dige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) gedurende proefmetingen gedaan op diverse in vorm en omstan digheden variërende locaties. Doel van de proefneming was: a. snellere en „mensvriendelijker" opname van het onderwaterprofiel in ondiepe gebieden (profielen in zeer ondiep water worden vaak gewaterpast tot waadbroek-hoogte); b. vervanging van bepaalde werkzaamheden van de bij de Meetkundige Dienst in gebruik zijnde peilvlet (on diepe en moeilijk toegankelijke gebieden); c. eventuele bruikbaarheid van bepaalde onderdelen van het systeem ten behoeve van de peilvlet zoals: plaatsbepalingssysteem; datatransmissiesysteem; softwarepakket. Systeembeschrijving Het Seabee-meetsysteem, door MDL wordt geleverd onderdelen: a. Polyesterboot b. Lasertrak L5000 c. 500 Khz Ulvertech Echosounder d. Micro-Telemetry e. Verwerkingsapparatuur f. Softwarepakket zoals dit op het ogenblik bestaat uit de volgende radiografisch bestuurbaar, plaatsbepalingssysteem. dieptemeter, zendgedeelte. Amstrad 5152 double disk computer, Benson 1002 plotter A3 (4 pen), Printer Star NL 10. Stuur- en rekenmodules. Softwarepakket Hieronder volgt een korte beschrijving van de in- en uit voer van het softwarepakket: 1 Standplaats/oriëntering. Invoeren van coördinaten van standplaatsen en oriënteringen. 2 Lijnen en punten. Invoeren van te varen raaien en punten. 3 Kustlijn. Invoeren van de kustlijn met behulp van het prisma van de boot of via het opgeven van coördinaten met het toetsenbord. 4 Peiling. Dit deel is het eigenlijke peilprogramma. In dit submenu kunnen kustlijn en de al gepeilde raaien op het beeldscherm worden afgebeeld. Te vens wordt het aantal diepten opgegeven, dat men wenst op te slaan. Dit is maximaal drie per seconde. 5 Verwerking. Hierbij bestaat de mogelijkheid de ge peilde diepten naar een bepaald vlak te herleiden en grove fouten uit de data te halen. De gewijzig de gegevens kunnen direct naar de plotter worden gestuurd voor een dwarsprofiel en een bathyme- trische kaart (bovenaanzicht van gepeilde raaien en kustlijn). Overzicht standaardmeting In een standaardmeting zijn negen stappen te onder scheiden: 1Opzetten Lasertrak. 2. Vaarklaar maken van de boot (installeren accu's, antenne). 3. Opstarten inlees- en verwerkingsprogramma in de computer. 4. Uitzetten van de te varen raaien met behulp van jalons. 5. Kalibratie echolood. 6. Kust- of kantmeting. 7. Opname waterstand. 8. Peilen. 9. Verwerking. Bereik Het maximale bereik van de systeemonderdelen is als volgt: a. Lasertrak - computer 50 m kabel (kabel is ver vangen door telemetrie- eenheid). 10 km. 10 km. 700 m (in verband met zichtbaarheid van de boot). b. Lasertrak - peilboot c. Telemetrie d. Remote-control peilboot Bij de proefmetingen werden twee meetploegen inge zet, een vaste Seabee-ploeg van drie man (hoewel het systeem door twee man kan worden bediend, is bij een eventuele calamiteit een paar extra handen geen over bodige luxe) en een meetploeg van twee man, bekend met de plaatselijke situatie, voor het bepalen van de grondslag en het uitzetten van de raaien. Voor inbouw van de computer, de plotter en de printer, alsmede voor de boot zelf is gebruik gemaakt van een Landrover. Verder moet men ervoor zorgen, dat bij eventuele uitval van de besturing een hulpboot de Seabee moet kunnen terughalen. Resultaten De resultaten van het onderzoek zijn puntsgewijs sa mengevat: Het op raai houden is zelfs bij vrij zware golfslag geen probleem. De snelheid waarmee profielen worden gemeten en het op zeer korte termijn beschikbaar hebben van voorlopige resultaten wordt positief beoordeeld. Bij de peilvlet kunnen ze bijvoorbeeld aan de kanaal kant waar geen peiling kan worden verricht, met een baakpeiling aanvulling geven. Dit is ook mogelijk bij het Seabee-systeem; in de verwerkingsfase kunnen de met de baak gemeten diepten worden ingevoerd. Als de baak is voorzien van een prisma, kan de posi tie van de baak door meting worden vastgesteld; een beperking hierop wordt veroorzaakt door de Schematisch overzicht van positiebepaling en echoloden met een Seabee-boot. NGT GEODESIA 88 457 inlees- verwerkings- uitvoer-eenheid oriëntering afstand afstands bediening boot diepte

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 21