Voorbeeld van een ,,pipelay barge". seismisch onderzoek. Een survey contractor kan hier voor twee diensten aanbieden: plaatsbepaling; kwaliteitscontrole op de plaatsbepaling. De plaatsbepaling wordt later in dit artikel meer in detail toegelicht. In het verleden waren de meeste seismische contractors niet in staat een positie te berekenen met meer dan twee positielijnen; een survey contractor werd dan gevraagd een computersysteem te leveren om de kwaliteitscontrole van de positionering te doen. In de loop der jaren heeft iedereen in de industrie zich deze techniek eigen gemaakt. Door de opkomst van de driedimensionale seismiek en het daarmee samenhan gend moeilijker worden van de plaatsbepaling neemt de vraag naar de kwaliteitscontrole weer toe, echter in een veel complexere vorm. De essentie in de huidige tech niek is, dat de kabel van ongeveer 4 kilometer lengte („streamer") en voorzien van hydrofoons die achter het schip wordt gesleept, over de juiste locaties wordt geleid. Dit betekent, dat de vorm en de positie van de kabel moeten worden bepaald. De survey contractor controleert of alle referentiepunten van de kabel over de gewenste posities zijn gegaan. Een tweede activiteit gedurende de exploratiefase zijn de zogenaamde „rigmoves"; dit is het plaatsen van een boorplatform (rig) op de gewenste locatie. Hieraan voorafgaand wordt een site survey uitgevoerd; dit is het opnemen van de bodem voor bijvoorbeeld het detecteren van wrakken, ankers, onregelmatigheden van de zeebodem, enz. Zo'n survey bestaat in Neder land gewoonlijk uit het varen van een aantal lijnen met een side scan sonar, echolood en eventueel een sub bottom profiler. In Noorwegen en Engeland wordt ge bruik gemaakt van digitale hoge resolutie seismiek ter bepaling van gasopeenhopingen vlak onder de bodem, die een gevaar vormen voor het plaatsen van het plat form. Voor de rigmove zelf worden een ontvanger van het plaatsbepalingssysteem, een computer en een gyro- kompas op het platform geïnstalleerd. Het platform moet binnen een tolerantiegebied (in horizontale positie) worden geplaatst met een bepaalde oriëntatie. De ver antwoordelijkheid voor de plaatsing ligt bij de „tow- master"; de survey contractor is uiteraard verantwoor delijk voor de juiste positionering. Na afloop wordt, ter verificatie en het nauwkeuriger vaststellen van de posi tie van het platform, meestal een translocatie uitge voerd met behulp van het Transit satellietplaatsbe- palingssysteem of met GPS; tegelijkertijd wordt een zons- of polaris-azimut genomen ter verificatie van de oriëntatie. Behalve het leveren van een plaatsbepalingssysteem aan een seismische contractor worden de bovenge noemde diensten geleverd aan de oliemaatschappij. Constructie Nadat besloten is een olie- of gasveld te ontwikkelen, begint de constructiefase. Alvorens aan de feitelijke werkzaamheden te beginnen, wordt eerst een tracé op gemeten om de meest ideale route voor de pijpleiding en het (vaste) platform te bepalen. Dit gebeurt in op dracht van een oliemaatschappij. De constructiewerk zaamheden worden uitbesteed aan aannemers, bedrij ven zoals Heerema en Allseas, om twee Nederlandse bedrijven te noemen. Het verkrijgen van dit soort werk gaat meestal in twee fasen. Eerst wordt door verscheidene aannemers aan de oliemaatschappij aangeboden en de surveycontrac- tors worden uitgenodigd om aan deze bedrijven een aanbieding te doen voor het surveygedeelte van het werk. Nadat één van de aannemers het werk is gegund, worden de surveycontractors opnieuw uitgenodigd om aan de succesvolle aannemer een aanbieding te maken. Daarna volgen de gebruikelijke onderhandelingen en wordt een surveybedrijf het werk gegund. In dit soort gevallen is het surveybedrijf altijd onderaannemer. De werkzaamheden gedurende een constructiewerk kunnen het volgende omvatten: opzetten van een plaatsbepalingsketen; ondersteunen van baggerwerkzaamheden, alvorens de pijp wordt gelegd; leveren van positioneringsdiensten op de pijpen- legger (pipelay barge); positioneren van sleepboten die ankers verplaatsen; uitrusten en bemannen van een surveyschip, voor activiteiten zoals het uitvoeren van een trace survey, het monitoren waar de pijp wordt gelegd, het op meten waar de pijp uiteindelijk terechtgekomen is, enz.; assisteren bij het maken van een geul waarin de pijp wordt gelegd; nauwkeurig opmeten van de pijp tijdens het leggen in kritische gebieden, met behulp van onderwater- akoestiek of met behulp van ROV's (Remote Ope rated Vehicle); dit zijn onbemande duikbootjes of anders gezegd onderwaterrobots; positioneren van platforms met behulp van onder- waterakoestische plaatsbepaling of met landmeet kundige apparatuur. Dit zijn over het algemeen zeer arbeidsintensieve pro jecten, waar technisch veel van de surveycontractor wordt gevraagd, maar waar tegenwoordig helaas niet het bijbehorende prijskaartje aanhangt. 440 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 4