Side scan sonar survey bij een pijpleiding. Inspectie Nadat een pijpleiding of platform is geïnstalleerd, moet deze regelmatig worden geïnspecteerd; de frequentie en de wijze waarop worden door de overheid en de olie maatschappij bepaald. Er zijn twee methoden voor het inspecteren van een pijpleiding: met behulp van conventionele akoestische apparatuur of met behulp van de eerder genoemde ROV's. De eerste vorm van inspecteren wordt uitgevoerd met behulp van side scan sonar, sub bottom profiler en echolood. De voornaamste punten die men probeert te detecteren, zijn: waar ligt de pijp; is de pijp begraven en zo ja hoe diep; ligt de pijp vrij van de bodem (free-spans), en zo ja, hoe groot is dat gedeelte en hoe hoog zit hij boven de bodem; ligt er rommel, een wrak of een anker in de buurt van de pijp. Een inspectie met een ROV gaat veel langzamer, maar is ook veel gedetailleerder. Deze inspectie beslaat, be halve bovengenoemde punten, verder nog: visuele inspectie, met video en fotocamera's; onderzoek naar de werking van het kathodische pro- tectiesysteem van de pijp. De sensoren die worden gebruikt, variëren nogal; het gaat echter te ver om deze in dit artikel te beschrijven. Karakter van het werk Aan de hand van een aantal beschrijvingen van de werksituatie zal worden getracht het wezenlijke ver schil tussen het offshore werk en het landmeetkundige werk duidelijk te maken. Een opvallend punt is, dat in de offshore alles in „real time" moet gebeuren. In de landmeetkunde kan men meestal zijn metingen in een relatief rustige omgeving doen en als bij de uitwerking blijkt dat er iets fout is ge gaan, kan men over het algemeen teruggaan naar de locatie en de metingen herhalen. Uitzonderingen zijn er uiteraard ook, zoals is beschre ven in het artikel over het Hycon-project door ing. W. Eimers, in NGT Geodesia 1988, no. 1In de offshore is dat praktisch onmogelijk, of slechts tegen hoge kosten. Dit betekent, dat er een grote verantwoordelijkheid rust op het personeel dat is belast met de data acquisitie. Dit komt niet alleen doordat het moeilijk, zo niet onmoge lijk, is naar dezelfde locatie terug te gaan, maar boven dien doordat alle opnamen vanaf een kostbaar schip worden uitgevoerd. NGT GEODESIA 88 Door de eenmaligheid van de opnemingen wordt ook een grote druk op de surveyors uitgeoefend. De kosten van bijvoorbeeld een seismisch schip zijn erg hoog. Als door de surveyor een fout wordt gemaakt, moet een lijn worden „overgeschoten". Het is niet moeilijk voor te stellen dat, voordat zo'n schip met de daarachter gesleepte kabel weer netjes op zijn lijn vaart, dit veel tijd en dus geld kost. De positionering is op zo'n project uiterst belangrijk, maar vertegenwoordigt slechts een klein gedeelte van de contractwaarde. De druk om goed werk af te leveren is dan ook uiterst groot. Dit verhaal gaat in nog sterkere mate op voor het werken op een pijpenlegger, waarop een paar honderd man werken. De dynamiek van het offshore werk ligt niet alleen in de sfeer van de metingen zelf, maar ook in het vaartuig vanaf waar wordt gewerkt. De bewegingen van het schip leiden tot concentratieverlies en in een aantal ge vallen tot zeeziekte. Dit, gecombineerd met het boven genoemde, maakt het werken op zee uiterst moeilijk. De surveyor zal dan ook stressbestendig moeten zijn en zijn vak goed moeten beheersen. De apparatuur die hij gebruikt, moet van goede kwaliteit zijn. Worden in de landmeetkunde voornamelijk hoeken en afstanden gemeten (de metingen uit de hogere geode sie worden voor de eenvoud buiten beschouwing ge laten), in de offshore is het de taak van de surveyor on der dynamische omstandigheden gegevens te verzame len van veel verschillende sensoren. Dit vereist inzicht in de processen en een bepaalde aanpak van de soft ware en de computer. De ervaring van Intersite is, dat geodeten en landmeters dit goed aankunnen, al zullen zij af en toe moeten worden bijgestaan door elektro technici en fysici. Teamgeest is essentieel voor het goed volbrengen van een offshore project, aangezien de mensen soms wekenlang vlak bij elkaar aan boord van een schip zitten. Doordat communicatie tussen het kantoor en de men sen in het veld af en toe onmogelijk is, zijn zelfstandig heid, eigen initiatief en vakkennis zeer belangrijk. Onder moeilijke omstandigheden, zoals slecht weer en gebrek kige logistieke ondersteuning, zal men toch een project tot een goed einde moeten brengen. Het laten wachten van een rig of pipelay barge kost een vermogen. Door de hoge kosten van het offshore werk en het moeilijk kunnen herstellen van fouten wordt sinds een aantal jaren door alle betrokken bedrijven getracht het kwaliteitspeil van het werk te verbeteren. Toeleveran ciers zullen, voordat zij hun produkten of diensten kun nen aanbieden, moeten aantonen dat zij een kwaliteits systeem hebben geïmplementeerd, dat voldoet aan een zekere standaard (Norwegian Standard 5801 British Standard 5750 of NEN 2646). Dit houdt in, dat voor elk (groter) project een kwaliteitsplan moet worden ingele verd en bovendien alle te gebruiken procedures van te voren ter goedkeuring aan de klant moeten worden overlegd. Dit betekent, ondanks alle positieve aspecten van de kwaliteitsverbetering, een grote hoeveelheid extra werk, hetgeen gezien de lage prijzen in de markt een grote belasting is. Onder andere als gevolg van het voorafgaande moeten de klanten echter ook exact gaan specificeren wat ze willen; dit heeft tot gevolg, dat een uitnodiging voor het maken van een aanbieding zo'n grote hoeveelheid pa pier wordt, dat het bijna onmogelijk is om binnen de vereiste tijd de aanbieding goed en verzorgd te maken. 441

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 5