Administratieve ruilverkaveling Sluis-Oostburg1 door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY Administrative re-allotment Sluis-Oostburg Since 1984 the Dutch law for rural development and re-allotment allows an administrative procedure. Especially the preparation of such a re-allotment is finished sooner reducing the total cost considerably. The occasion of the voting of the first administrative re-allotment Sluis-Oostburg in Zeeland, on October 5th, 1988 is reported. Zuidzande Oostburg Aardenburg nend, want er kwamen eigenlijk wel erg weinig mensen stemmen. Het was té mooi weer. Of het door de regen kwam die vanaf vijf uur op Sluis neerdaalde of dat men het zo had gepland is niet duide lijk geworden, maar toen werd het ineens veel drukker. Veel moeilijker ook, want er kwamen veel gevallen voor met foute oproepingen en verklaringen van erfrecht. Het administratief bureau kreeg het erg druk. Zelfs tegen zeven uur (het sluitingsuur) moest nog een aantal aandelen worden herberekend, maar klokslag zeven uur was het dan ook gebeurd. Het Kadaster sloot de boe ken en bracht alvast alles in veiligheid in de auto (wel een eind lopen in de regen); vervolgens moest alles weer worden teruggehaald, omdat er toch nog een stemmer binnen bleek te zijn zonder oproep. Toen was het grote moment aangebroken. De grote stembus werd leeggegooid op tafel en een aantal pro vinciale handen graaide de stembiljetten bij elkaar om ze daarna keurig gescheiden in een stapeltje ,,voor" en een stapeltje „tegen" bij gedeputeerde J. de Voogd te deponeren. Hij wist daarna de zaal geruime tijd te boeien door de oppervlakten van de geheime stemming luid en duidelijk de zaal in te praten, eerst de tegen stemmers; hij kwam net niet aan honderd man. Bij 99 was de stapel op; 551 ha meldden de drie telmachines. Toen waren de voorstemmers aan de beurt. Even dui delijk klonken weer de oppervlakten door de zaal. „Voor: 143 ha..." „Het waterschap", hoorde ik iemand mompelen (maar omdat het geheim was, zei hij NGT GEODESIA 88 501 Inleiding Woensdag 5 oktober 1988 was een grote dag voor Zeeuws-Vlaanderen en eigenlijk voor heel Nederland. De eerste zogenaamde administratieve ruilverkaveling kwam erdoor. Vanuit heel Nederland werd met belang stelling gekeken hoe deze nieuwe vorm van ruilverkave- len het ging doen. Aan de stemming werd door 303 stemgerechtigden deelgenomen. Dat is 61 van het totaal; 204 stemden voor met een oppervlakte van 2044 ha en 99 stemden tegen met een oppervlakte van 551 ha. De ruilverkaveling werd aangenomen met een dubbele meerderheid (oppervlakte en personen). Dat is een prachtig resultaat voor de voorbereidings commissie en de gezamenlijke ambtelijke diensten, maar in het bijzonder natuurlijk voor de streek zelf. Het was een rustige stemmingsdag, dezelfde dag nog wel van de stemming van Pinochet, maar die verloor. De hele dag door druppelden stemmers het Sluise stembureau binnen, dat riant was gezeteld in restaurant „De Lindehoeve". Het „administratief bureau" had tijd genoeg om eigen werk uit te voeren, want veel was er niet te doen. Het was ook veel te mooi weer. De boeren hadden het druk op het land; het was oogsttijd. Aan het eind van de middag werd het zelfs een beetje span- 1) Een gedeelte van de illustraties is welwillend ter beschikking gesteld door de Landinrichtingsdienst te Utrecht. Dertig keer per jaar naar een kavel rijden. R.v.k. Sluis-Oostburg Grens von hef gebied

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 13