werking van oppervlakte gegevens in een gelaagde structuur. Dergelijke bewerkingen zijn per landinrichtingsproject mogelijk vanaf verschillende werkplekken, elk uitgerust met een grafisch beeldscherm en een grafisch tablet. De resultaten van deze be werkingen (oppervlakten en waarden gekoppeld aan subjectaan duidingen) worden via een centrale computer weggeschreven in een gemeenschappelijk administratief bestand per project. Dit be stand is ten behoeve van controle doeleinden toegankelijk voor alle gebruikers van KAS in een landinrichtingsproject. Voor de bewerkingen op de werkplek (ontwerpen van begrenzin gen, bepalen van oppervlakten en waarden, enz.), is gekozen voor Tektronix 4224 High Performance Graphics Terminals. Deze werkstations zijn uitgerust met 68020 grafische verwerkingseen heid met een zeer hoge verwerkingssnelheid (90 000 vectors/ sec.). In een vergelijkende analyse tussen deze werkstations en andere mogelijkheden ten aanzien van apparatuur is gebleken dat met name de toepassingsmogelijkheden van deze verwerkings eenheid hoog scoorden. Bovendien is gebleken dat het transparan te „dialoog gebied" beschikbaar in de Tektronix Graphics Termi nals gebruikersvriendelijk en tijdsbesparend werkt vanwege het feit dat altijd het volledige scherm benut kan worden voor grafi sche bewerkingen zonder dat dit ten koste gaat van een effectieve beeldschermafhandeling in KAS/FINGIS. Dit is niet het geval bij werkstations met zgn. window faciliteiten. Door het Kadaster zullen 27 Graphics Terminals van het type Tek tronix 4224 in gebruik worden genomen voor toepassing in de landinrichting. ir. C. H. J. Lemmen SAMENWERKING ITC EN ILIS International Land Information Services (ILIS) en het International Institute for Aerospace Survey and Earth Sciences (ITC) zijn in sa menwerking getreden bij de ontwikkeling van kadasters en onroe- rend-goedregistraties in het buitenland. Vastgoedregistratie dient om eigendomsrecht vast te leggen en is onmisbaar bij het beheer van stedelijke en landelijke gebieden en heffing van onroerend- goedbelasting. Internationaal, vooral in de Derde Wereld, neemt de vraag naar deze dienstverlening toe. Dit hangt onder meer samen met de we reldwijde verstedelijking, die zich met name voordoet sinds de tweede helft van deze eeuw. Woonde in het begin van deze eeuw slechts tien procent van de wereldbevolking in steden, in 1980 was dat al ruim veertig procent. Naar verwacht groeit dit aantal uit tot meer dan de helft in het jaar 2000. In veel steden in Afrika, Azië en Latijns-Amerika is het aantal voor zieningen in de grote steden aanzienlijk achtergebleven bij de groei van het inwonertal. Voor een effectieve ontwikkeling van deze voorzieningen is een goed registratiesysteem nodig. De nationale overheden hebben steeds meer moeite om de kosten van stadsvernieuwing op zich te nemen. Vandaar dat een wereld wijde trend bestaat tot versterking van het onroerend-goedbelas- tingstelsel. Een goed kadaster is daarbij onontbeerlijk. Het ITC is een Nederlands Instituut voor internationaal hoger onderwijs en werkt als zelfstandige stichting onder auspiciën van de Ministeries van Onderwijs en Wetenschappen en van Ontwik kelingssamenwerking. Het Instituut, met een capaciteit van onge veer 400 cursisten per jaar, legt de nadruk op hulp aan ontwikke lingslanden op het gebied van lucht- en ruimtekartering en op vast goedregistratie; zij doet dit door middel van kennisoverdracht, toe gepast onderzoek en advisering. Het ITC is gevestigd in Enschede, met één afdeling in Delft, en telt ongeveer 275 stafleden. Sedert 1951, toen het instituut werd gesticht, werden meer dan 8000 cursisten uit 145 ontwikkelings landen opgeleid. ILIS richt zich op de ontwikkeling van kadasters en onroerend- goedbelastingheffing en daarmee samenhangende activiteiten, Ondertekening overeenkomst ITC en ILIS op 18 augustus 1988 te Enschede door prof. ir. K. J. Beek, directeur ITC (I.I en ir. J. E. Blom, directeur ILIS (r.l. NGT GEODESIA 88 waaronder kaartvervaardiging, automatisering voor overheidstoe- passingen en organisatie-advisering in het buitenland. In ILIS zijn vijf Nederlandse bedrijven vertegenwoordigd, te weten Eurocon sult, Heidemij, Grontmij, KLM Aerocarto en RAET. Behalve met het ITC bestaat nauwe samenwerking met de Techni sche Universiteit Delft en het Kadaster te Apeldoorn. Dank zij de