ringskanaal van de PZEM-centrale en een kaart van een berekende oeverbestorting langs de Westerschelde. „Daar zit voor ons nogal wat werk aan", wordt uitge legd, „eerst peilen we de situatie zoals die onder water is, dan maken we er kaarten van; vervolgens berekenen en tekenen we de situatie zoals die moet worden. Als het werk eenmaal is uitgevoerd, meten we weer op of er voldoende is bijgestort en het gewenste profiel is be reikt. Vaak liggen de baggermachines dan nog te wach ten op de uitkomsten". Zoals op de meeste tekenzalen wordt ook hier de aan blik bepaald door beeldschermen. Ko Leenknecht, rayonhoofd-Zuid, leidt me hier rond. Behalve hydrogra fisch werk worden hier ook veel landmeetkundige op drachten verricht. Ko toont een kaart van een omvang rijk fabriekscomplex in Middelburg, met daarop een groot aantal zeer gedetailleerde onder- en bovengrond se zaken. De kaart is uit een aantal lagen opgebouwd; elke laag is afzonderlijk uit te tekenen op elke gewenste schaal. Ernaast hangt een grote afdruk van een mooi beplantingsplan, gemaakt in opdracht van een beplan- tingsbedrijf. Meerdere plannen kunnen daarop worden uitgewerkt en als aparte laag zichtbaar gemaakt. „Het meeste werk gebeurt tegenwoordig digitaal", zegt Ko. „Er is weinig aan te zien, vroeger zag je hoever iemand was met het maken van een kaart, tegenwoordig zie je niets". Aan één van de PC's is Christian bezig een naverken- ning van een fotovlucht te verwerken. Op het scherm staat een aantal lijnen in velerlei kleuren. „Ik ben bezig de dakoverstekken terug te zetten en de eigenmaten te controleren", zegt ze. De gegevens die ze daarvoor nodig heeft, staan op een kaart die in het terrein is ver vaardigd. Bij te grote afwijkingen van de controlematen wordt de opdrachtgever geraadpleegd. Deformatiemetingen „Vaak wordt ons gevraagd te meten of opslagtanks af wijkingen vertonen. Ze behoren meestal precies rond te zijn, maar daar mankeert nog weieens wat aan". Ko toont een paar tekeningen waarop de tankwand meer weg heeft van een aardappel dan van een cirkel. „De afwijkingen zijn wel sterk vergroot weergegeven", zegt hij geruststellend. Toch zie ik cijfers van 1 5 tot 25 cm staan. „Het gebeurt ook wel, dat tanks verzakken", legt Ko nog uit, „dan moeten maatregelen worden ge troffen, want zo'n tank kan steeds schever worden en dan mag er niet meer alles in worden opgeslagen". RAAIENKAART 24 berekende raai gevaren raai Zo heeft Wim de raaien gevaren. NGT GEODESIA 88 Voorbeeld van een bestortingsmeting. Afdeling Automatisering De dag is al een eind gevorderd, als ik de laatste afde ling wordt binnengeleid. Het domein van Jan Bakker, hoofd Automatisering/sectie Geodesie. „Deze afdeling werkt niet alleen voor de afdeling Landmeten en Hydro grafie", legt Jan uit, „maar voor alle B S Ingenieurs bureaus van de Holding". Dat ook op deze afdeling beeldschermen staan, verbaast me niet zo erg. „Hier is het CartoCAD-PC systeem ontwikkeld", vertelt Jan me al vrij snel, „dit is een systeem dat speciaal is ontwik keld voor kaartvervaardiging en leidingenregistratie met behulp van eenvoudige PC's. Omdat ons werk ver spreid is over meerdere vestigingen, zochten we naar een goedkoop systeem in plaats van een centrale ver werking in één van de vestigingen op een duurder systeem. Ook veel van onze klanten bleken hiervoor be langstelling te hebben. De gebruikswaarde van dit systeem zit in de interactieve kaartvervaardiging, maar vooral ook in de koppeling tussen administratieve en topografische gegevens. Het is een krachtig en gebrui kersvriendelijk systeem en kan snel worden geleerd. Het is opgebouwd uit een aantal afzonderlijke modules, die samen het gehele traject in de kaartvervaardiging bestrijken". Jan noemt een aantal modules, zoals: berekenen; vervaardigen uitzetgegevens; digitaliseren; interactief muteren; plotten; database. Met deze laatste module is het mogelijk topografische objecten te koppelen aan administratieve gegevens. Door aanwijzing van een object (bijvoorbeeld kadastraal perceel) op een beeldscherm worden op een ander scherm de administratieve gegevens van dat perceel zichtbaar gemaakt. Hiermede is een basis gelegd voor een geografisch informatiesysteem (GIS) en themati sche kaarten. Door één van de medewerkers van deze afdeling wordt dit laatste even gedemonstreerd. Na wat driftig geram mel op het toetsenbord van de PC en enkele onvriende lijke woorden gericht aan dat apparaat, verschijnt een stuk kaart op het beeldscherm. Het beeld wordt nog wat uitvergroot en een rij kadastrale percelen wordt zichtbaar. Met een paarse omlijning wordt perceel voor perceel aangewezen. Op het andere beeldscherm ver schijnen de administratieve gegevens die over dit per ceel bekend zijn. Daar kan natuurlijk van alles aan wor den verbonden. Even snel als de demonstratie begon, wordt ze ook weer beëindigd. Alleen het gerammel op het toetsenbord blijft hierbij achterwege. „We kunnen niet alleen dit zichtbaar maken", zegt Jan 455

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 19