Hydrografie in het Kanaal van Gent naar Terneuzen i I door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY Bravenboer Scheers, Surveying and Hydrography The Holding Bravenboer Scheers BV consists of several engineering companies. Their activities include, among others, hydrographic and land surveying. This article reports on a canalbottom surface survey, the dataprocessing in the office and the in-house software department of the holding. Landmeten, en deze maand vooral de hydrografie, heeft onze bijzondere belangstelling. Bravenboer Scheers (B S) is sinds de oprichting in 1964 uitgegroeid van een klein tot een middelgroot raadgevend ingenieursbureau met vestigingen in Neder land, België en Indonesië (totaal ongeveer 400 mede werkers). Dat hydrografie alles met water heeft te maken, wordt tijdens de reis naar Terneuzen al duidelijk. De regen valt met bakken uit de hemel. Meerdere auto's zoeken een goed heenkomen langs de kant van de weg. Dat belooft niet veel goeds voor vandaag. Gelukkig valt het mee, want eer de koffie op is in het moderne bedrijfsgebouw van B S, klaart de lucht op. De ontvangst was erg hartelijk. ,,NGT Geodesia is wel bekend bij onze medewerkers", zegt Dick van de Velde, directeur van de afdeling Landmeten en Hydro grafie. „Zo'n 70 man personeel is werkzaam in de ver schillende vestigingen (Almere, Spijkenisse, Terneuzen, Middelburg en Zelzate). Onze afdeling is daar onderge bracht in de kantoren van B S Ingenieursbureaus; alles valt onder de Holding Bravenboer Scheers BV. Waarom die spreiding? ,,We zitten dan dichter bij de klant en dat is sneller en goedkoper. De vestigingen werken overigens geheel zelfstandig en autonoom. Ze hebben hun eigen verantwoordelijkheid en beslissings bevoegdheid. We bespreken wat interessant is om vandaag te be leven. Samen kiezen we drie onderdelen: een hydrografische activiteit met de meetboot; een bezoek aan de binnendienst, waar landmeetkun dige en hydrografische opnamen worden verwerkt; de ontwikkeling van de software (afdeling Automati sering). Werken met de meetboot De meetboot ligt al te wachten in het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Het blijkt een zeer praktische en goed uitgeruste boot te zijn. ,,We zijn hier erg trots op", zegt Dick, ,,ik denk dat niet veel bedrijven over zo'n boot be schikken". Schipper Wim Vennik laat me zijn boot zien. Er is een ruime kajuit met een massa moderne apparatuur, zoals radar, echolood, kompas, bochtaanwijzer, dieptemeter, links/rechts correctiemeter en twee marifoons. De boot heeft twee motoren van 115 PK en is daardoor zeer wendbaar. Er staat ook nog een ruime werktafel in om NGT GEODESIA 88 wat schrijfwerk te doen, wat te eten of koffie te drin ken. Beneden is een ruime kombuis; bovendien staat er nog een bed. „We blijven weieens een paar dagen weg, als we wat verder weg zitten", vertelt Wim. Op de vraag of hij dat niet vervelend vindt, zegt hij: „Helemaal niet. Vroeger was ik binnenschipper op een eigen boot en dan ben je nooit klaar met je werk. Ik ben blij met deze baan; bijna elke avond ben ik thuis en de kinderen hoeven niet naar een internaat". De bemanning van de boot bestaat uit een schipper en een meetleider. „Soms hebben we ook nog een as sistent aan de wal om peilen af te lezen en de zenders te bewaken; daar staat wel voor zo'n 100 000 gul den", licht Dick toe. De meetleider van vandaag, Piet Verhelst, demon streert de meetapparatuur die op de boot aanwezig is: een computer die de gegevens verwerkt, een plotter die de gevaren raaien op papier zet, en een echolood. Hier op worden de gemeten profielen zichtbaar. De opdracht van vandaag is het meten van een bodem profiel in een gedeelte van het kanaal ten behoeve van het leggen van een zinker. Eerst worden voorberei dingen getroffen. Op de wal zijn inmiddels twee opstel- punten opgezocht (in RD bekend) en nog een controle punt. Hierop zijn zenders opgesteld, die constant signa len uitzenden; hierdoor kan de boot zijn plaats bepalen, len uitzenden; hierdoor kan de boot zijn plaats bepalen. Schipper Wim start de motoren, de trossen worden los gegooid en met beide motoren tegelijk wordt de boot SfSSÏï?» De meetboot aan het werk. 453

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 17