INHOUD O nederlands geodetisch tijdschrift uitgave van de stichting nederlands genootschap voor landmeetkunde EN VERDER O 30e jaargang - no. 10 - oktober 1988 438 HYDRO 88 wordt ge organiseerd door de Hydro graphic Society en Commissie 4 van de FIG. In dit nummer treft u een aantal bijdragen aan ter kennismaking met „natte" geodetische werk zaamheden, waarin naast hydrografen ook veel geodeten werkzaam zijn. Hopelijk draagt dit nummer ertoe bij dat de lezer HYDRO 88 gaat be zoeken. 439 In dit artikel wordt een impressie gegeven van de aard van de werkzaamheden van de „landmeter op zee", de offshore surveyor, in dienst van een aannemer. Het karak ter van het werk wordt ge schetst en de verschillende activiteiten waar men zoal mee te maken krijgt. 445 Varen over zee naar verafgelegen havens met on nauwkeurige instrumenten en 449 In het hydrografische vlak worden door de Meetkun dige Dienst methoden en tech nieken ontwikkeld en informa tie verschaft met betrekking tot onderwaterinspectie, navigatie, puntsbepaling, maatvoering en deformatiemetingen. Daartoe heeft de Meetkundige Dienst een project gestart om inter actief de vorm en diepte van de waterbodem te kunnen ana lyseren op basis van objectieve parameters. Hierbij is het dynamische aspect van de waterbodem een belangrijk verschil met de praktijk van de „droge" landmeetkundige technieken. 453 In de serie bedrijfs reportage nu een overzicht van NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3200 exemplaren. Redactie ir. H. J. G. L. Aalders, hoofdredacteur, Apeldoorn tel. kantoor (015) 78 15 67, b.g.g. 78 27 45 tel. huis (055) 55 93 68 A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. F. J. J. Brouwer, Leusden P. Miete, Gouda G. M. van Osch, Apeldoorn ing. W. van Pijkeren, Nieuwegein M. J. Scheele, Middelburg J. H. J. M. Vos, Huissen Redactie-adres Thijsseweg 11 2629 JA Delft Inzending kopij: Artikelen dienen vóór de 1e van de maand, voorafgaande aan de maand waarin het nummer ver schijnt, in het bezit van de hoofd redacteur te zijn. Tijdige indie ning geeft echter geen garantie voor plaatsing in het betreffende nummer. Dit is ter beoordeling van de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk vóór de 15e van de maand in het bezit van de hoofd redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing. C. M. van Maris, J. van Arkelstraat 19, 4121 EJ Everdingen tel. kantoor (030) 91 95 73 tel. huis (03472) 16 19 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen: J. J. S. Kopaszewski, A. van Schendellaan 16, 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 tel. huis (04977) 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijs: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 49,65 per jaar (binnenland); f 70,55 per jaar (België); I 83,90 per jaar (buitenland) en f 102,65 per jaar (luchtpost). Voor hen die studeren aan TU, HTS of MTS f 33,85 per jaar. Voor abonne menten die na 1 januari ingaan, wordt een abonnementsprijs berekend van f 5,05 per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 10,45, exclu sief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopaszewski. 1988. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. NGT GEODESIA 88 Secretaris: J. A. Takens, De Kampen 8, 9431 KN Westerbork. Tel. kantoor (05920) 921 11tel. huis (05933) 32458 In de Stichting NGL nemen de volgende verenigingen deel: Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster Vereniging van Landmeetkundigen Nederlandse Vereniging voor Geodesie Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat t HYDRO 88 RAI Amsterdam - 14-17 nov. 1988 Ter kennismaking met de Hydrographic Society ir. J. C. Kreffer Een landmeter op zee ir. W. N. Ferwerda Als slot worden de mogelijke functies van de landmeter/geo deet in dienst van een contrac tor aangegeven. Europese Vereffening en mariene geodesie ir. W. A. van Gein onbekendheid met stroom richting en -snelheid, ondiep ten en gevaarlijke rotsen is geen sinecure. Toch hebben zeelui dit eeuwenlang ge presteerd. Sinds het begin van deze eeuw wordt meer nadruk gelegd op veilige navigatie in de scheepvaart door internatio nale afspraken en samenwer king. Ook de offshore industrie vraagt om een betere positie bepaling op zee. Belangrijk is ook, dat alle deelnemende lan den bij de positiebepaling op de Noordzee gebruik maken van de afgesproken referen tiestelsels en juist daar ont breekt het nog weieens aan! SOW: Voorverkenning bij waterbodemmonitoring ir. E. van Bremen ir. E. Hasenack BEDRIJFSREPORTAGE Hydrografie in het Kanaal van Gent naar Terneuzen Theo Scheele de activiteiten van het bedrijf Bravenboer Scheers BV, af deling Landmeten en Hydro grafie, in Terneuzen. Een tochtje met een meetboot is een enerverende ervaring. Timing, samenwerking, service dicht bij de klant en een snelle (automatische) verwerking van gegevens staan hoog in het vaandel van het bedrijf. Automatisch peilen met radiografisch bestuur baar bootje W. R. ter Borg 456 Bij de Rijkswaterstaat is vaak behoefte aan onderwater profielen. Daarvoor moeten mensen het water in of op. Tot „waadbroek-hoogte" wordt er gewaterpast en verderop is een peilvlet nodig. De Meetkundige Dienst deed onlangs praktijkproeven met automatisch echoloden vanuit een klein en onbemand bootje; het werd radiografisch be stuurd. Wim ter Borg geeft een be schrijving van een op de markt verkrijgbaar Engels systeem en vat ervaringen samen. Personalia458 Reactie op „Grafische of geometrische gegevens" 459 Naschrift: een rechtzetting 459 Agenda460 Stichting NGL458, 467 Berichten460 Publikaties465 Instrumentele ontwikkelingen 465 437

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 1