dat met behulp van de kleinste kwadraten methode een parabool berekent en de minimumwaarden bepaalt. Geïntegreerde navigatie, data-acquisitie en processing systemen Een „integrated navigation, data acquisition and pro cessing system" staat centraal bij alle werkzaamheden van een contractor aan boord van een schip. Intersite Surveys heeft vanaf het begin van zijn bestaan (1976) zijn eigen systemen ontwikkeld; dit najaar zal het nieuwste pakket, Interplot 300, worden geïntrodu ceerd. Interplot 300 draait op de Hewlett-Packard 9000 series 300 computers. De keuze van deze apparatuur is gebaseerd op de uitgebreide interface mogelijkheden, de wereldwijde ondersteuning van HP en het goed be stand zijn van de apparatuur aan de offshore omstan digheden. Het systeem kan worden verdeeld in een on-line" en een „off-line" gedeelte. Het eerste is het „real-time" data acquisitie- en navigatiepakket en het tweede be staat uit een pakket met de ondersteunende program ma's en een pakket voor de gegevensverwerking voor het maken van de kaarten. Het on-line pakket heeft vier hoofdfuncties: inlezen van de sensoren; berekeningen; uitvoer; data-opslag. Voorbeelden van de sensoren die worden ingelezen, worden later gegeven in de projectbeschrijvingen. De berekening bestaat in het kort uit de volgende stappen: correctie van de waarnemingen voor de kalibratie- constanten; reductie van de gecorrigeerde waarnemingen naar het projectievlak; berekening met behulp van het tweede standaard vraagstuk van de positie met de bijbehorende stan daarddeviatie; berekening van de verschillende offset posities (transducer van het echolood, gesleepte vis, e.d.); berekening van KP (kilometer posts) waarden; dit is een referentiesysteem langs pijpleidingen en andere additionele gegevens, zoals snelheid, koers, enz. Hoewel technisch het bovengenoemde niet uitzonder lijk moeilijk is, wordt het geheel behoorlijk gecom pliceerd door de dynamische omstandigheden. Het merendeel van de pakketten is voorzien van een Kalman-filter. Alle verschillende sensoren hebben hun eigen frequentie van uitvoer en hun eigen instabiliteiten. Het programma moet zodanig zijn gemaakt, dat de „timing" van de sensoren goed is geregeld en dat het de uitschieters in de waarnemingen goed opvangt. Er zijn verschillende wijzen van uitvoer mogelijk: navigatiebeeld en -gegevens op een scherm; navigatie op een plotter; uitvoer van alfanumerieke gegevens voor de syn chronisatie naar sensoren, met hun eigen data- opslag. Alle data worden gewoonlijk op diskettes opgeslagen en als back-up wordt een printer gebruikt. Het off-line pakket kent drie onderverdelingen: ondersteunende programma's; voorbereidingsprogramma's; verwerkingsprogramma's. De ondersteunende programma's zijn bijvoorbeeld de geodetische programma's, zoals het omrekenen van geografische coördinaten naar projectiecoördinaten en vice versa, het eerste en tweede hoofdvraagstuk, azi- mutberekeningen e.d. Daarnaast zijn het programma's voor het uitwerken van kalibraties, zoals bijvoorbeeld de eerder genoemde „baseline crossings". De voorbereidingsprogramma's omvatten bijvoorbeeld programma's voor het maken van kaarten ten behoeve van de uitvoering van het werk en voor het bepalen van de bedekking van een plaatsbepalingssysteem. Het verwerkingspakket bevat alle programma's die no dig zijn voor het uitwerken van de gegevens die zijn ver zameld op zee, zoals de getijdereductie van dieptegege- vens, het opsporen van slechte posities, het „smoo- then" van gegevens, het „editen" van gegevens en als laatste een piotprogramma dat kaarten kan produceren volgens de wensen van de klant. Voorbeelden van projecten Exploratie Voor een Nederlandse oliemaatschappij heeft Intersite Surveys een plaatsbepalingscontract uitgevoerd ten be hoeve van driedimensionaal seismisch onderzoek op het Nederlandse continentale plat. Eén van de perma nente Syledis-ketens was geheel aangepast aan de eisen van het project. Het seismisch onderzoek werd uitgevoerd door twee parallel varende schepen (onder linge afstand 200 m), met ieder twee kabels achter zich van ongeveer 4 km. Aan het eind van elke kabel zijn boeien bevestigd, waarvan de buitenste twee waren voorzien van Syledis-bakens. Door een speciale pro grammering van deze bakens werden de afstanden ge meten in de boeien en doorgezonden naar het seismi sche opnemingsvaartuig waar de positie van de boeien werd berekend. Alle uitgewerkte en ruwe gegevens werden opgeslagen op tape voor de latere verwerking. De gebruikte Syledis-ontvanger aan boord was een SB5, voorzien van een door Intersite Surveys ontwik kelde CDU (Control Display Unit). De nauwkeurigheidseisen waren: voor de positie van het schip een standaardafwijking beneden de 5 m voor 95% van alle posities; voor de bakens in de boeien een standaardafwijking beneden de 5 m voor 50% van alle posities. Dit was een schoolvoorbeeld van hoe een project moet lopen; aan de nauwkeurigheidseisen werd voldaan en de apparatuur werkte vlekkeloos. Constructie Als onderaannemer van een Frans bedrijf heeft Intersite Surveys positioneringsdiensten geleverd bij het plaat sen van een platform boven een bestaande „well head", met behulp van onderwaterakoestiek. De intelligente transponders (merk: Sonardyne) werden in frames op de zeebodem neergelaten en met behulp van duikers was een transponder op de wellhead ge monteerd. De onderlinge afstanden werden gemeten en het netwerk werd met standaardtrilateratietechnie- ken uitgewerkt (relatieve kalibratie). De relatieve ligging van de wellhead was zodoende bekend in het netwerk. Vervolgens werd het netwerk met behulp van de Syle- dis absoluut gekalibreerd, dat wil zeggen de absolute coördinaten werden bepaald. Voor de installatie van het platform werd de transponder op de wellhead ver wijderd, zodat deze tijdens de installatie niet zou be schadigen. NGT GEODESIA 88 443

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 7