deelnemers is ILIS in staat om op brede wijze het Nederlandse potentieel op het gebied van vastgoedregistratie aan te bieden op een sterk groeiende buitenlandse markt. Voor informatie: ILIS, ir. J. A. Voshaar, telefoon 085- 577213. CURSUSSEN REPROGRAFIE In januari 1989 beginnen de nieuwe cursussen van de Vereniging van Lichtdrukkers en Reproduktiefotografen: een mondelinge (praktijk)cursus van acht zaterdagen en een tweejarige schriftelijke cursus. Doel van de mondelinge cursus is in de eerste plaats degenen die belast zijn met de bediening van lichtdruk- en/of zogenoemde grootformaat-kopieermachines de noodzakelijke aanvullende ken nis en vaardigheden te geven. Elke cursusdag bestaat uit vier les uren: twee uur theorie en tweemaal één uur praktijk. Voor de prak tijklessen wordt de groep gesplitst in groepen van maximaal acht deelnemers. Wie de cursus naar tevredenheid van de cursusleiding heeft gevolgd, ontvangt een getuigschrift. De cursusplaats is Zeist. De schriftelijke cursus is geschikt voor zowel technische mede werkers, leidinggevenden en staffunctionarissen bij reprografische ondernemingen als voor (chef-)tekenaars bij architectenbureaus, machinefabrieken, technische bureaus, scheepswerven, bouwbe drijven enz., medewerkers in grafische bedrijven en iedereen die met de reprografie te maken heeft. De leerstof is gespreid over twintig lessen. Voor toelichting van de leerstof worden vier mon delinge lessen en excursies georganiseerd. De cursus leidt op voor een erkend en door de bedrijfstak(ken) gewaardeerd diploma. Nadere inlichtingen bij de VLR, antwoordnummer 17420, 1000 SN Amsterdam, telefoon 020- 6641788. COMMENTAAR VIERDE NOTA RUIMTELIJKE ORDENING De Vierde nota over de Ruimtelijke Ordening besteedt te weinig aandacht aan de kwaliteit van het landelijk gebied. Dit onder meer stelt de Natuurbeschermingsraad in zijn commentaar op de Vierde nota over de Ruimtelijke Ordening. De aandacht van de Vierde nota gaat vooral uit naar de ontwikkeling van de Randstad, waar aan alle ruimte wordt geboden. Hoe de regering dit denkt te com bineren met het streven naar handhaven en versterken van de landschappelijke diversiteit in het westen van ons land is de Raad niet duidelijk. De Vierde nota biedt in het algemeen te weinig houvast voor het ruimtelijk beleid in het landelijk gebied. Zo doen zich snelle ver anderingen voor binnen de landbouw. De Raad had verwacht, dat de Vierde nota beleidsuitspraken zou bevatten over de ruimtelijke gevolgen van deze ontwikkelingen. Helaas blijkt dit niet het geval te zijn. Deze zaken worden vooruitgeschoven naar nota's, die het Ministerie van Landbouw en Visserij in de loop van dit jaar zal publiceren, namelijk de Structuurnota Landbouw en het Nationaal Natuurbeleidsplan. De Vierde nota is ook te weinig sturend voor de sectoren verkeer en toerisme. De Raad pleit daarentegen voor een actieve bijsturing van ruimtelijke ontwikkelingen, waarbij het natuur- en milieubelang in de knel dreigt te komen. De relatie tussen ruimtelijke ordening en milieubeleid wordt onvol doende gelegd. Daardoor komen milieuproblemen als versnippe ring van het landelijk gebied en de aantasting van het (leef)milieu te weinig uit te verf. De visie van de Vierde nota op natuurontwikkeling is volgens de Raad te eenzijdig gericht op de grote wateren. Ook voor de rest van ons land dient in grote lijnen te worden aangegeven welke mogelijkheden de regering ziet voor natuurontwikkeling. Positief waardeert de Raad, dat het wezenlijke belang van de waterkwaliteit voor het landelijk gebied wordt erkend. Dit blijkt uit beleidsuitspraken over het terugdringen van de aanvoer van ge- biedsvreemd water, het aanwijzen van gebieden met strategische watervoorraden en de aanleg van waterzuiveringsmoerassen. De aangekondigde beleidsplannen met betrekking tot de inrichting van de Voordelta, het Markermeer en het rivierengebied wacht de Raad met belangstelling af. Het advies ligt ter inzage in de bibliotheek van de Natuurbe schermingsraad, Maliebaan 12, Utrecht en in de bibliotheek van het Ministerie van Landbouw en Visserij, Bezuidenhoutseweg 73, 's-Gravenhage. Het advies wordt franco toegezonden na betaling van f 7,— op postgiro 1565666 van de Natuurbeschermingsraad te Utrecht, onder vermelding van „Commentaar Vierde nota RO". 461

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 25