Europese Vereffening en mariene geodesie door ir. \N. A. van Gein, hoofd mariene geodesie van de Dienst der Hydrografie te 's-Gravenhage. SUMMARY European Adjustment and Marine Geodesy European Adjustment (ED50) may be considered as a link between the countries around the North Sea. A lot of activities, treaties and laws meet in the middle of this sea. Some practical aspects and related problems and efforts to solve these problems are considered and elucidated. Van oudsher is de zee voor wat betreft de scheepvaart het domein van de zeeman en de hydrograaf. De zee man loodst met behulp van kaarten zijn schip veilig langs de kortste route van haven naar haven, de hydro graaf brengt zeeën en vooral de druk bevaren routes in kaart. In de zeer recente geschiedenis is er een aantal vooral economisch belangrijke toepassingen bijgeko men op mijnbouwkundig en civieltechnisch gebied. Algemeen gesproken kan worden gesteld, dat het mari tiem gebeuren een behoudende inslag heeft. Te lang heeft men met beperkte middelen zijn weg moeten vin den op zeeën en oceanen om toch precies op de goede plaats uit te komen. Vernieuwingen en verfijningen waren geen eerste prioriteit. De weg was vaak lang en het kostte soms extra tijd als men het bijna zonder eni ge vorm van positiebepaling had moeten doen. Het zo genaamd „gegist bestek varen" over grote afstanden is één van de moeilijkste onderwerpen uit het hoofdstuk navigatie. Ik geef het u te doen om met een beperkt nauwkeurige snelheidsmeter (nauwkeurigheid van 0,1 tot 0,5 zeemijl per uur), een kompasnauwkeurigheid van 0,5 tot 1 graad, vaak slecht bekende stroomrich ting en -snelheid en tevens rekening houdend met wind en zeegang, toch redelijk nauwkeurig van positie naar positie te varen en daarbij tevens gekarteerde gevaren te vermijden. Mede vanuit deze achtergronden zocht de hydrografi sche wereld internationale toenadering tot elkaar om een veilige navigatie mogelijk te maken. Een schip dat bijvoorbeeld een lading hout moet brengen van Helsinki in de Oostzee naar Genua in de Middellandse Zee, vaart in een tijdsbestek van zo'n twee weken door de „tuin tjes" van zo'n 6 tot 8 landen, afhankelijk van de route die men volgt of de tussenhavens die men aandoet. Het duurde tot 1908 alvorens in het toenmalige St. Petersburg werd besloten een conferentie te houden met het doel internationaal te komen tot eenvormigheid van tekens en aanwijzingen op zeekaarten enz. Nog tien jaar zou het duren alvorens de eerste hydrogra fische conferentie plaatsvond op 24 juni 1919 en de Britse admiraal Parry belast werd met de leiding van het Internationaal Hydrografisch Bureau te Monaco. De conferenties hebben altijd in het teken gestaan van verregaande internationale samenwerking en afspraken tussen de aangesloten landen (thans 57). Zo werd bij voorbeeld in 1929 de lengte van de International Nauti cal Mile vastgesteld op 1852 meter. Zoals op vele andere terreinen zorgde de tweede wereldoorlog ook voor grote stappen in de hydrografi sche samenwerking. In de voorstellen van de 5th Inter national Hydrographic Conference (1947) valt onder meer te lezen [1]: 7. Coordination of Geographical Grids of the World (Denmark) The Directing Committee of the International Hydro- graphic Bureau should get in touch with the Internatio nal Union of Geodesy and Geophysics to specify the needs of the Hydrographic Offices and offer its coope ration with a view to finding the best possible means of making and reducing observations for obtaining the ab solute geographical coordinates of points on the globe, with the highest possible standard of accuracy. 8. Relation between the International Hydrographic Bureau and the International Union of Geodesy and Geophysics (Italy) It is desirable that close communication be established between the International Hydrographic Bureau and the International Union of Geodesy and Geophysics. Deze resoluties leidden tot een lezing van prof. Tardi als Director van het Central Bureau van de International Association of Geodesy tijdens de conferentie in mei 1952. De lezing sloot aan op tevoren gepresenteerde papers van onder meer Verstelle (Ned.) over problemen verbonden aan de (radio)plaatsbepaling op zee, waarbij gebruik werd gemaakt van zenders in verschillende lan den. Op voorstel van Tardi werd een resolutie aan vaard, waarin de wensen van zowel de IXth General Assembly of the International Union of Geodesy and Geophysics (Brussel, 1952) als de Vlth International Hydrographic Conference werden weergegeven [2]: 16 Unification of Geodetic grids of the world (coas tal positions) The following proposal by Prof. Tardi was adopted by the Conference: ,,The Vlth International Hydrographic Conference has examined with interest the work carried out under the auspices of the International Association of Geodesy in view of the unification of all the European Geodetic nets. Having taken into account the difficulties which for the time being prevent general publication of the re sults obtained, and which the Conference hopes will disappear in the near future. The Conference emphasizes the importance which cer tain of these results present for navigational problems and makes the following recommendations: a. That this unification be extended to North-Western European nets; b. That, in any case, all interested States-Members make known to the International Hydrographic Bureau the discrepancies at present existing, with regard to coastal positions, between the geodetic NGT GEODESIA 88 445

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 9