II Een landmeter op zee Als we terugkijken naar de laatste 20 jaar, dan duikt regelmatig de naam op van een man „die er bij was", bij de oprichting van Commissie 4 en bij de wieg van de Society (hij was de eerste president). Het was de man die gedurende tien jaar President Director was van het IHB in Monaco. Heit organiserend comité vindt het dan ook een voorrecht om deze man straks als spreker op het „Conference dinner" te mogen begroeten: schout- bij-nacht Steve Ritchie. Het is de moeite waard om van 15 tot en met 17 november 1988 in Amsterdam te komen kijken en luisteren. door ir. W. N. Ferwerda, werkzaam bij Intersite Surveys BV te Haarlem. SUMMARY A surveyor at sea This article describes briefly the working environment of the offshore surveyor working for a con tractor: his working area, his activities for the oil and gas industry and the nature of this work. Some details are given for two essential activities: positioning and automation. Several project examples are described. Inleiding Door de contacten tijdens mijn redactieperiode bij NGT Geodesia, maar ook door ervaringen tijdens sollicitatie gesprekken met landmeters en geodeten, is het mij dui delijk geworden dan er slechts weinig bekend is over de activiteiten van survey contractors in de mariene geo desie. Dit themanummer van NGT Geodesia naar aan leiding van HYDRO 88 is een goede gelegenheid dit te veranderen. Voor de geodeet met belangstelling voor de mariene geodesie zijn er in de niet-overheidswereld eigenlijk maar twee mogelijkheden, namelijk het werken voor een oliemaatschappij of het werken voor een survey contractor aannemer). Aangezien de schrijver zelf bij een contractor werkt (Intersite Surveys) en de taak van de geodeet bij de olie maatschappij recentelijk is toegelicht in het interview met ir. J. G. Riemersma (NGT Geodesia 1987, no. 12), zal dit artikel zich beperken tot de taak van de land meter/geodeet bij een contractor. Bijna alle voorbeelden die worden aangehaald, zijn van het bedrijf waar de schrijver werkt. N.B. Door het internationale karakter van het werk is Engels de voertaal, wat tot resultaat heeft dat Engelse woorden worden gebruikt, waar niet altijd een behoor lijke Nederlandse vertaling mogelijk is. Dit leidt tot een nogal „ver-engelst" artikel. Werkterrein Door de aard van de werkzaamheden beperkt het werk terrein van hydrografische surveybedrijven zich niet tot het land van vestiging; bijna alle bedrijven vormen een onderdeel van een groter internationaal concern. Inter site Surveys is een dochtermaatschappij van Oceonics Group PLC, een Engels bedrijf dat is gespecialiseerd in de toeleveranties van apparatuur en diensten aan de offshore industrie. Oceonics heeft vestigingen wereld wijd. Intersite Surveys BV, gevestigd in Haarlem, heeft wer ken uitgevoerd in o.a.: Nederland, Groot-Brittannië, NGT GEODESIA 88 Duitsland, Kongo, Tunesië, India, Denemarken, Noor wegen, Nigeria, Angola, Midden-Oosten en Canada. De markt die wordt bediend, kan als volgt worden onderverdeeld: 80% olie en gas; 10% kabelindustrie; 5% civil engineering; 5% overheid (ontwikkelingshulp). Dit artikel zal zich verder beperken tot de werkzaamhe den ten behoeve van de olie- en gasindustrie. Activiteiten voor de olie- en gasindustrie De markt voor de olie- en gasindustrie is onder te ver delen in drie sectoren, volgens het patroon van de ont ginning van een olieveld: exploratie; constructie; inspectie. Exploratie De eerste fase in de ontginning van een olie- of gasveld is de exploratiefase, het onderzoeken of er koolwater stoffen aanwezig zijn. Dit gaat o.a. door middel van Voorbeeld van ondiep water seismiek. 439 'SfSiKItifXi

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 3