Schipper Wim Vennik manoeuvreert de boot over een raai. van de kant weggevaren. Piet doet nog snel een meting met een laserapparaat naar één van de opstelpunten aan de wal. Hiermee kan het systeem worden gecon troleerd. Vervolgens gaat hij de computer bedienen. Het programma wordt opgezocht en een datum wordt ingetikt. „Programma ingelezen", meldt de computer. De cassette met de gegevens van de opstelpunten en de te varen raaien wordt ingebracht en de plotter in gesteld. Wim manoeuvreert de boot over het drukke kanaal naar het meetgebied. De computer leest inmiddels van de cassette de X, Y en Z van begin- en eindpunt van de te varen raaien en weldra verschijnt de eerste raai op de plotter: raai 21. De positie van de boot is bekend en door de voortdurende signalen van de opstelpunten wordt berekend hoe de boot moet varen om bij het be gin van de raai te komen. Al heel snel varen we in het verlengde van raai 21De computer vermeldt, dat we nog 175 meter van het be ginpunt af zitten. Wim stuurt met behulp van de links/ rechts indicator zo goed mogelijk over de raailijn. De plotter loopt mee en laat zien hoeveel hij van de rechte lijn afwijkt. (Dit lijkt me een prachtig instrument voor alcoholcontrole: iemand over een rechte lijn laten lopen, gekoppeld aan deze computer; voorlopig hebben we echter geen tijd om daaraan te denken.) Onafgebroken meldt de marifoon allerlei gegevens over schepen die ons in het kanaal passeren of onderweg naar ons toe zijn. Wim houdt ze met één oog goed in de gaten, met het andere stuurt hij over de raai. Nog 100 meter, 60, 4010 meter voor het beginpunt gaat het echolood automatisch meedoen. Het eerste De meting is in volle gang. 454 bodemprofiel verschijnt. Je ziet de bodem als het ware onder de boot doorlopen. Het echolood vermeldt, dat de zendsnelheid 1509 m/sec. bedraagt. Er is ingesteld op de sliblaag en de vaste grond; beide profielen worden uitgetekend. Op hetzelfde moment zijn de coördinaten van de peilpunten (X, Y en Z) berekend. Om later voor de definitieve bere kening de nodige correcties te kunnen aanbrengen (ge tijde, stroomsnelheid), worden regelmatig de tijdgege- vens toegevoegd. Er is weinig tijd nodig om raai 21 af te werken. De boot vaart nog wat door, wordt dan gedraaid en in tegen overgestelde richting varen we over raai 22 en daarna weer terug over raai 23. Zo wordt zeer effectief ge werkt; er is bijna geen verloren vaartijd. Als alle raaien zijn afgewerkt, varen we er nog één lood recht op de andere (in de breedte van het kanaal, van oever naar oever). Vanaf de overkant van het kanaal wordt gestart en wederom toont het echolood de hob bels van de bodem onder ons. Plotseling zie ik de bodemlijn omhoogschieten. We naderen duidelijk de kant. Als ik opkijk, zie ik inderdaad de walkant snel op ons afkomen. „Dat kan nooit goed gaan", denk ik en stiekum zet ik me schrap. Nog 5 meter, 4, 3, 2, 1 „Stop", roept Piet. Wim reageert direct. Beide motoren slaan hard achteruit en op hetzelfde moment liggen we stil, enkele decimeters van de kant. Knap werk, alleen mogelijk bij optimale samenwerking tussen meetleider en schipper. De boot wordt vastgelegd. Piet corrigeert nog wat ge gevens en sluit de meetapparatuur af. De diskettes kun nen naar kantoor worden gebracht voor verdere bewer king. We hebben erg geboft met het weer vandaag, weinig wind en zelfs nog wat zon. „Dat is ook weieens anders", vertelt Wim, „we varen tot windkracht 5. Op de Westerschelde is het dan niet bepaald een lolletje". „Geen zee te hoog" lees ik in een advertentie van B S, met daarop de boot in een fikse storm. „Ja", zegt Piet, „dat zegt de baas, maar die hoeft dan niet mee! Bovendien worden de metingen dan te onnauw keurig". Als we aan wal stappen, vertrekt de boot weer naar zijn volgend project en we zwaaien Wim hartelijk uit. „Daar vaart wel voor een miljoen gulden", zegt Dick trots. Binnendienst Terug in het bedrijf aanschouw ik de resultaten van een aantal hydrografische opdrachten, zoals een kaart van de bodem van de Kaloothaven in het Sloe, het uitwate- NGT GEODESIA 88 T5S*: Christian verwerkt een naverkenning.

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 18