 - ED 50) zou worden gebruikt. De zeekaarten langs de Neder landse kust met schaal 1 50 000 en groter waren alle in de stereografische projectie gekarteerd. Alle opne mingen langs de kust en in de zeegaten geschiedden terrestrisch met behulp van speciale lodingsextanten. Alle meetpunten en tijdelijk op te richten hulpbakens waren slechts in RD-coördinaten bekend of te bereke nen. Omzetting van RD-coördinaten naar Europese Ver effening kon op twee manieren plaatsvinden: a. nauwkeurig met behulp van destijds „geheime" for mules waarmee RD-coördinaten werden omgere kend naar UTM-coördinaten op de Internationale El lipsoïde (ED50) [3]; b. een correctiekaart zoals ondergebracht in een coör- dinatenlijst in gebruik bij het Bureau Hydrografie (fig. 1). Evenzo bestonden er omzettingsformules en correctie kaartjes voor zowel Belgische als Duitse coördinaten naar RD- en ED50-coördinaten. Eind zeventiger jaren vond een aantal instanties uit di verse Noordzeelanden elkaar vanuit verschillende in valshoeken met betrekking tot de Europese Vereffe ning: 446 3'5 W,o ~'T.: ""jTTr1111 li'„'.nT: Fig. 1. Correctiekaart. a. Groot-Brittannië, Noorwegen en Denemarken inzake basislijnposities op de Faerper Islands; b. Groot-Brittannië en Noorwegen omtrent preciese locaties in de Noordzee met betrekking tot olie- en gaswinning; c. Groot-Brittannië en Nederland inzake- Doppler-posi- ties in de Noordzee, gemeten vanuit Engeland respectievelijk Nederland; d. de hervereffening van de Europese Triangulatie (RETrig)*) [4], enz. Hoewel in de bilaterale verdragen een duidelijke specifi catie is te vinden omtrent de Europese Vereffening, ontbreekt deze nadere aanduiding in de wetgeving van het nationaal continentaal plat, zoals de bijlagen bij de Mijnwet Continentaal Plat en het Mijnreglement Conti nentaal Plat. Er wordt slechts gesproken over: geografische coördinaten, berekend volgens het stelsel van de Europese Vereffening". Toch zullen alle mijnbouwactiviteiten gerelateerd blijven aan deze wetgeving uit de zestiger jaren en dienen alle coördinaten te worden herleid tot het ED50-gebeuren. Alle bestaande verdragen in de Noordzee tussen Groot- Brittannië, Noorwegen, Denemarken, Duitse Bondsre publiek en Nederland bevatten afgebakende grenzen in geografische coördinaten, afgerond op volle boogse- conden in het ED50-stelsel. Welk nieuw en verfijnd referentiestelsel er ook mag komen, aan deze interna tionale afspraken kan niets worden veranderd. Onder de bezielende leiding van de Ordnance Survey werd in 1979 een onderzoek gestart om procedures te ontwikkelen voor de transformatie van Doppler-satel- lietposities naar ED50 en tevens schattingen te ver krijgen omtrent de betrouwbaarheid. Readjustment of the European Triangulation. NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 10